Jak sprawdzić jaki olej był używany wcześniej w silniku? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Poprawnie dobrany olej do silnika to sprawdzony przepis na bezproblemową jazdę. Te wszystkie oznaczenia na bańkach z olejem potrafią przyprawić o ból głowy. Sprawa się komplikuje, gdy kupiłeś używany samochód i nie wiesz jaki olej zalano wcześniej. Jak sobie poradzić z tym problemem?

jaki olej do uzywanego samochodu
Podaj dalej

Nowy używany samochód a właściwy olej

Jeśli potrzebujesz wybrać odpowiedni olej do silnika swojego samochodu, a nie wiesz, jaki był zalany wcześniej, jest kilka sposobów, by poradzić sobie z tym problemem.

Po pierwsze warto sprawdzić, czy karteczka z taką informacją nie znajduje się pod maską. To miejsce w którym mechanicy zazwyczaj wywieszają informacje. Jeżeli takowej nie ma, dobrze jest sięgnąć do instrukcji obsługi samochodu.

Jeżeli jej nie dostałeś od poprzedniego właściciela i zdecydowałeś się na zakup samochodu z niewiadomą przeszłością, warto zacząć od wymiany oleju. Producenci zalecają różne typy olejów i warto wziąć to pod uwagę. Jest to ważne ponieważ wlanie nieodpowiedniego oleju może doprowadzić do rozszczelnienia instalacji i awarii silnika.

jak dobrac olej do wymiany freepic
Freepic

Te 3 sposoby pomogą ci dokonać właściwego wyboru

W silnikach nowych samochodów najczęściej stosuje się oleje syntetyczne, które dzięki obróbce chemicznej mają lepsze właściwości niż oleje mineralne.

W starszych samochodach to właśnie oleje mineralne i półsyntetyczne sprawdzą się we współpracy z wyeksploatowanymi elementami silnika. Dlaczego? Są gęstsze i uszczelniają cały układ.

Aby odpowiednio dobrać olej do swojego używanego samochodu, możemy skorzystać z 3 sposobów. Pierwszy z nich jest najprostszy i wymaga jedynie sprawdzenia jaki olej wlany był poprzednio i wlania takiego samego.
Drugim ze sposobów jest sprawdzenie katalogów producentów pod kątem tego jaki olej zalecają do naszego auta. Mamy wówczas pewność, że wymiana oleju będzie zgodna z zaleceniami producenta.

Na sam koniec pozostaje nam wizyta w serwisie i powierzenie tego zadania fachowcom. Mechanicy nie tylko pomogą dobrać nam olej do naszego samochodu, ale umieszczą informacje na temat wymiany pod maską. To w przyszłości zapobiegnie problemom z wyborem oleju.

Nie warto eksperymentować w doborze oleju, możesz go dobrać w łatwy sposób, korzystając z katalogu doboru olejów. Wpisując dane samochodu, można się dowiedzieć, jaki olej silnikowy powinieneś wlać do swojego auta.

Następną sprawą, o jakiej powinieneś pamiętać po kupnie używanego samochodu, to wymiana filtrów. Warto wymienić filtr oleju, paliwa, powietrza i filtr kabinowy.

Przeczytaj również