Odeszła Królowa Elżbieta II. Zasiadała na tronie 70 lat i uwielbiała prowadzić samochody

Odeszła Królowa Elżbieta II. Zasiadała na tronie 70 lat i uwielbiała prowadzić samochody

odeszła Królowa Elżbieta II

Podaj dalej

W czwartek świat obiegła smutna wiadomość, odeszła najdłużej panująca Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Samochody w jej życiu odgrywały ważną rolę, a pasję tę odkryła w sobie dzięki swojemu małżonkowi. Często widywaliśmy ich razem na paradach w wyjątkowych modelach.

Królowa Elżbieta II i jej samochody

W dniu, w którym odeszła Królowa wielu narodów, a najstarszy syn zostaje królem, wspominamy wyjątkowe samochody, jakimi uwielbiała jeździć Elżbieta II.

Pojazdy na czterech kołach są nierozerwalnie związane z życiem brytyjskiej monarchini. Większość z nas zapamięta ją między innymi jako posiadaczkę wyjątkowego Bentleya za 11 milionów euro, Range Roverów, Daimlerów DS420 czy Land Roverów. Mówi się, że pasję do samochodów zaszczepił w Elżbiecie II jej małżonek.

Jak powiedziała „samochody są sposobem ucieczki” dlatego widok Królowej za kierownicą nie należał do rzadkości. Wszyscy uwielbialiśmy patrzeć, jak pomimo jej 95 lat jedzie spokojnie – Range Roverem, ze swoim ochroniarzem na tylnym siedzeniu. Tak było jeszcze w styczniu 2019 r.

Szczególne miejsce w sercu Elżbiety oprócz Bentleya zajmował także Mercedes 600 Landaulet, który towarzyszył jej w jej historycznej wizycie w Niemczech 24 maja 1965 roku. National Geographic podzielił się wspomnieniem brytyjskiej monarchini i uhonorował jej odejście serią niepublikowanych zdjęć. Wśród nich zwłaszcza jedno z 1979 roku jest wyjątkowe.

Bentley State Limousine zawsze będzie samochodem Elżbiety II

Wart 11 milionów euro Bentley State Limousine, wiózł ostatnio Elżbietę II na pogrzeb księcia Filipa, z którym przeżyła wspólnie ponad 70 lat.

Samochód państwowy opracowany przez brytyjską firmę wyłącznie dla Królowej został specjalnie dostosowany do swoich funkcji. Podstawę stanowi stary Arnage, którego rozstaw osi wydłużono o 29 mm. Zwiększono też wysokość i szerokość, która sięga 2 metrów.

State Limousine napędza 8-cylindrowy silnik benzynowy twin-turbo o mocy 406 KM i momencie obrotowym 835 Nm. Maksymalna prędkość sięga 210 km. Nie zdarzyło się jednak, by za czasów panowania Elżbiety II i Filipa poruszał się z taką prędkością. Ta podczas oficjalnych uroczystości wynosi 14 km/h.

Wnętrze jest bardzo charakterystyczne, siedzenia są z tkaniny. Elementy drewniane i aluminiowe usunięto, tak by zapobiec powstawaniu hałasu po zetknięciu z mieczem lub medalami, jakie zdobiły mundur księcia. Siedzisko Królowej umieszczono wyżej, tak by małżonek jej nie przysłaniał. Samochód ma kuloodporne elementy i szyby, które czynią z niego ruchomą twierdzę. Drzwi w ważącym 3,4 Bentleyu otwierają się do tyłu pod kątem 87 stopni.

Producent pożegnał Elżbietę II, zamieszczając wyjątkowy wpis na Twitterze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News