To najlepsze samochody dla seniorów. Spełniają konkretne wymagania i są komfortowe

Nie jest tajemnicą, że samochody idealne dla seniorów to nie tylko te tanie. Muszą być bezpieczne i komfortowe, a w związku z tym spełniać konkretne wymagania. Ważna jest nie tylko właściwa pozycja siedząca, ale i przestronność.

samochody dla seniorów kryteria
Podaj dalej

Jakie  samochody są najlepsze dla seniorów?

Na rynku nie brakuje samochodów nowych i z drugiej ręki, które byłyby właściwe dla seniorów pod względem cenowym i wyposażenia. Jednak decydując się na taki zakup, warto wiedzieć, jakie kryteria powinien spełniać taki pojazd.

To dlatego, że osoby starsze mają szczególne wymagania co do samochodu. Na przykład bardzo ważna jest podwyższona pozycja siedząca i dobra widoczność. Według fachowców w dziedzinie motoryzacji  idealne modele dla seniorów powinny także być praktyczne i przestronne oraz zapewniać dobrą widoczność we wszystkich kierunkach.

Biorąc pod uwagę, że na rynku są setki różnych modeli do wyboru, to trudno je wszystkie obejrzeć i przeanalizować zakup. Na pewno ważnym kryterium wyboru będzie cena. Mniej ważnym będzie moc, czy możliwość obsługi pojazdu przez smartfon. Ważniejsza zaś będzie wygodna pozycja siedząca oraz możliwość wygodnego wsiadania i wysiadania. Obsługa także nie powinna być skomplikowana.

Biorąc to wszystko pod uwagę oraz fakt, że seniorzy są mniej zwinni, a co za tym idzie mniej zdolni do obracania się podczas manewrowania, to z listy zakupów należy wykluczyć stylowe dwumiejscowe modele oraz sportowe i minivany.

Każdy z tych modeli dobrze zachowany i oferowany jak samochód używany może być równie dobrą opcją. Trzeba jednak pamiętać o zweryfikowaniu stanu pojazdu przed zakupem. Najlepiej korzystając z pomocy fachowca i serwisu. Taka czynność to niewielki wydatek, a pomoże uniknąć kłopotów. Czytaj także: Zakup auta używanego bez tej wiedzy traci sens

kluczyki kierowców seniorów do samochodu
Samochody dla seniorów muszą spełniać określone kryteria/ fot. Freepik

Samochody premium i nie tylko rekomendowane dla seniorów – lista

Wśród modeli polecanych dla seniorów ze względu na właściwą podwyższoną pozycję siedzącą znajdują się m.in.: Audi Q2, Audi Q3, BMW X1. Te trzy modele można zakupić zarówno w salonach jako nowe, jak i na rynku wtórnym.

Modele od Audi są dobrze wykonanie i pozwalają na łatwe wsiadanie i wysiadanie. Ponadto mają wyważone zawieszenie, a producent zadbał o wysoki poziom bezpieczeństwa. Dla seniorów wymagających większej przestrzeni bagażowej lepiej wypada Q3. Taki SUV może także duży uciąg. Oba mają jedną wadę – to cena. Ta zawsze będzie wyższa, jak przystało na modele klasy premium.

BMW X1 to także kompaktowy SUV, który oferuje sporą przestrzeń, zarówno w kabinie, jak i w bagażniku. Niemiecki producent podobnie jak Audi oferuje szereg systemów bezpieczeństwa. W nowszej wersji jednak nie ma już praktycznego pokrętła, bo zastąpiono je ekranem dotykowym, który może utrudniać skupienie się na jeździe. Podobnie jak Audi, to też nie jest tania propozycja.

Są jednak inne opcje, które oferują sporo miejsca na niewielkiej powierzchni i są tańsze. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o modelach tj. Citroën Berlingo, Peugeot Rifter, Opel Combo, czy Fiat Doblò. W każdym z nich nie brakuje praktycznych schowków, a po złożeniu siedzenia pasażera można przewozić ładunki o długości ponad 2,50 m. Cena obejmuje także bogate wyposażenie.

W ofercie Skody warto zwrócić uwagę na modele Karoq i Kamiq. Kierowcy nie będą mieli problemu z dostaniem się na siedzenie. Przestrzeń nad głową jest znakomita jak na samochód tej wielkości. Karoq oferuje ponadto duży i bardzo praktyczny bagażnik.

samochody dla seniorów muszą byc proste w obsłudze
samochody dla seniorów muszą być proste w obsłudze

Minisuvy są także godną uwagi propozycją

Wśród modeli, które cieszą się dużą popularnością i odpowiadają wymaganiom seniorów, są minisuvy. Na przykład taki Fiat 500X. Nie dość, że jednym z bardziej sympatycznych przedstawicieli swojego gatunku, to zdobywa punkty u seniorów pod względem przestrzeni i bezpieczeństwa. Podwyższona pozycja siedzenia z przodu (kierowca) oraz wiele systemów wspomagających również świadczą na korzyść tego modelu. Wadą może być tu duży promień skrętu.

Ford Puma oferuje znacznie więcej miejsca dla pasażerów i bagażu. Łagodna hybrydyzacja napędu w najnowszej generacji modelu zmniejsza zużycie paliwa. Dodatkowo wiele wskaźników pokładowych podświetlono, co pozwala je łatwo odnaleźć w ciemności. Dużym usprawnieniem są analogowe przyciski i elementy sterujące, które nie uzależniają od centralnie umieszczonego ekranu dotykowego. Z wad warto wymienić małą ilość schowków i słabą płynność jazdy przy niskich prędkościach.

Można skorzystać także z bogatej oferty Seata, który ma w swojej ofercie modele Arona i Ateca. Są w konkurencyjnych cenach i łatwe w obsłudze. Ateca znajduje się w klasie kompaktowych SUV-ów. Ma dobrą przestrzeń z przodu i z tyłu i jest zwinny w prowadzeniu. Wejście do środka jest łatwe dzięki dużym wycięciom w drzwiach. Arona ma precyzyjny układ kierowniczy, co pozwala na przyjemną jazdę po mieście. Ponadto oferuje nieco więcej miejsca nad dachem i na bagaż. Czytaj także: To najlepsza i najtańsza alternatywa dla Seata Arony. Ma etykietę ECO, świetną cenę i logo Kia

Nie sposób nie ująć w tym zestawieniu propozycji od Toyoty i Volkswagena. Toyota Corolla Cross to przedstawiciel marki, która zwraca szczególną uwagę na wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo. Nad kierowcą i pasażerami czuwa cała armia asystentów już w standardzie wyposażenia. Samochód ma dużo miejsca nad głową i na nogi we wnętrzu. Producent przewiduje także długi okres gwarancji dla nowych samochodów. Volkswagen T Cross i T-Roc to małe SUV-y. W tym pierwszym podwyższona pozycja siedząca zapewnia nieco lepszą widoczność, a duże drzwi ułatwiają wsiadanie i wysiadanie. T-Roc ze względu na praktyczne wejście z przodu i z tyłu, dobra przestrzeń i asystentów też jest godną polecenia propozycją dla seniorów.

 

Przeczytaj również