Zmiany w rejestracjach samochodów! Polscy kierowcy na to czekali

Zmiany w rejestracjach samochodów! Polscy kierowcy na to czekali

Podaj dalej

Od czerwca wejdzie w życie bardzo ważna zmiana, dotycząca rejestracji samochodu. Kierowcy czekali na nią od dawna. Projektem rozporządzenia zajmuje się obecnie Ministerstwo Infrastruktury. Pojawi się w nim zapis, który ucieszy wszystkich kupujących albo planujących zakup samochodu w salonie. Nowe przepisy poszerzą również możliwości rejestracji samochodów online.

Zobacz na GeekBlog.pl: Dogecoin osiągnął szczyt? Jak wygląda sytuacja nowej waluty?

Kupując samochód w salonie, kierowcy nie będą się martwić o jego rejestrację

To co dziś jest możliwe dla kierowców, wkrótce będzie dostępne dla pracowników salonów samochodowych. Od 4 czerwca br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie, które doprecyzuje obecne przepisy. Najważniejszą ze zmian jest możliwość rejestracji online samochodu przez pracownika salonu.

W praktyce oznacza to, że kierowca nie będzie musiał zaprzątać sobie głowy procesem rejestracji nowego samochodu. Zrobi to za niego uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży. To on w imieniu klienta będzie mógł złożyć wniosek o rejestrację samochodu (bądź  innego pojazdu) przez internet, za pomocą formularza elektronicznego. Koszty rejestracji pozostają bez zmian i ponosi je kierowca.

Jak ma wyglądać takie wniosek jeszcze nie wiadomo. Według rozporządzenia zajmie się tym, ministerstwo do spraw informatyzacji.

Już dziś można zarejestrować samochód przez internet, jak to zrobić?

Najważniejszym elementem w procesie rejestracji samochodu online,  jest fakt dysponowania elektroniczną skrzynką podawczą, przez urząd w którym chcemy tego dokonać.  Jeżeli jest taka możliwość,  właściciel pojazdu musi utworzyć swoje konto w systemie (za pośrednictwem witryny Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych).

Warunkiem niezbędnym jest posiadanie profilu zaufanego, który kierowca i każdy obywatel możne założyć na stronie Ministerstwa Cyfryzacji lub za pośrednictwem swojego banku. Po weryfikacji konta w systemie ESP, będzie możliwe złożenie elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu.

Po dokonaniu niezbędnych rejestracji  i złożeniu elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu, będą nam potrzebne skany następujących dokumentów (format JPEG lub PDF) :

  • dowód tożsamości właściciela (dowód osobisty lub paszport),
  • dowód zakupu pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny etc.),
  • karta pojazdu (jeśli została wydana lub w przypadku rejestrowania auta, które było już wcześniej zarejestrowane).

Wszystkie skany dokumentów należy załączyć do wniosku. W rezultacie kierowcy zarejestrują samochód, bez kilku wizyt w urzędzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News