Ruszyła darmowa promocja dla kierowców. Powinieneś z niej skorzystać, a unikniesz mandatu

Ruszyła darmowa promocja dla kierowców. Powinieneś z niej skorzystać, a unikniesz mandatu

swiatła akcja dla kierowców

Podaj dalej

Od dziś ruszyła ogólnopolska akcja, która ma na celu poprawić bezpieczeństwo kierowców na drogach, na których coraz szybciej robi się ciemno. W ramach kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” kierowcy za darmo sprawdzą światła w swoich samochodach. Sprawdź dlaczego warto to zrobić.

ITS za darmo sprawdzi światła kierowców- warto z tego skorzystać

Kampania społeczna, którą prowadzi m.in. przez Instytut Transportu Samochodowego, zachęca kierowców do bezpłatnego skontrolowania oświetlenia w samochodach. Na drogach jesień w pełni, a to oznacza coraz krótsze dni i nie najlepszą widoczność.

Jak wiadomo, w Polsce jest wiele dróg, które nie są wcale oświetlone, w związku z tym kierowcy, muszą się liczyć z faktem, że coraz więcej godzin spędzą za kółkiem z nie najlepszą widocznością.

Dlatego Instytut Transportu Samochodowego już po raz kolejny rusza z kampanią „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Kierowcy muszą być świadomi, jak ważne jest o tej porze roku prawidłowe oświetlenie i jakie zagrożenie może spowodować niewłaściwe ustawienie reflektorów.

sprawdz swiatla akcja dla kierowcow
foto: Magdalena Hajduk

Za prawidłowo ustawione światła nie dostaniesz mandatu

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy mieć działające oświetlenie w samochodzie. Sprawna żarówka czy odbłyśnik to nie wszystko, bo konieczne jest właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia. Bardzo ważne jest również natężenie emitowanego światła.

Wyżej wymienione elementy często wymagają profesjonalnego sprzętu fachowca, dlatego w ramach prowadzonej kampanii ruszyły ogólnopolskie „dni otwarte”. Samochód można skontrolować na stacjach kontroli pojazdów, które funkcjonują pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz innych, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

Kierowcy mogą za darmo skontrolować swoje oświetlenie w samochodach w dniach: 23.10, 6.11, 20.11. oraz 4.12.2021 r. Posiadacze aplikacja Yanosik nie będą mieli problemu z trafieniem do właściwej stacji diagnostycznej, gdyż ta „doprowadzi” ich do celu.

W najbliższych dniach należy się liczyć ze wzmożonymi kontrolami policjantów z wydziału ruchu drogowego. Zwrócą szczególną uwagę na oświetlenie samochodu. Warto zatem skontrolować oświetlenie, by uniknąć mandatu.

Wykaz stacji diagnostycznych biorących udział w kampanii znajdziesz tutaj, na stronie ITS-u i na stronach jednostek policji w całym kraju.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News