Bentley Continental ma powody do świętowania. Marka skończyła właśnie 70 lat

Bentley Continental ma powody do świętowania. Marka skończyła właśnie 70 lat

Bentley Continental ma powody do świętowania. Marka skończyła właśnie 70 lat

Podaj dalej

Minęło już 70 lat od kiedy wyprodukowano pierwsze modele R-Type Continental, który w latach 50. był najszybszym oraz najdroższym czteroosobowym pojazdem na świecie. Stworzono łącznie 208 egzemplarzy, w tym jeden z nich jest w posiadaniu firmy z Crewe aż do dziś. To najbardziej popularny samochód z bogatej linii grand tourerów marki Bentley.

Brytyjski symbol motoryzacji

Brytyjska firma Bentley świętuje 70. urodziny modelu R-Type Continental – samochodu, który zapisał się wielkimi literami w ponad stuletniej historii marki. Jest to także pierwszy model o nazwie Continental.  Pomimo tego, że wyprodukowano jedynie 208 egzemplarzy, samochód ten został zapamiętany jako symbol brytyjskiego producenta oraz prawdziwe uosobienie DNA modeli GT marki.  

Pierwsza wersja modelu znana również jako ,,Olga” – powstała w sierpniu 1951 roku. Co ciekawe produkcja tego samochodu miała swój początek dopiero rok później w maju, a pierwsze zamówione pojazdy wyszły miesiąc później. W tamtym okresie był to najszybszy oraz najdroższy samochód czteromiejscowy na całym świecie. Jego cena wynosiła 6928 funtów, czyli czterokrotność średniej ceny domu w Wielkiej Brytanii w 1952 roku i stanowił symbol bogactwa.

Pomysł na słynny model marki Bentley powstał w głowach inżyniera projektów, Ivana Everndena oraz stylisty, Johna Blatchleya. W czasie tworzenia koncepcji inspirowali się oni dwoma pojazdami o potężnej masie i niezwykłej zgrabności z czasów przedwojennych. Owocem tych działań było stworzenie eleganckiej wersji coupé opartej na sedanie R-Type Bentley. Sześciocylindrowy silnik rzędowy miał pojemność 4566 cm3, a jego moc została zwiększona z 140 do 153 KM, dodatkowo skrzynia biegów zyskała wyższe przełożenie końcowe. Podczas testów na torze Montlhèry w okolicach Paryża średnia prędkość pojazdu wyniosła 191,1 km/h.

Po raz pierwszy wyprodukowano ten samochód w czerwcu 1952 roku. Od tamtej pory, aż do zakończenia produkcji w 1955 roku z fabryki wyszło 208 egzemplarzy. Zdecydowaną większość wyprodukował zakład H.J. Mulliner. Pozostałymi autorami są Park Ward, Franay, Graber oraz Farina.

Świętowania ciąg dalszy

Marka Bentley, aby uczcić 70 rocznicę, opublikowała zdjęcia innych egzemplarzy z rodziny Continental, w tym GT Speed oraz Jas 949, które zostały wykonane w Oulton Park w miejscowości Cheshire. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News