W maju wielkie zmiany dla kierowców. Nowe przepisy drogowe, mandat ZEV i wiele innych

W maju wielkie zmiany dla kierowców. Nowe przepisy drogowe, mandat ZEV i wiele innych

kierowca obowiązek pasy bezpieczeństwa pas przepisy

Podaj dalej

Wielu kierowców spotka się w maju ze zmianami prawa drogowego. Kolejne organy zyskają uprawnienia do ich karania i pojawią się m.in. nowe przepisy dla młodych kierowców. Dobrze o nich wiedzieć, by nie narazić się na nieprzyjemności i utratę pieniędzy w budżecie domowym.

Tych kierowców mogą dotyczyć ograniczenia w przewożeniu pasażerów

Wśród najważniejszych przepisów ustanowionych prawem w maju, jest jeden, który dotyczy tylko młodych kierowców. Ci, poniżej 25 roku życia powinni wiedzieć, że mogą stanąć w obliczu braku możliwości przewożenia pasażerów.

Już w maju w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach ma się pojawić „stopniowane prawo jazdy”. To ograniczy świeżym kierowcom wykonywanie pewnych czynności przez jakiś czas.

To taki okres próbny dla młodego kierowcy, który może się pojawić oficjalnie po spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego ministra transportu Richarda Holdena. Takie zaplanowano na dzień 16 maja.

nowe przepisy dla kierowców
Pixabay

Nowy mandat ZEV- co to jest i jakich kierowców dotyczy?

Władze Wielkiej Brytanii przedstawiły szczegóły swojego mandatu ZEV. Pod tym skrótem kryje się The Zero Emission Vehicle. Jak łatwo się domyślić ma związek z samochodami o napędzie elektrycznym. Czy kierowcy będą go płacić?

Zgodnie z propozycjami to producenci samochodów będą zobowiązani do zapewnienia, by pewien procent nowych sprzedawanych przez nich samochodów w Wielkiej Brytanii był bezemisyjny. Odsetek ten ma wzrastać każdego roku.

Mandat ZEV dotyczący pojazdów o zerowej emisji ma promować korzystanie z pojazdów elektrycznych. Dodatkowo zapewni, że producenci osiągną cele produkcyjne nowych pojazdów elektrycznych przed wprowadzeniem zakazu dla nowych diesli i benzynowców w 2030 r.

Konsultacje na temat tego, jak mandat ZEV ma działać, rozpoczęto w marcu. Podjęcie decyzji o ostatecznym kształcie tego projektu nastąpi 24 maja. To dlatego, że rząd zastanawia się, jak wpłynie on na przedsiębiorstwa i czy konieczne są jakieś wyjątki.

Nowe uprawnienia do wystawiania mandatów

Ważną dla polskich kierowców w Wielkiej Brytanii jest uzyskanie uprawnienia do wystawienia mandatów przez rady. W maju będą one karać madatami za wykroczenia m.in. w Surrey, Reading, Hampshire, Derby City, Buckinghamshire i Norfolk.

W maju Rada Surrey ma monitorować skrzyżowania z żółtymi polami i potencjalnie nakładać grzywny na kierowców w wysokości do 70 funtów.

Więcej paliwa na tankowcach

Ponadto, brytyjski rząd prowadzi obecnie konsultacje w sprawie zezwolenia tankowcom na przewożenie większej ilości paliwa. Obecnie limit ten wynosi 44 tony.

To w odpowiedzi na kryzys paliwowy, który miał miejsce w 2022 r. To wtedy panował chaos na stacjach paliw i wielu kierowców miało problem z tankowaniem samochodu. Zakłócenia w dostawach panowały w całym kraju.

Konsultacje w tej sprawie zakończą się 17 maja 2023 r.

NIE PRZEGAP

Od 1 stycznia 2024 r. nowa kara dla kierowców. Stawka jest jedna i zwala z nóg- ponad 8 000 złotych

Od kwietnia można dostać zupełnie nowy mandat. Nie wszyscy o nim wiedzą, bo dotyczy tylko jednej grupy kierowców

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News