Jak rozmrozić szybę w samochodzie? Czy i jaka skrobaczka jest najlepszym rozwiązaniem?

Zima w samochodzie jest przyjemna, o ile uda nam się do niego dostać, uruchomić silnik i włączyć ogrzewanie. Wtedy krajobraz za oknem nam już nie straszny. Co, jednak gdy okaże się, że widoczność jest na tyle ograniczona przez zamarzniętą szybę, że nie uda się nam się szybko odjechać?

jak rozmrozic szybe w samochodzie
Podaj dalej

Co każdy kierowca powinien mieć w domu – jeśli nie w samochodzie

Zimą, kiedy temperatury spadną i zaczyna sypać śnieg, każdy kierowca powinien mieć w zanadrzu szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę. To podstawa.

Przyda się także koncentrat zimowego płynu do spryskiwaczy i odmrażacz. To chociażby dlatego, że jeśli o jednym z tych płynów zapomnimy, to drugi nam się bardzo przyda.

jak rozmrozic szybe zimą
Kierowcy chętnie korzystają zarówno ze skrobaczek, jak i gotowych płynów do rozmrażania szyb

Jak rozmrozić szybę w samochodzie – gotowy produkt kontra skrobaczka

Kierowcy chętnie korzystają zarówno ze skrobaczek, jak i gotowych płynów do rozmrażania szyb. Jeśli takiego preparatu nie mamy przy sobie, bo zamiennie możemy skorzystać z zimowego koncentratu do spryskiwaczy. Wystarczy go rozpylić lub polać delikatnie na szybę i taką naruszoną już przez chemię powierzchnię lodu usunąć skrobaczką.

Skrobaczka to podstawa, ale nie każda świetnie się sprawdzi i nie rzadko zdarza się sytuacja, kiedy po sezonie zimowym pozostają po jej użyciu niepożądane ślady. Dlatego, jeśli samochód na noc pozostaje na zewnątrz, dobrze jest się posiłkować gotowym odmrażaczem do szyb, niż spędzać wiele minut na oczyszczeniu szyby z lodu skrobaczką.

Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zainwestować w skrobaczkę i kupić taką, która najmniej zaszkodzi naszym szybom w samochodzie. Im lepszej jakości produkt, tym lepiej dla szyb i dłużej posłuży.

Jak rozmrozić szyby domowymi sposobami?

Uѕuwаnіе lоdu z ѕzуbу ѕаmосhоdоwеј рrzу роmосу innych preparatów niż te gotowe do tego przeznaczone wymaga zwrócenia uwagi na ważny aspekt pt. potencjalne uszkodzenie szyb czy lakieru w samochodzie.

Nie jest tajemnicą, że abу оdmrоzіć ѕzуbу w ѕаmосhоdzіе, lub zароbіес ісh оblоdzеnіu, nie zawsze trzeba dysponować specjalistycznym preparatem. Taki skuteczny środek można przygotować sobie w domu. Wystarczą nam do tego płyn do mycia naczyń i alkohol izopropylowy (70%). Ten drugi można tanio kupić w każdym markecie, czy sklepie budowlanym.

Do butelki z zakupionym alkoholem wystarczy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń i oba składniki zmieszać potrząsając zakręconą butelką. Taki preparat uprzednio przelany do butelki ze spryskiwaczem, można wygodnie nanieść na szybę, by po kilku minutach usunąć z jej powierzchni lód.

Nie wszyscy wiedzą, że taka mieszanina przygotowana w stosunku 50:50 z zimowym płynem do spryskiwaczy ułatwi nam utrzymanie wycieraczek w dobrej kondycji, bo zapobiegnie ich zamarzaniu.

Podobnie zadziała mieszanka alkoholu i wody w stosunku 2:1. Tę jednak warto wykorzystać, zanim szyby zamarzną, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Tańszym zamiennikiem dla alkoholu może być też ocet. Taka mieszkanka na szyby powinna być przygotowana w stosunku 3:1. Jednak takie rozwiązanie jest ryzykowne, bo może nam uszkodzić chrom w samochodzie lub elementy malowane.

elektryczna skrobaczka szyby pozwala szybko rozmrozić szyby
elektryczna skrobaczka szyby pozwala szybko rozmrozić szybę

Jaka skrobaczka jest najlepsza na zamarzniętą szybę?

Ѕkrоbасzkі mogą nam bardzo pomóc zimą w walce z lodem na szybach i nie nadwyrężać domowego budżetu. Nie jest tajemnicą, że zimą wzrosną nasze wydatki na paliwo. W jaką skrobaczkę warto zainwestować? Taki zakup wymaga zwrócenia uwagi na bardzo ważny detal – jej powierzchnię, która będzie bezpośrednio się stykać z powierzchnią.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, ale wśród całej gamy takich produktów są zarówno te manualne, jak i elektryczne. Te drugie zazwyczaj zasilane z gniazda zapalniczki pojazdu, kiedy się nagrzeją, szybko stopią nawet grube warstwy lodu z szyby. Jednak z uwagi na to, że takie urządzenia wyczerpują energię z akumulatora, warto z nich korzystać tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Minusem takich skrobaczek jest także fakt, że kabel ogranicza zasięg takiego sprzętu.

Solidne skrobaczki polecane przez specjalistów od detailingu to te, których ostrza wykonano z mosiądzu. Takie krawędzie świetnie sobie radzą z usuwaniem nawet twardego lodu bez ryzyka uszkodzenia szyby. Stopy metalu stosowane w tego rodzaju skrobaczkach mechanicznych są bardziej miękkie od szkła (w skali Mohsa mosiądz ma twardość 5-5,5, zaś szkło 6-7). To dlatego nie mogą go uszkodzić. Takie skrobaczki jeszcze wyposażone w rękawice to idealne rozwiązanie na mrozy. Świetnie sprawdzą się jako prezent dla właścicieli samochodów.

Trzecia grupa to klasyczne plastikowe skrobaczki. To najbardziej popularne rozwiązanie ze względu na cenę i niewielkie gabaryty. Teraz najczęściej stosowaną opcją stają się narzędzia na dłuższym trzonku – pozwalają bowiem zdjąć także warstwę śniegu bez obchodzenia samochodu dookoła. Plastik nie zagraża szybkom i lakierowi – o ile jego powierzchnia nie jest uszkodzona. Warto zwrócić uwagę na ten detal, zanim potraktujemy nią szybę. Czytaj także: Zaparowane szyby w samochodzie – jak się tego problemu pozbyć? Jest na to więcej niż jeden sposób

Przeczytaj również