Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Brak tej wiedzy kosztuje 200 zł i 2 punkty karne

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Brak tej wiedzy kosztuje 200 zł i 2 punkty karne

bliska-wlaczony-kierunkowskaz-

Podaj dalej

Czy są sytuacje, w których korzystanie z kierunkowskazu nie jest koniecznością? Złośliwcy powiedzą, że ten temat dotyczy kierowców jednej marki, ale tak naprawdę wystarczy przyjrzeć się przepisom. Te jednoznacznie wskazują, iż są takie przypadki.

Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Zajrzyj do ustawy

Wielu kierowców, pomimo zaliczonego egzaminu na prawo jazdy, często ma wiele wątpliwości, jeśli chodzi o korzystanie z dobrodziejstw wyposażenia samochodu. Jeśli chodzi o korzystanie z kierunkowskazów, to warto zajrzeć do art. 22 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Dwie kwestie, o których wspomina powyższy przepis, są kluczowe w ustaleniu faktów. Skoro wiemy, kiedy mamy obowiązek korzystać z kierunkowskazów, to łatwo jest ustalić, kiedy nie trzeba ich włączać.

jak korzystać z kierunkowskazu
freepic

Nie zmieniasz kierunku jazdy? Kierunkowskaz nie jest ci potrzebny

Po pierwsze, jeśli kierowca, prowadząc samochód, nie zmienia kierunku jazdy wtedy, nie korzysta z kierunkowskazu. Na przykład w sytuacji, gdy opuszcza drogę z pierwszeństwem przejazdu, na której pierwszeństwo jest łamane, ale  jedzie prosto. W tej sytuacji nie musi sygnalizować  manewru, bo nie zmienia kierunku jazdy.

Analogicznie wygląda kwestia zmiany pasa ruchu. Kiedy kierowca wyprzedza lub omija np. rowerzystę, ale nie wymaga to od niego zmiany pasa ruchu, nie musi włączać kierunkowskazu. Kierunkowskaz jest konieczny w sytuacji, gdy samochód wykonując manewr, najedzie na linię odzielającą sąsiedni pas.

Warto wiedzieć, kiedy kiedy nie należy korzystać z kierunkowskazu. Zarówno nieużywanie migacza, jak i nieprawidłowe użycie oznacza karę w wysokości 200 zł. Ponadto oprócz mandatu kierowcy muszą się liczyć z faktem, że na ich konto dodatkowo trafią 2 punkty karne

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News