Kierowcy zmienili nawyki. Jeżdżą zupełnie inaczej i oszczędzają ponad 10% paliwa

Kierowcy zmienili nawyki. Jeżdżą zupełnie inaczej i oszczędzają ponad 10% paliwa

kierowcy jezdza zupelnie inaczej oszczedzajac na tankowaniu paliwa JPG

Podaj dalej

Wdaje się, że kierowcy zmienili nawyki, po tym, jak ceny paliwa w zeszłym miesiącu poszybowały powyżej 10 zł za litr. To stawki, jakie obowiązywały w Europie, w krajach gdzie nie stosowano obniżek i ulg podatkowych. Nowa moda, jaka zapanowała wśród kierowców, pozwala im zmniejszyć zużycie paliwa o ponad 10%.

Kierowcy szukają skutecznych rozwiązań, które pozwolą im zmniejszyć zużycie paliwa

W życiu kierowców przez ostatni miesiąc zaszły wielkie zmiany za sprawą wysokich cen paliwa. Muszą jeździć zupełnie inaczej, jeśli chcą rzadziej odwiedzać stacje benzynowe. W tej sytuacji pomocne są wszelakie triki, które zwiększają ilość kilometrów przejechanych na pełnym zbiorniku.

Świetny sposób wymyślił Wayne Gerdes i jest spora grupa kierowców, która stosowała jego techniki, zanim paliwo zdrożało. Określa je termin „Hypermiling” i jest to sprawdzony sposób, by zaoszczędzić na tankowaniu. Wiadomo, że nikt nie lubi płacić za drogą benzynę lub diesla, dlatego skorzystanie z opracowanych technik, zawsze ma sens. Ma być jedynie bezpieczne.

Ray Malpress, badacz i ekspert w dziedzinie inżynierii mechanicznej z University of Southern Queensland, zbadał, co kryje się pod terminem hipermiling, którego techniki dziś często stosują kierowcy. Czy rzeczywiście może pomóc zaoszczędzić pieniądze wydawane na paliwo? Jak się okazuje, można zaoszczędzić 10%, a nawet więcej paliwa.

„Dojście do 20 procent byłoby ekstremalne. 30-procentowa poprawa wymagałaby dość niekonwencjonalnego zachowania na drogach”

oszczędności na zużyciu paliwa
www.freepik.com

Termin obejmuje szereg technik, które każdy może zastosować

Zjawisko „hipermilingu” spowodowało, że kierowcy dojeżdżający do pracy m.in. wyłączyli klimatyzację i trzymają stopy z dala od pedałów gazu, aby przejechać więcej kilometrów na zbiorniku paliwa.
Kierujący pojazdami dzielą się w sieci z innymi swoimi sposobami i sztuczkami, jakie stosują (np. jak planować podróż, by wykorzystać wiatr w plecy) oraz zdjęciami swoich wyników zużycia paliwa. Większość metod nie tylko działa, ale jest prosta i łatwa do zastosowania.

Zanim zdecydujesz się je zastosować pamiętaj: należy unikać technik, takich jak drafting lub slip-streaming. Mogą być bardzo niebezpieczne.

Termin hypermiling obejmuje szereg technik, w tym:

  • utrzymywanie samochodu w należytym stanie : zadbany i sprawny samochód jest o 10% wydajniejszy niż ten, który pływa w starym oleju
  • unikanie zbędnego obciążenia: pozbycie się z samochodu wszystkich zbędnych rzeczy zwiększa wydajność oraz ekonomię. Warto posprzątać bałagan w samochodzie
  • unikanie gwałtownej jazdy: im płynniej, tym lepiej tym mniej paliwa zużywasz. Oszczędny kierowca unika gwałtownego hamowania i skupia się na drodze, aby móc maksymalnie płynnie przyspieszać.
  • kontrolowanie ciśnienia w oponach-im więcej powietrza, tym mniej paliwa: niedopompowane opony są mniej wydajne, warto sprawdzić czy twoje posiadają tyle powietrza ile zaleca producent
  • zmniejszenie oporu powietrza : bagażniki dachowe są dobre tylko wtedy gdy są naprawdę potrzebne. Później warto je zdemontować. Wszystko, co wystaje z twojego samochodu, zwiększa zapotrzebowanie na paliwo
  • jazda z określoną prędkością w myśl zasady jedź powoli, jedź jak najdłużej. Jazda z prędkością od 80 do 100 km na godzinę to zazwyczaj najbardziej oszczędny wariant dotarcia do celu. Pozwala zaoszczędzić do 40% paliwa podczas podróży
  • brak klimatyzacji przy jeździe z prędkością poniżej 65 km/h: zamiast tego można otworzyć okno
  • parkowanie w miejscu przodem do kierunku jazdy
kierowcy jezdza zupelnie inaczej oszczedzajac na tankowaniu paliwa JPG
www.freepik.com

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach

Dwie rzeczy, które na pewno pozwolą Ci sporo zaoszczędzić, to płynne przyspieszanie z dala od świateł oraz płynne i stopniowe hamowanie po zatrzymaniu. Ostre przyspieszanie i nagłe gwałtowne hamowanie zwiększają zużycie paliwa, co potwierdził dr Malpress.

Każdy może zastosować powyższe techniki i włączyć je do swojego stylu prowadzenia, ale jest kilka rzeczy, które wymagają zastanowienia. Nie można po prostu ślimaczyć się w ruchu miejskim, bo zwyczajnie zdenerwujesz wszystkich innych na drodze. Warto jednak prowadzić samochód w sposób bardziej świadomy.

Hypermiling może być trudny do zastosowania w sytuacjach, gdy jest duży ruch lub ktoś się spieszy, bo musi odwieźć dzieci do szkoły i jechać do pracy. Pamiętaj, zawsze jedź zgodnie z warunkami drogowymi i przestrzegaj prawa. Jakie są inne sposoby oszczędzania paliwa?

Najlepszym i sprawdzonym sposobem jest niewątpliwie ograniczenie korzystania z samochodu. Chodzenie pieszo, jazda na rowerze czy korzystanie z transportu publicznego to świetne sposoby na uniknięcie wysokich cen paliwa.
Ponadto jak twierdzi, dr Malpress posiadanie samochodu hybrydowego idzie znacznie dalej pod względem efektywności paliwowej niż hypermiling. Nie wszystkich jednak stać na takie rozwiązanie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News