Mandaty dla kierowców po nowemu. Nowy projekt ustawy wprowadza ważne zmiany

Mandaty dla kierowców po nowemu. Nowy projekt ustawy wprowadza ważne zmiany

mandat-policja-stary samochód

Podaj dalej

Zmiany przepisów kodeksu drogowego niosą za sobą zmiany dotyczące formularzy, na których wystawia się mandaty  dla kierowców. Dokument wymierzający kierowcy karę znacznie się zmieni. Właśnie pojawił się nowy projekt rozporządzenia premiera.

Mandaty bez jednej ważnej informacji

Jak pisze dzisiejsza Rzeczpospolita, już wkrótce mandaty dla kierowców czekają znaczne zmiany. Na nowym wzorze odcinka C formularza mandatu karnego, jaki otrzyma kierowca, zabraknie informacji o punktach karnych.

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Rządzący uznali, że kierowcy mają dziś łatwy dostęp do tej informacji. To dlatego, że korzystając z aplikacji mogą w każdej chwili  sprawdzić  punkty karne i znaleźć dane dotyczące popełnionych wykroczeń.

mandaty kontrola policja
lubuska.policja.pl

Kiedy policjant wręczy kierowcy mandat po nowemu?

Jak pisze Rzeczpospolita, w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w Wykazie prac Prezydium RM opublikowano projekt nowego rozporządzenia premiera. Zmienia ono dotychczasowe rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w postaci mandatu karnego.

„Minister spraw wewnętrznych i administracji proponuje w nim nowy wzór formularza mandatu karnego – bez liczby tzw. punktów karnych. Projektowane rozporządzenie przewiduje określenie nowego wzoru formularza druku mandatu karnego w związku z wejściem w życie ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, oraz niektórych innych ustaw oraz zmiany kodeksu wykroczeń z 1971 r. w obszarze wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji” – pisze dziennik.

Zmiany w ważnym dokumencie dla kierowców są konsekwencją zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Dlatego, jak pisze Rzeczpospolita, zachodzi potrzeba aktualizacji formularza mandatowego. Obecnie obowiązujący wzór, wykorzystywany do nakładania mandatów karnych nie zawiera nowych podstaw prawnych.

Przypominamy, że od 17 września 2022 r. wchodzą w życie nowe zasady prowadzenia przez policję ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Punkty karne zgromadzone przez kierowców będą znikały  automatycznie co 2 lata, a nie jak do tej pory po upływie roku. Ponadto kurs reedukacyjny ma trwać 28 godzin przez cztery dni. Koszt to wydatek 500 złotych.

Uruchomiono cztery nowe strefy wolne od spalin. Kierowcy tych starszych samochodów będą płacić mandaty, albo wsiądą do autobusów

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News