Mandat za choinkę – kiedy taki można dostać?
Ponieważ coraz więcej rodzin przygotowuje się do zakupu choinki na najbliższe święta, dlatego chcielibyśmy ostrzec kierowców, by zachowali ostrożność podczas przewozu drzewka do domu. Jeśli się nie upewnią, że zrobili to prawidłowo, może im grozić mandat. To zarówno za niewłaściwe zabezpieczenie większego ładunku, jak i za ograniczanie widoczności.
Wielu kierowców nie ma wiedzy na temat tego, jak przewozić większe gabaryty samochodem. Tymczasem nieumiejętne zabezpieczenie drzewka może skutkować nie tylko karą finansową. Takie, gdy spadnie z dachu samochodu poruszającego się po drodze, stwarza ryzyko wypadku i uszczerbku na zdrowiu nie tylko własnym, ale innych uczestników ruchu. W takim przypadku konsekwencje będą znacznie gorsze niż mandat 1500 zł i 6 punktów karnych.
Wśród potencjalnych problemów jest także ograniczenie widoczności i przeciążenie samochodu, które może spowodować problemy z kontrolą pojazdu na drodze. Dlatego, zanim zdecydujemy się na drzewko, warto uwzględnić określone przepisami naciski na oś i wagę i gabaryty zakupionej choinki.
Jak prawidłowo oznaczyć choinkę, by nie narażać się na mandat?
Niezależnie od tego, czy drzewko przewozimy na dachu, czy w samochodzie, warto zacząć od jej zapakowania. W tym celu najczęściej wykorzystuje się siatkę, którą sprzedawcy oferują wraz z choinką. Jeśli jednak takiej nie oferują, to możemy sami ją w taką owinąć. Nie dość, że ochroni drzewko przed uszkodzeniami, to sprawi, że będzie dobrze wyglądać aż do nowego roku. Przede wszystkim zaś nie będzie rozpraszać kierowcy.
Znacznie łatwiej jest przewieźć spory gabaryt na dachu niż w środku samochodu. To jeśli oczywiście możemy, rozwiąże problem bałaganu wewnątrz pojazdu i znaczne ułatwi wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Przepisy mówią, że drzewko może wystawać maksymalnie do 2 m z tyłu i do 0,5 m z przodu, przy tym nie więcej niż 1,5 m od siedzenia kierowcy. To po to właśnie, by nie ograniczać widoczności kierowcy.
Trzeba pamiętać, że wystająca poza obrys choinka wymaga specjalnego oznaczenia – czerwoną chorągiewką lub kawałkiem materiału. Jeśli wstaje z przodu – musi być to kolor pomarańczowy lub czerwono-biały. Za brak takiego oznaczenia będzie mandat od 100 do 300 zł.
Jak ułożyć choinkę i jak zabezpieczyć na czas transportu?
Warto wiedzieć, że choinkę przewożoną na dachu najlepiej ustawić pniem w kierunku jazdy, a czubkiem do tyłu pojazdu. Dlaczego?
Uwzględniając prawa fizyki, taki ładunek podczas gwałtownego hamowania ustawiony odwrotnie, mógłby poważnie uszkodzić pojazd za nami i jego pasażerów. Jeśli zaś zrobimy to, jak należy, ryzyko wyrządzenia krzywdy innym uczestnikom ruchu zmaleje. Takie ułożenie należy też stosować, jeśli choinkę przewozimy w bagażniku.
Jeśli chodzi o sam sposób zamocowania jej na samochodzie, to konieczne jest auto wyposażone w relingi. Do zamocowania na nim drzewka przydadzą się pasy lub liny.
Czy istnieją ograniczenia prędkości w czasie przewozu choinki?
Takich przepisów nie ma, jednak ze względu na wagę i gabaryty warto poruszać się z prędkością nieco niższą niż ta dopuszczalna przez przepisy. Dodatkowo kierowca musi bacznie obserwować drogę i reagować odpowiednio wcześniej, by nie doszło do sytuacji awaryjnego hamowania. Taka zawsze stwarza ryzyko, że drzewko może się przemieścić w aucie bądź na dachu.
Zanim wyruszymy, trzeba jeszcze sprawdzić, czy drzewko nie przysłania naszych świateł i tablic rejestracyjnych.
Drzewko w siatce i przymocowane z należytą starannością oraz oznaczone zgodnie z przepisami, pozwoli się cieszyć atmosferą nadchodzących świąt bez stresu. CZYTAJ TAKŻE:Czy można dostać mandat za zimową kurtkę? Jest kraj, w którym istnieje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji