Volkswagen pokazał nowe narzędzie do rozpoznawania głosu. ChatGPT zadebiutuje samochodach w 2024 roku

Volkswagen, o którym do niedawna pisało się głównie w związku z wprowadzeniem cięć i oszczędności ogłosił dobrą nowinę. Na starcie targów CES, jakie odbywają się w Las Vegas, firma poinformowała o wprowadzeniu technologii ChatGPT do swoich samochodów.

Volkswagen ogłasza ChatGPT w samochodach
Podaj dalej

Na początek technologia ChatGPT pojawi się w modelach na rynek Europy

Nie jest tajemnicą, że zapowiedź wprowadzenia technologii ChatGPT do modeli Volkswagena odbywa się w rok od momentu, od kiedy korzysta z niej Mercedes. Volkswagen ogłosił włączenie technologii do rozpoznawania głosu ChatGPT do swojej gamy modelowej ID na targach technologii CES w poniedziałek czasu lokalnego.

Start zaplanowano na połowę 2024 roku i według zapowiedzi producenta początkowo oferta trafi do modeli na rynek europejski. W przyszłości Volkswagen udostępni ChatGPT na innych rynkach.

„Demokratyzujemy technologię. Tym właśnie zajmujemy się w Volkswagenie”- powiedział Dyrektor ds. technologii Volkswagena, Kai Grünitz, podczas na konferencji prasowej producenta w Las Vegas

VW współpracuje z Cerence, które jest odpowiedzialne za integrację ChatGPT z asystentem głosowym Volkswagena IDA. Dzięki tej integracji Volkswagen jest pierwszym producentem masowym na świecie, który jest w stanie przedstawić odpowiednią ofertę swoim klientom. Przynajmniej tak twierdzi.

Przypuszczalnie klienci skorzystają z niego bez konieczności dodatkowej rejestracja lub przełączania pojazdu do nowego programu. Ponadto znajdzie się na wyposażeniu seryjnym wielu modeli. Na pewno w modelach: ID.7 , ID.4, ID.5, ID.3, nowy Tiguanie,Passacie oraz w nowym Golfie.

chatgpt pojawi się gamie modelowej VW
Volkswagen ogłosił ChatGPT w gamie modelowej i zaprezentował jak działa w ID.7

Volkswagen zaprezentował jak to działa w modelu ID.7

Jakie korzyści przyniesie klientom nowy asystent ChatGPT, Volkswagen zademonstrował na udostępnionym do tego celu modelu ID.7 Początkowo zadawano tylko klasyczne przypadki użycia asystenta głosowego po wydaniu komendy „Hello IDA” i kierowano zapytania o pobliskie restauracje. Asystent głosowy dostarczał odpowiednie trafienia z okolicy. Nic specjalnego prawda? Jednak potem pojawiły się trudniejsze zadania.

Asystent zaskoczył, kiedy poproszono go, aby wyszukał odpowiednie restauracje, pytając, o konkretne danie, na jakie ma się ochotę. Tak więc na komendę: „Chcę zjeść kurczaka z masłem” pojazd z asystentem ChatGPT wyszukał odpowiednie restauracje w okolicy, które w swoim menu oferują kurczaka maślanego.

Nowy asystent ChatGPt to jednak nie tylko kurczak z masłem na życzenie, to także inne ulepszenia. Na przykład przepis na samodzielne gotowanie. To również zadziałało bez żadnych problemów. Asystent głosowy w ID.7 wyrecytował przepis na przygotowanie potrawy na scenie CES. Wprowadzenie nowej technologii w porównaniu z dotychczasowym zakresem usług oferowanych przez asystenta głosowego to znaczny postęp.

Co bardzo ważne, ChatGPT nie uzyskuje dostępu do żadnych danych pojazdu. Ponadto pytania i odpowiedzi są natychmiast usuwane, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom ochrony danych. Ułatwia to Cerence Chat Pro, który wykorzystuje wiele źródeł, w tym ChatGPT, aby umożliwić IDA dostarczanie dokładnych i odpowiednich odpowiedzi na prawie każde zapytanie.

Nowa funkcja stawia także na bezpieczeństwo i bezproblemową integrację z niezliczonymi możliwościami IDA, zapewniając kierowcom łatwość obsługi. Volkswagen wprowadzi ją dla swoich klientów od połowy 2024 roku. W rezultacie zyskają znacznie wydajniejszy i lepiej skomunikowany produkt.

Przeczytaj również