Czy to już czas na zimowe opony? Eksperci nie mają wątpliwości

Czy to już czas na zimowe opony? Eksperci nie mają wątpliwości

ciśnienie i stan opony

Podaj dalej

Kiedy wymienić opony na zimowe? To pytanie zadaje sobie obecnie wielu kierowców. Według najnowszych prognoz temperatura zacznie spadać, a po ostatnich chłodniejszych dniach nadeszła pora na zimne noce. Czy to dobry czas na zmianę opon?

Opony zimowe względem letnich lepiej się sprawdzą podczas przymrozków

Kiedy jest najlepszy moment na to, by zmienić opony na zimowe? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać wśród specjalistów, jakimi są meteorolodzy.

Eksperci zalecają, by zbyt długo nie zwlekać z wymianą opon i zrobić to nawet w październiku, bo jesienna aura potrafi zaskoczyć. Ochłodzenie przychodzi nagle, a letnie opony potrafią zawieść, gdy dojdzie do pierwszych przymrozków.

Fakt, że dni w październiku i listopadzie mogą być jeszcze dość ciepłe, nie powinien wpłynąć zbytnio na uszkodzenie zimówek podczas jazdy w cieplejsze dni. Dlatego warto dla własnego bezpieczeństwa zainwestować w wymianę opon, które zapewnią przyczepność w warunkach gdy temperatury spadną poniżej zera.

Październik to miesiąc, w którym unikniemy jeszcze kolejek u wulkanizatora, a zmiana opon pozbawi nas stresu, kiedy  spadną temperatury i zawita pierwszy śnieg.

Producenci opon na podstawie wieloletnich badań ustalili, że najlepszym momentem na zmianę ogumienia jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza.

zimowe opony zmiana

To dobry czas by sprawdzić kondycję ogumienia

Zmiana opon  to dobry czas, by sprawdzić kondycję ogumienia. Większość kierowców, podczas wymiany opon ogranicza się do ich wyważenia, tymczasem można również zoptymalizować oponę względem felgi. Zabieg ten pozwoli na odpowiednie ułożenie opony na feldze i przełoży się na właściwą pracę koła.

Stosowanie opon zimowych nie zawsze jest jednak konieczne. Wielu kierowców obecnie decyduje się na zakup opon całorocznych.  Jak podkreślają eksperci, jest  to dobry wybór. Jednak należy się liczyć z tym, że tego typu opony nie sprawdzą się w ekstremalnych warunkach zimowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News