Samochód jadący pod prąd. Jak prawidłowo zareagować w takiej sytuacji?

Nie jest tajemnicą, że samochód jadący pod prąd to ostatnie, czego chciałby doświadczyć każdy kierowca. Zderzenie czołowe to straszny scenariusz, który może stać się rzeczywistością zagrażającą życiu. Jak zareagować w takiej awaryjnej sytuacji?

kierowca przepisy samochód jadący pod prąd
Podaj dalej

Jak powinien zareagować kierowca, kiedy widzi jadący pod prąd samochód?

Przypadki jazdy pod prąd choć należą do rzadkości to niestety się zdarzają. Taki samochód na autostradzie to szok dla prawidłowo jadących kierowców. W celu zapobiegania takim przypadkom w Polsce i za granicą pojawiło się specjalne oznakowanie.

Jednak pomimo tego w zeszłym, a także w tym roku nie udało się całkowicie wyeliminować tego problemu. Do października 2022 r. aż 37 kierowców jechało pod prąd drogami szybkiego ruchu. Jak prawidłowo zachować się, gdy zdarzy się nam taka sytuacja?

Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką można zrobić i jest to słuszne działanie, to natychmiast powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112 i przekazując informacje o swoim położeniu. W żadnym wypadku nie należy podejmować prób samodzielnego zatrzymania takiego kierowcy.

Dotyczy to zwłaszcza kierowców, którzy wiadomość o samochodzie jadącym pod prąd uzyskają z radia drogowego. Z tego też względu warto korzystać z radia i wszelkich aplikacji pozwalających na uzyskanie ważnych informacji o sytuacji na trasie, jaką się poruszamy.

nowe oznakowanie
Nowe oznakowanie ma przeciwdziałać jeździe pod prąd

Jak się przygotować i reagować, kiedy już wiemy, że spotkamy kierowcę jadącego pod prąd?

Co powinien zrobić każdy, kto uzyska z radia drogowego lub aplikacji informację, że na odcinku trasy, którym się porusza, pojazd jedzie pod prąd? Przede wszystkim należy pamiętać, by umożliwić przejazd tego typu pojazdowi. Aby przygotować się na ewentualne spotkanie z kierowcą jadącym pod prąd, należy:

1. Włączyć radio i informacje o ruchu drogowym lub pozostawić je włączone;
2. Zachować spokój i w kontrolowany sposób zmniejszać prędkość;
3. Jechać krawędzią prawego pasa. Uważając na pobocze, aby uniknąć sytuacji awaryjnej;
4. Nigdy nie wyprzedzać innych pojazdów.
5. Zachować odległość od pojazdu poprzedzającego;
6. Zjechać z autostrady na następnym parkingu, na następnym przystanku lub na następnym zjeździe.

samochód jadący pod prąd
Policja w maju ukarała 29-latkę, która prowadziła samochód pod prąd na drodze ekspresowej nr 19

Co zrobić, gdy zorientujemy się, że jedziemy pod prąd?

Według Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad kierowcom w Polsce zdarza się jazda pod prąd, która ma skutek w nieznajomości przepisów lub niestosowaniu się do nich. Wielu też niewłaściwie obiera kierunek, wyjeżdżając z MOP, czy omija w ten nieprawidłowy sposób zatory na autostradzie. Co, jeśli zdarzy się nam taka sytuacja?

Po pierwsze nie należy samodzielnie zawracać. To powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu i samego kierowcy. Jedyne co powinniśmy zrobić, to bezzwłocznie zatrzymać się w bezpiecznym miejscu – najlepiej na pasie awaryjnym o ile to możliwe. Następnie kierowca powinien włączyć światła awaryjne i zachowując szczególną ostrożność schronić się za barierą ochronną ( o ile taka istnieje i jest taka możliwość). Następnie należy powiadomić służby drogowe o zaistniałej sytuacji.

Jaka jest kara za jazdę pod prąd w Polsce?

Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostrada wiąże się z mandatem w wysokości do 2 tys. zł i 15 pkt. karnych. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kierowca dodatkowo ponosi finansowe konsekwencje stworzenia sytuacji niebezpiecznej na drodze.

W sytuacji, gdy naruszenie zasad bezpieczeństwa było szczególnie niebezpieczne albo doszło jednocześnie do popełnienia innych wykroczeń- policjant może również zatrzymać dokument prawa jazdy i skierować wówczas wniosek do Sądu o ukaranie. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów i nałożyć grzywnę.

Jazda samochodem pod prąd nie należy do najczęstszych przyczyn wypadków, ale jej skutki bywają poważne.

Przeczytaj również