Kierowcy boją się zmian, jakie przyniesie nowe eko paliwo. Oto co musisz wiedzieć

Kierowcy boją się zmian, jakie przyniesie nowe eko paliwo. Oto co musisz wiedzieć

paliwo

Podaj dalej

W dążeniu do ograniczenia emisji dwutlenku węgla od września zmieni się standardowe paliwo sprzedawane na stacjach paliw. Standardową benzyną bezołowiową jest obecnie E5 (oktanowa 97+), ale wkrótce zastąpi ją bardziej wydajna E10 (oktanowa 95).

Kierowcy boją się zmian, jakie niesie za sobą nowe eko paliwo

Ekologiczne paliwo ma mniejszy wpływ na środowisko, ponieważ zawiera do 10% odnawialnego bioetanolu, co w efekcie zmniejszy ilość dwutlenku węgla emitowanego z samochodów. Standardowa 97 zawiera do 5% odnawialnego bioetanolu.

Brytyjski Rząd oszacował, że ta zmiana pomoże zmniejszyć emisję CO2 o 750 000 ton rocznie, co jest równoznaczne z usunięciem z dróg 350 000 samochodów. Eko benzyna jest już dostępna w Unii Europejskiej, Australii i Stanach Zjednoczonych. W przyszłym roku stanie się również standardową benzyną sprzedawaną w Irlandii Północnej.

Kierowcy zadają wiele pytań, w obawie jak zmiana na ekologiczne paliwo wpłynie na ich życie. W końcu do wprowadzenia biopaliwa na stacje benzynowe pozostało tylko kilka dni.

Pytań pada wiele, a my spróbujemy odpowiedzieć na najważniejsze z nich.

nowe paliwo E10
( foto : Getty Images/ Naomi Baker)

Tankować czy nie tankować? Czy silnik diesla też ma eko paliwo? Co z motocyklami?

Kierowcy najczęściej pytają, czy mogą zatankować nowe paliwo do swoich samochodów i motocykli. Około 95% samochodów benzynowych i motocykli zbudowanych od końca lat 90 może używać E10. Na pewno każdy wyprodukowany od 2011 roku samochód bez przeszkód może tankować E10.

Większość samochodów i motocykli zbudowanych od końca lat 90. może używać E10, ale około 600 000 pojazdów – w tym starsze lub klasyczne modele i niektóre motorowery – mogą nie być kompatybilne.

Czy można mieć w zbiorniku mieszankę paliwa E5 i E10?

Jeżeli samochód może jeździć na benzynie E10, będzie jeździł nawet, wtedy gdy w zbiorniku pojawi się mieszanka obu klas. Jeśli benzyna E10 nie będzie dostępna na stacji paliw, kierowca będzie mógł zatankować biopaliwo.

Czy ekologiczna benzyna ma wpływ na oszczędność paliwa w samochodzie?

Stosowanie biopaliwa może zmniejszyć zużycie paliwa, ale zaledwie o 1%. Mało prawdopodobne, aby oszczędności były zauważalne w codziennej jeździe.

Co się stanie, gdy kierowca zatankuje E10 do starszego niekompatybilnego samochodu?

Jeżeli zdarzy się, że kierowca zatankuje niewłaściwe paliwo, które nie jest kompatybilne z jego starszym samochodem, nie musi panikować. Taki jednorazowy przypadek nie powinien sprawić większych problemów z samochodem.

Jeśli tak się stanie, najlepiej, aby kierowca po zużyciu od jednej trzeciej do połowy baku zatankował samochód odpowiednim paliwem. W ten sposób zmniejszy prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych efektów jak np. spadek mocy.

Jedynie wielokrotne użycie niewłaściwego paliwa spowoduje korozję niektórych elementów metalowych i plastikowych silnika.

Czy nowe paliwo E10 będzie kosztować więcej niż E5?

Wprowadzenie nowego paliwa na pewno nie spowoduje, że tankowanie kompatybilnych samochodów będzie droższe. Niestety kierowcy starszych samochodów będą mieć ograniczony wybór.

Jedyna dostępna w Wielkiej Brytanii benzyna od 1 września to super oktanowa. To oznacza, że kierowcy starszych samochodów zapłacą za paliwo więcej. W przeliczeniu na złotówki napełnienie baku będzie droższe o ok. 32 zł.

Czy kierowcy samochodów z silnikiem diesla mają powody do obaw?

Zmiana paliwa na ekologiczne dotyczy tylko samochodów z silnikiem benzynowym. Co oznacza, że ta zmiana nie obejmuje posiadaczy samochodów z silnikiem Diesla.

Olej napędowy dostępny na rynku Wielkiej Brytanii już zawiera do 7% biodiesla. Od 2019 r. jest oznaczony na stacji paliw symbolem B7. Diesel z tym symbolem może być używany we wszystkich samochodach z tym silnikiem wysokoprężnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News