Kierowcy wydadzą mniej za tankowanie. Obniżka akcyzy na paliwa o 50% będzie obowiązywać pół roku

Kierowcy wydadzą mniej za tankowanie. Obniżka akcyzy na paliwa o 50% będzie obowiązywać pół roku

paliwa ceny ropa

Podaj dalej

Zatankowanie pełnego 50-litrowego baku paliwa tańszą benzyną, to dziś wydatek ponad 300 złotych. Taki sam bak wypełniony olejem napędowym kosztuje co najmniej 366 zł. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie czasowa obniżka akcyzy w Polsce . Nie wszyscy kierowcy mogli liczyć na takie rządowe wsparcie.

Obniżają akcyzę na paliwa o 50%

Rząd federalny Australii postanowił złagodzić rosnące wydatki na zakup paliwa, zmniejszając o połowę podatek akcyzowy. Przepis zaczął już obowiązywać, zapewniając kierowcom spore oszczędności. Cięcie cen może potrwać kilka tygodni, dopóki nie wyczerpie się zapas paliwa kupowanego po obecnej, wyższej cenie.

Stacje benzynowe obiecały, że przejdą na pełną obniżkę akcyzy, a federalny skarbnik Josh Frydenberg powiedział, że australijska Komisja ds. Konsumentów i Konkurencji będzie monitorować ceny, aby zapewnić, że kierowcy rzeczywiście zaoszczędzą.

Budżety gospodarstw domowych są napięte nie tylko w Europie, za sprawą wyższych cen paliwa, żywności i opłat za transport. Powodem tej sytuacji są zakłócenia na rynkach światowych spowodowane sankcjami nałożonymi na Rosję.

„Wyższe koszty paliwa, żywności i transportu zwiększają inflację i obciążają budżety gospodarstw domowych” – powiedział Frydenberg. „Niezależnie od tego, czy podrzucasz dzieci do szkoły, jedziesz do i z pracy, czy odwiedzasz rodzinę i przyjaciół, będzie to kosztować mniej” -pisze Sydney Morning Herald

Jak wyliczono, obniżka akcyzy na paliwo odciąży wydatki rodziny z dwoma samochodami o 700 dolarów (ok.2900zł) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

podatek a cena paliwa
fot. freepik.pl

Za manipulację cenami grzywna do 4 milionów złotych

Jak pisze Sydney Morning Herald, przewodnicząca ACCC, Gina Cass-Gottlieb, powiedziała, że ​​sprzedawcy detaliczni mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 10 milionów dolarów za fałszywe lub wprowadzające w błąd zachowanie.

Jednakże lobby motoryzacyjne NSW NRMA stwierdziło w tym tygodniu, że nie istnieje prawo, które zmuszałoby sprzedawców benzyny do przeniesienia obniżki akcyzy. Jako argument podało fakt, że wraz z obniżką akcyzy, o połowę zmniejszą się dochody na inwestycje drogowe.

Frydenberg powiedział, że finansowanie dróg nie ucierpi z powodu utraconych dochodów z akcyzy na paliwo. W ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje się przeznaczyć na ten cel 12 miliardów dolarów.

Wprowadzenie akcyzy było konieczne, bo cena benzyny wzrosła do ponad 2 dolarów za litr. Wydatki na zakup ropy rosną ze względu na sankcje nałożone na głównego eksportera ropy, Rosję. Wydaje się, że zaczynają mocno doskwierać gospodarce międzynarodowej.

Ekonomiści ostrzegają, że koszty paliwa będą niestabilne przez wiele miesięcy, ponieważ dostawy ropy są tak nieprzewidywalne. Cena ropy może znacznie wzrosnąć. Stanie się tak,  jeśli Europa zdecyduje się nałożyć dalsze sankcje na rosyjski eksport lub jeśli Rosja zdecyduje się wstrzymać dostawy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News