Ten mało znany sposób na czyszczenie samochodu zmniejszy zużycie paliwa. Poprawi też wydajność- nawet o 10%

Ten mało znany sposób na czyszczenie samochodu zmniejszy zużycie paliwa. Poprawi też wydajność- nawet o 10%

zuzycie paliwa

Podaj dalej

Kierowcy często myślą, że wystarczy jeździć mniej lub wolniej, by zaoszczędzić na wydatkach na paliwa. Tymczasem niemniej ważne jest przestrzeganie zasad eksploatacji samochodu, bo zaniedbania w tej kwestii mogą się zemścić na zasobności portfela kierowcy.

Właściwy sposób traktowania samochodu ma wpływ na zużycie paliwa

Ceny benzyny i oleju napędowego nadal mają ogromny wpływ na stan portfela kierowców, którzy nadal wydają spore pieniądze na tankowanie paliwa. Niewielu kierowców pamięta, że wymiana zużywających się części samochodu ma wpływ na koszt eksploatacji i zapotrzebowanie na paliwo.

Wystarczy wymiana filtra powietrza w aucie, aby nie tylko poprawić osiągi samochodu, ale także zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent. Same techniki hypermilingu nie wystarczą, by taniej korzystać z samochodu. Jedna mało znana wskazówka dotycząca oszczędzania paliwa, to obowiązkowo wymieniać filtr powietrza w samochodzie. Korzyści mogą być spore.

Brudne filtry powietrza powodują, że silnik pracuje ciężej, niż powinien, co przekłada się na zużycie paliwa. Dlatego warto postępować zgodnie z wytycznymi producenta i regularnie go wymieniać.

Brudny filtr powietrza to częstsze wizyty na stacjach paliw

Zanieczyszczony lub po prostu zapchany filtr powietrza daje typowe objawy, które można szybko zauważyć: większe spalanie i spadek mocy silnika. To dlatego, że zapchany lub brudny filtr przepuszcza mniej powietrza do silnika. To może zwiększyć zapotrzebowanie na paliwo nawet o 10%. Ponadto nie pozostaje bez wpływu na osiągi silnika, ponieważ silnik potrzebuje tlenu do spalania paliwa.

Im mniejszy przepływ powietrza, tym większy wpływ na moc, przyspieszenie i moment obrotowy. Latem kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na ten element samochodu. Brak wymiany filtra powietrza może prowadzić do innych problemów jak dławienie się silnika, a nawet przegrzanie.

Filtr powietrza ma za zadanie wychwycić cząstki kurzu, pyłu, piasku i inny zanieczyszczeń z powietrza, które mogłyby dostać się do silnika. Jak wiadomo, największe zapylenie na drogach jest w okresie letnim, szczególnie na drogach gruntowych. Teraz istnieje największe ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do silnika.

Dlatego warto sprawdzić stan tego niewielkiego, ale bardzo ważnego elementu w samochodzie. Gdyby założyć, że filtr nie był wymieniany od roku, to do silnika przedostałoby się 6 kg pyłu. W założeniu, że przebieg roczny to 20 000 km, a spalanie jest na poziomie 8l/100 km. Im mniej zanieczyszczeń dostanie się do silnika, tym bardziej wydłuży się żywotność samochodu.

Ten mało znany przycisk w samochodzie, zmniejsza zużycie paliwa o 10%. To prawdziwa ulga przy dzisiejszych kosztach tankowania

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News