Wakacje w Chorwacji własnym samochodem? Sprawdź dlaczego zamiast bagażu, lepiej wziąć kanistry paliwa

Wakacje w Chorwacji własnym samochodem? Sprawdź dlaczego zamiast bagażu, lepiej wziąć kanistry paliwa

tankowanie paliwa na zapas freepik _266732-22803

Podaj dalej

Wielu Polaków wybiera opcję dojazdu na wakacje własnym samochodem, ale w tym roku należy się liczyć, że ze względu na ceny paliwa portfele wczasowiczów drastycznie schudną. Ulubiony kierunek polskich turystów, jakim jest Chorwacja, podobnie jak Polska ucierpiał przez kryzys paliwowy i inflację.

Podrożało wszystko: paliwa i przejazdy autostradami

W turystycznym raju Polaków drożyzna objęła paliwa, przejazdy autostradami. W przypadku przejazdów finalna cena zależy od środka transportu, jakim podróżujemy. Najmniej zapłacą właściciele motocykli a najwięcej kierowcy busów i ciężarówek.

Za przejazd autostradą A1 na odcinku z Zagrzebia do Splitu należy wnieść opłatę w wysokości 181 kun, co w przeliczeniu na polską walutę daje kwotę 111,36 zł. Dojazd do węzła Zagreb Lučko to już wydatek ponad 142 zł (232 kuny).

To nie koniec wydatków, bo trzeba jeszcze zatankować samochód, za co przyjdzie słono zapłacić. Świadczy o tym paragon zaprezentowany w mediach społecznościowych. Zamieszczono na nim mało optymistyczne cyfry, świadczące jasno, że tegoroczne wakacje w Chorwacji samochodem, będą znacznie droższe.

ceny paliwa chorwacja facebook
Facebook/NaTemat

Benzyna i diesel ponad 8 zł za litr

Ile kosztują paliwa na chorwackich stacjach? Jeśli wybierasz się tam samochodem, możesz już odkładać na tankowanie. Ceny paliwa są znacznie wyższe niż na początku tego roku.

Obecnie za litr benzyny Pb95 trzeba zapłacić 8,23 zł (13,37 kuny), a za diesla nieco mniej, bo 8,07 zł (13,02 kuny), o czym poinformowali internauci w mediach społecznościowych. Podczas tegorocznej majówki było jeszcze droższej, bo benzyna kosztowała ok. 9,10 zł. To o wiele więcej niż kilka miesięcy temu, kiedy za litr benzyny płaciło się 6,80 zł.

Maj to dobry miesiąc na rezerwacje wakacyjnych pobytów nad Adriatykiem i czas na to, by się zastanowić jaki środek transportu wybrać. Jeśli nadal myślisz o własnym samochodzie, powinieneś już odkładać na wakacyjne tankowanie drogiego chorwackiego paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News