Wymieniłeś już filtr paliwa? Oto dlaczego będziesz tego żałował

Wymieniłeś już filtr paliwa? Oto dlaczego będziesz tego żałował

filtr paliwa wymiana

Podaj dalej

Filtr paliwa w przeciwieństwie do filtrów oleju i kabinowego, to część eksploatacyjna samochodu, o której kierowcy najczęściej zapominają. Jak się okazuje, wielu z nich całkowicie pomija wymianę filtra paliwa, nie zdając sobie sprawy jakie są tego konsekwencje. Dlaczego to tak ważne?

Dlaczego musisz o nim pamiętać?

Użytkowanie samochodu niesie za sobą systematyczną wymianę części eksploatacyjnych, w tym filtru paliwa. Dbałość o elementy, które nie są płynami zwykle ogranicza się do dwóch filtrów – olejowego i kabinowego.

Pierwszego z nich nie da się pominąć z uwagi na to, że jest związany z rutynową czynnością, jaką jest wymiana oleju silnikowego. Objawy zużycia drugiego kierowcy są w stanie wychwycić, gdy do kabiny zaczyna docierać przykry zapach, a klimatyzacja jest mniej wydajna.

Wbrew pozorom wymiana filtra paliwa jest niemniej istotna niż powyższych, zwłaszcza gdy zbliżamy się do okresu zimowego. Jego rola sprowadza się bowiem do zabezpieczania silnika przed poborem zanieczyszczonej benzyny lub oleju napędowego. Ponadto filtr paliwa izoluje zawarte w paliwie cząsteczki wody, które powstają na skutek skraplania się pary wodnej w zbiorniku. Dlatego filtry paliwa posiadają m.in odstojniki zbierające wodę.

W sytuacji, gdy za oknem pojawią się minusowe temperatury, powstały lód ogranicza drożność filtra lub ją całkowicie zaburza, co pociągnie za sobą kosztowne konsekwencje z uszkodzeniem pompy wtryskowej i wtryskiwaczy włącznie.

Ile kosztuje filtr paliwa, a ile kosztują zaniedbania w jego wymianie?

Koszt wymiany wtryskiwaczy oscyluje w granicach tysiąca lub tysięcy złotych za sztukę. Regeneracja kompletu jest niewiele tańsza. Dla porównania cena filtra paliwa to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Rachunek jest zatem prosty i jest wystarczającą odpowiedzią na to, dlaczego warto przestrzegać terminów wymiany filtra paliwa.

W zależności od marki samochodu producenci zalecają różne terminy. Najczęściej zalecana jest wymiana filtra paliwa co 30 tys.km. W wielu przypadkach może to być 60,100 lub nawet 120 tys.km. Dlatego warto go wymienić przy każdej okazji wymiany oleju.

Filtr-paliwa-Filtron
foto: Filtron

Kiedy najlepiej wymienić filtr paliwa i ile to kosztuje u mechanika?

W związku z tym, że pierwsze przymrozki pojawiają się już wczesną jesienią, a co za tym idzie, sprzyjają odkładaniu się w filtrze wody i zanieczyszczeń, warto już dziś sprawdzić jego kondycję.

Na pewno powinieneś to zrobić, gdy zauważysz, że silnik dręczą typowe objawy sugerujące problemy z układem paliwowym. Jeśli zauważysz, że ma problemy z uruchomieniem i mocą, słabo wkręca się w obroty lub przerywa, być może to wina filtra paliwa.

Sławna kontrolka check engine pozwala w nowszych samochodach przypomnieć kierowcy o wymianie filtra. W starszych samochodach sytuacja, w której mechanik odkrywa filtr będący w aucie od nowości, nie należy do rzadkości.

Ile kosztuje wymiana filtra u mechanika? W związku z tym, że nie jest to skomplikowana czynność, koszt wymiany oscyluje w granicach od 40 do 120 zł. Jak samodzielnie wymienić filtr paliwa? Pomocne w tej sytuacji może być poniższe wideo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News