Zaparowane szyby w samochodzie - jak się tego problemu pozbyć? Jest na to więcej niż jeden sposób

Sezon na zaparowane i brudne szyby można uznać za otwarty. Jesień wkroczyła na drogi, a wraz z nią powraca problem, jakim są zaparowane szyby i z zachowaniem ich w czystości. Czy można dostać za takie mandat? Co zrobić, by przednia szyba nie parowała? Wyjaśniamy.

zaparowana szyba samochód
Podaj dalej

Z poniższego artykułu dowiesz się:

    1. Zaparowane szyby w samochodzie- skąd się bierze taki problem?
    2. Co zrobić, by przednia szyba nie parowała w samochodzie?
    3. Jak odparować szyby bez nawiewu?
    4. Zaparowane szyby w samochodzie z klimatyzacją – co zrobić, by wilgoć ustąpiła?
    5. Jak zabezpieczyć szyby, żeby nie parowały
zaparowane szyby w samochodzie freepik
Zaparowane szyby to problem w co drugim samochodzie

Zaparowane szyby w samochodzie – skąd się bierze taki problem?

To uciążliwy problem, z którym zmaga się co drugi kierowca. Dlaczego taka sytuacja ma miejsce? Tak dzieje się, gdy pojawia się wilgoć, a temperatura na zewnątrz jest niższa od tej we wnętrzu samochodu. Świetnie byłoby ten problem wyeliminować raz na zawsze. Niestety nie da się tego zrobić całkowicie.

To dlatego, że wilgoć do wnętrza pojazdu wnosimy na swojej odzieży, poprzez wsiadania do pojazdu z gorącymi napojami, czy wreszcie zwyczajnie oddychając.

Zaparowane szyby utrudniają jazdę. Widoczność jest mocno ograniczona, co dodatkowo utrudnia bezpieczną jazdę. Kierowca, aczkolwiek nie pozbędzie się takiego zjawiska, to może zminimalizować ryzyko, że taka wilgoć na szybach we wnętrzu pojazdu się pojawi.

Co zrobić, by przednia szyba nie parowała w samochodzie?

Zaparowane szyby można m.in. szybko odparować przy wykorzystaniu nawiewu w samochodzie. Jeśli to nie pomaga, trzeba szukać przyczyny w niesprawnym nawiewie lub zapchanym filtrze kabinowym. To częsty błąd kierowców w codziennej eksploatacji samochodu. Efekt zaniedbań widoczny jest gołym okiem właśnie jesienią.

Pojawienie się nieszczelności w związku ze zużyciem uszczelek też często powoduje taki problem. Ponadto parowanie może wynikać z przeciekającej nagrzewnicy i wtedy płyn chłodzący osadza się na wnętrzu szyb. Sprawdzenie i wyeliminowanie tego typu przyczyn na pewno przyczyni się do zminimalizowania takiego zjawiska.

zaparowana szyba samochód

Jak odparować szyby bez nawiewu?

Nie jest tajemnicą, że szyby mogą też parować (zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz), jeśli są zwyczajnie brudne. W takiej sytuacji kropelkom wody dużo łatwiej osadzać się na chropowatych powierzchniach. Dlatego na początek dobrze jest szyby dokładnie wyczyścić.
Dobrym sposobem na to, by odparować szyby bez nawiewu jest po prostu opuszczenie szyb, tak by temperatura na zewnątrz, jak i wewnątrz samochodu się wyrównały. Pocieranie ich rękawem załatwi problem, ale nie na długo.

Kierowcy mogą także skorzystać z opcji wyłączenia recyrkulacji powietrza. Kiedy ta jest włączona, pojazd stale wykorzystuje powietrze z wnętrza do ogrzewania i chłodzenia. Jeśli tę funkcję wyłączymy, to układ chłodzenia użyje powietrza doprowadzanego z zewnątrz. W efekcie umożliwi to pozbycie się nagromadzonej we wnętrzu wilgoci.

Zaparowane szyby w samochodzie z klimatyzacją – co zrobić, by wilgoć ustąpiła?

W samochodach wyposażonych w klimatyzację warto ją włączyć razem z ogrzewaniem. Kiedy chłód osuszy powietrze, ogrzewanie zapewni komfort termiczny. Co, gdy takiej możliwości nie ma? Wtedy najlepiej na chwile włączyć klimatyzację, a ciepły nawiew uruchomić dopiero po jakimś czasie.

Jeśli powyższe sposoby nie skutkują, to pozostaje włączyć maksymalne ogrzewanie i skierować powietrze na szyby. Warto jednak wiedzieć, że zmniejszenie jego mocy lub całkowite wyłączenie sprawi, że para znów powróci.

Jak się zabezpieczyć, żeby szyby nie parowały?

Zaparowane szyby to zwykle pierwsze co nas wita, gdy spieszymy się rano do pracy. Zamiast się denerwować, warto zapobiec tego typu problemom. Tak jak pisaliśmy powyżej, warto zacząć od dokładnego oczyszczenia szyby z brudu. To zarówno wewnątrz, jak i wewnątrz samochodu. Kropelkom wody będzie znacznie trudniej osadzać się na oczyszczonej powierzchni.

Należy także zwrócić uwagę na wnoszenie do środka wody i błota na obuwiu, a przede wszystkim zmienić wycieraczki materiałowe na te gumowe. To także zmniejszy ryzyko gromadzenia się wilgoci w samochodzie.

Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w pochłaniacz wilgoci, albo w specjalny preparat nakładany na szyby zapobiegający ich parowaniu. Jak przygotować powierzchnię I jak go nakładać zobaczysz na poniższym nagraniu.

Wśród domowych sposobów stosowanych przez kierowców jest m.in. koci żwirek wykorzystywany do tego celu. Taki w cienkiej rajstopie można umieścić w samochodzie. Alternatywą dla żwirku jest także sól lub ryż.

Przede wszystkim jednak warto zainwestować w nowe filtry, wykonać serwis klimatyzacji przed zimą i skontrolować stan uszczelek w samochodzie. To zawsze zadziała na korzyść, pozwoli jeździć bezpiecznie i zaoszczędzić krocie na mandatach. Wystarczy jedna kontrola drogowa, by za brak należytej widoczności zapłacić nawet 500 zł. CZYTAJ TAKŻE: Czerwona kontrolka oleju, czy żółta? Kierowcy nie wiedzą, czy każda z nich sygnalizuje poważne kłopoty

Przeczytaj również