Kierowcy starszych samochodów zapłacą za bak paliwa 40 zł więcej

Kierowcy starszych samochodów zapłacą za bak paliwa 40 zł więcej

paliwo

Podaj dalej

Od wczoraj wiele stacji paliw przeszło na nowe, ekologiczne paliwo, które wprowadził rząd zdeterminowany do ograniczenia emisji spalin. Ta zmiana paliwa oznacza, że ponad 600 tys. kierowców płaci więcej przy dystrybutorach. Co więcej, płacą tyle samo co właściciele Ferari.

Ekologiczny rząd „karze” mniej zamożnych kierowców

Zmiana na benzynę bezołowiową E10 oznacza, że ​​około 600.000 samochodów jest teraz zmuszonych płacić około 78 gr.(15 pensów) więcej za 1 litr paliwa, ponieważ nowe paliwo uszkodzi ich silniki.

Wielu innych kierowców nie ma pewności, czy ich samochód może bezpiecznie korzystać z E10. Jeśli nie, oni również będą musieli przejść na droższą benzynę Super – dopłacając ponad 40 zł za KAŻDYM RAZEM przy napełnianiu 55-litrowego baku.

Howard Cox, szef brytyjskiej grupy kampanijnej FairFuelUK, twierdzi, że rząd musi zrobić więcej, aby chronić kierowców, a nie ich karać.

paliwo tankowanie diesel benzyna
adobestock

Benzyna przyjazna dla środowiska, nie jest przyjazna dla portfeli kierowców

Nawet milion kierowców odczuje wzrost cen benzyny, która będzie ich kosztować o ok. zł 500 zł (100 funtów) rocznie. Co najważniejsze ci zmuszani do dopłaty od 78 groszy do 1,32 na litrze, to ci, których najmniej na to stać.

Zalicza się do nich grupa kierowców, którzy posiadają starsze samochody, często zbyt stare, by móc tankować nowe paliwo. Wychodzi na to, że benzyna przyjazna dla środowiska, nie jest przyjazna dla portfeli kierowców.

Do tej pory większość benzyny bezołowiowej w Wielkiej Brytanii stanowiła E5, która zawierała zaledwie pięć procent etanolu. Teraz zielona pompa z bezołowiową benzyną E10, zawiera 10 procent bioetanolu, głównie pochodzenia roślinnego.

Jeśli zatankują E10 w niekompatybilnym samochodzie, nadal będzie działał. W dłuższej perspektywie może uszkodzić przewody i metalowe połączenia. Prawda jest taka, że większość ludzi, którzy jeżdżą starszymi samochodami, nawet nie wie, czy ich auto może zatankować nowe paliwo.

Niedawno przeprowadzona przez FairFuelUK ankieta wykazała, że ponad 50 procent uczestników nie miało pojęcia, czy ich samochód może bezpiecznie używać benzyny E10. W związku z tym aby chronić swoje starsze samochody benzynowe, właściciele muszą teraz tankować przy dystrybutorze oznaczonym E5.

Przeżywają kolosalny szok. Kwota, którą zapłacą, wzrosła z obecnej średniej 1,35 funta (7,08 zł) za litr do około 1,50 (7,87 zł) funta lub więcej.

nowe paliwo E10
( foto : Getty Images/ Naomi Baker)

Kierowcy starszych samochodów muszą kupować paliwo dedykowane dla Ferrari

Obecnie jedynym sposobem na zdobycie E5 jest zakup super benzyny bezołowiowej. Tą zaprojektowano z myślą o sportowych samochodach o wysokich osiągach, takich jak Ferrari. Takie auta zwykle należących do ludzi, których nie obchodzi cena paliwa.

Jak informuje TheSun, na autostradzie super benzyna bezołowiowa E5 jest sprzedawana za oszałamiającą cenę 8,60 zł za litr. W związku z tym zwykłe rodziny są zmuszane do płacenia za takie samo paliwo , jak bogaci właściciele supersamochodów.

Rodziny i małe firmy o niskich dochodach są ofiarami zielonej kampanii rządu. W rezultacie dobrze by było, gdyby brytyjski rząd podjął działania, aby pomóc kierowcom, których po prostu nie stać na samochód zgodny z E10.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News