Opony zimowe i nowy trend na rynku. Niektórzy kierowcy muszą je wybierać zupełnie inaczej

Opony zimowe i nowy trend na rynku. Niektórzy kierowcy muszą je wybierać zupełnie inaczej

opony zimowe

Podaj dalej

Właściwe opony w samochodzie to konieczność. Kwestia wymiany opon i panujące w tym temacie trendy na rynku znacznie się zmieniły. Jak się okazuje wzrasta zainteresowanie oponami całorocznymi. Potwierdzają to wyniki sprzedaży za trzeci kwartał roku udostępnione przez PZPO. Skąd tak duże zainteresowanie?

Opony całoroczne o 20% w górę w rankingach sprzedaży. Jaki jest powód?

Według danych opublikowanych na stronie Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) całoroczne opony uzyskały 20% przyrost sprzedaży, względem tego samego okresu w 2020 roku. Wygląda na to, że trendy na rynku oponiarskim zaczynają się zmieniać.

W tej kwestii wiele do powiedzenia mają właściciele samochodów elektrycznych. Jest ich coraz więcej na rynku, a fakt, że są zasilane prądem nie jest bez znaczenia dla opon z jakich korzystają. Zakup ogumienia do auta elektrycznego to w jakimś sensie wyzwanie. Wymagają bowiem opon o niskich oporach toczenia, niskiej emisji hałasu a jednocześnie o wszystkich parametrach, z których korzystają auta spalinowe.

Połączenie tych wszystkich wymagań nie było łatwe ale się udało- za sprawą opon całorocznych.

opony całoroczne

Właściciele samochodów elektrycznych muszą wybierać opony inaczej

Samochody elektryczne potrzebują zupełnie innych opon, niż te stosowane w autach spalinowych. Wynika to z cięższych warunków pracy jaką mają do wykonania w elektrykach.

Jak donosi motopl, badania przeprowadzone przez Goodyear podczas prac nad oponami EfficientGrip Performance z technologią Electric Drive wykazały, że ich odmienność może wpłynąć na fakt, że zużyją się szybciej.

Tradycyjne ogumienie w samochodach elektrycznych zużywa się o 30% szybciej, niż w autach z silnikiem spalinowym.

audi etron

Liczy się wnętrze

Ważną kwestią w przypadku opon do samochodów elektrycznych jest to, by nie tylko odpowiednio zachowywały się podczas hamowania, ale mogły udźwignąć spore przeciążenia. Jak wiesz moment obrotowy w elektrykach jest dostępny „od ręki” co ma ogromny wpływ na dynamikę jazdy. Dodatkowo są ciężkie ze względu na fakt, że akumulatory sporo ważą.

Dlaczego opony całoroczne są idealnym rozwiązaniem dla samochodów elektrycznych? Różnice w budowie dotyczą bieżnika i ściany bocznej czyli elementów opony, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. Bieżnik z cieńszymi lamelami, zwiększa przyczepność ponieważ guma w większym zakresie styka się z nawierzchnią.

Opony całoroczne są najlepszym rozwiązaniem na miarę wymagań samochodów elektrycznych. Zwłaszcza, że większość z nich porusza się w miastach, a w trasy wyrusza jedynie kilka razy w roku.

Nowy trend niewątpliwie przełoży się na coraz większą popularność opon całorocznych. Raz, że nie ma potrzeby posiadania dwóch wariantów ogumienia, dwa, że są tak dopracowane, że kierowcy nie widzą różnicy w sposobie prowadzenia czy poziomie bezpieczeństwa.
Faktem jest, że w Europie prawdziwe zimy są już przeszłością, a białe drogi to zjawisko coraz rzadziej obserwowane. W związku z tym, kierowcy samochodów elektrycznych nie muszą głowić się jakie opony wybrać na zimę i mają gotowe rozwiązanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News