Ten mało znany przycisk w samochodzie, zmniejsza zużycie paliwa o 10%. To prawdziwa ulga przy dzisiejszych kosztach tankowania

Ten mało znany przycisk w samochodzie, zmniejsza zużycie paliwa o 10%. To prawdziwa ulga przy dzisiejszych kosztach tankowania

przycisk w samochodzie oszczednosc paliwa 10

Podaj dalej

Kierowcy nie zawsze są biegli w kosztach eksploatacji samochodu, dlatego każda informacja o tym, jak można wpłynąć na zużycie paliwa, jest dziś przydatna. Biorąc pod uwagę obowiązujące ceny na stacjach paliw, każda oszczędność jest znaczna.

Możesz wpłynąć na zużycie paliwa korzystając z jednego przycisku

Są w samochodzie przyciski, z których kierowcy korzystają rzadko, a jeżeli korzystają to nie zdają sobie sprawy, że potrafią zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie nawet o 10%. W czasach gdy benzyna kosztuje ponad 8 złotych za litr na niektórych stacjach, a diesel 7,70 można sporo zaoszczędzić.

Znaczna część kierowców wie, że układ klimatyzacji wykorzystuje moc silnika w samochodach z silnikiem wysokoprężnym i benzynowym. W przypadku auta z silnikiem diesla może to spowodować znaczny wzrost zapotrzebowania na paliwo.

Dzieje się tak dlatego, że system klimatyzacji zazwyczaj pobiera powietrze z zewnątrz, a następnie jego ogrzewaniu lub chłodzi. W zależności od życzenia kierowcy.

Być może nie wiesz, ale jest pewien tajny przycisk w panelu klimatyzacji, który pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa, zwłaszcza gdy podróżujesz na krótkich trasach.

oszczędność paliwa obieg zamkniety
fot. M.Hajduk

Ten drobny szczegół zaprojektowano by kierowcy mieli wybór

Jest inna metoda, która pozwala kierowcom na korzystanie z klimatyzacji bez narażania się na częstsze wizyty na stacjach. Wystarczy odnaleźć na panelu sterowania klimatyzacją jeden przycisk z ikonką samochodu i strzałki. Pozwala on klimatyzacji na wykorzystanie obiegu powietrza wewnątrz samochodu.

Obecny w prawie każdym aucie tryb recyrkulacji nie tylko pozwala przyspieszyć proces schładzania wnętrza, ale ponadto oszczędza paliwo. Producent pisze o tym w instrukcji do samochodu.

Jeśli przycisk jest włączony, umożliwia klimatyzacji wykorzystanie powietrza z wnętrza samochodu poprzez wciągnięcie go przez otwory wentylacyjne, a jednocześnie zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz.

Ten przydatny w dobie drogiego paliwa przycisk znajduje się zwykle wokół pokrętła klimatyzacji. Na zdjęciu zaznaczyliśmy go strzałką. Skąd te oszczędności na paliwie? Takie korzystanie z klimatyzacji w mniejszym stopniu obciąża silnik samochodu.

Praca sprężarki klimatyzacji wymaga niewielkiej ilości paliwa, ale gdy podróżujesz na krótkich trasach, pracuje ona bardzo ciężko, by schłodzić wnętrze auta. Gdy system jest uruchomiony, może zwiększyć zużycie paliwa nawet o 10%.

Chcąc zwiększyć oszczędności, warto korzystać z klimatyzacji tylko gdy jest niezbędna, by komfortowo i bezpiecznie podróżować. Każdy litr zaoszczędzonego paliwa jest dziś na wagę złota.

Kierowcy dostali rabat na paliwa, który nie działa. Ceny na stacjach benzynowych znów rosną jak szalone

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News