ABS - co to oznacza, i jak ten system działa. O tym musi wiedzieć każdy kierowca

Nowoczesne samochody są wyposażone w szeroką gamę funkcji bezpieczeństwa, a jednym z najważniejszych jest układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS). W tym materiale przyjrzymy się bliżej temu systemowi, omówimy co ten termin właściwie oznacza i jak ABS działa.

ABS – co to oznacza, i jak ten system działa. O tym musi wiedzieć każdy kierowca
Podaj dalej

Bezpieczeństwo na ulicach jest ważne dla kierowców, pieszych i wszystkich innych użytkowników dróg. ABS jest jednym z najcenniejszych osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa samochodów. Wiedza o działaniu układu ABS jest niezbędna zarówno osobom uczącym się jeździć, jak i doświadczonym kierowcom. W tym krótkim poradniku omówimy wszystkie najważniejsze informacje o ABS.

Co oznacza ABS?

Układ zapobiegający blokowaniu się hamulców, znany również jako ABS ( Anti-lock Braking System), nie stanowi nowości w motoryzacji. System ABS wykorzystywany jest w pojazdach od kilkudziesięciu lat, a zastosowanie w samolotach miał już w latach 50. ubiegłego wieku. Od 1 maja 2004 roku czujnik ABS musi być montowany w każdym pojeździe, który zostanie wyprodukowany w Unii Europejskiej.

Jak działa Anti-lock Braking System?

Zadaniem układu ABS jest zapobieganie blokowaniu się kół, gdy kierowca zbyt mocno lub zbyt gwałtownie naciśnie hamulce. Zapobiegając blokowaniu kół, samochód jest w stanie zachować stabilność i kontrolę nawet podczas hamowania przy dużych prędkościach. System ABS wykorzystuje kilka elementów, umieszczonych obok każdego koła.

Pierwszym z nich jest modulator ciśnienia wraz z zaworami i sterownikiem elektronicznym, który ma na celu odpowiednio rozdzielać ciśnienie płynu hamulcowego do poszczególnych kół podczas naciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę. Kolejnym elementem jest czujnik prędkości obrotowej. To bardzo ważny komponent, który automatycznie sprawdza pracę kół, a konkretniej, poślizg każdego z nich. Informacje te przesyłane są następnie do sterownika, który również jest elementem całego systemu ABS. Analizuje on sygnał, który odczytywany jest przez czujniki, a także koryguje siłę hamowania.

Układ ABS moduluje następnie ciśnienie hamowania, zmniejszając nacisk na blokowane koło i umożliwiając mu odzyskanie przyczepności. Proces ten powtarza się dla każdego koła, aż do zatrzymania samochodu. Bez ABS hamulce mogłyby się zablokować, powodując poślizg i utratę kontroli nad pojazdem. Dzieje się tak szczególnie podczas jazdy w ulewnym deszczu i po ostrych łukach.

Jakie są zalety ABS?

  1. Większe bezpieczeństwo pojazdu
    ABS zmniejsza ryzyko wypadku, zapobiegając blokowaniu kół i pozwalając zachować kontrolę nad pojazdem podczas nagłego hamowania.
  2. Krótsza droga hamowania
    ABS pomaga zatrzymać pojazd na krótszej drodze w porównaniu do konwencjonalnych hamulców, co jest szczególnie ważne w sytuacjach awaryjnych lub na mokrej i śliskiej nawierzchni.
  3. Zwiększona kontrola w sytuacjach awaryjnych
    Kiedy musisz skręcić lub wykonać nagłe manewry, ABS reguluje ciśnienie w hamulcach każdego koła, pomagając Ci zachować kontrolę nad pojazdem, tak aby nie wymknął się on spod kontroli.
  4. Lepsza żywotność opon i zmniejszone zużycie
    ABS zapobiega spłaszczeniu opon w wyniku poślizgu, co może wydłużyć ich żywotność. Zmniejsza także zużycie elementów hamulców, takich jak tarcze i klocki hamulcowe.
  5. Zwiększona wydajność w różnych warunkach pogodowych
    ABS działa dobrze w różnych warunkach pogodowych, w tym w deszczu, śniegu i lodzie. Ta wszechstronność gwarantuje zachowanie kontroli i bezpieczeństwa w różnorodnych sytuacjach na drodze.

Przeczytaj również