Czy skrzyżowanie odwołuje wszystkie znaki? Kierowcy tego nie wiedzą, a powinni i kończy się mandatem

Kierowca powinien wiedzieć, że aczkolwiek skrzyżowanie odwołuje wiele znaków, to są wśród nich takie, które obowiązują na dłuższych odcinkach. Zalicza się do nich znaki ostrzegawcze, dlatego dobrze wiedzieć, które z nich nie są odwoływane.

skrzyżowanie frepik
Podaj dalej

Znaki ostrzegawcze- do czego służą?

Zanim dowiesz się, czy skrzyżowanie odwołuje wszystkie znaki ostrzegawcze, dobrze wiedzieć, o czym informują. Ich zadanie polega na informowaniu kierowcy o niebezpiecznych miejscach na drodze. Stanowią w ten sposób ostrzeżenie, aby kierujący samochodem dostosował jazdę do zmieniających się warunków ruchu na drodze i zachował szczególną ostrożność.

Zwykle odległość znaku ostrzegawczego od miejsca niebezpiecznego to dystans od 150 do 300 m na drogach, na których obowiązuje limit prędkości przekraczający 60 km/h. W przypadku pozostałych dróg jest to odległość do 100 m.

Znaki ostrzegawcze mogą występować w dwóch wariantach. W postaci znaków świetlnych, na których symbole barwy białej znajdują się na czarnym tle lub zwykłych znaków w postaci tarcz z czarnymi symbolami. W obu przypadkach mają to samo znaczenie.

depositphotos_znaki ostrzegawcze a skrzyżowanie
depositphotos.com

Czy skrzyżowanie odwołuje znaki ostrzegawcze? Nie zawsze

Specyfikacja znaków ostrzegawczych sprawia, że są wśród nich takie, które obowiązują na dłuższych odcinkach.
Dzieje się tak w przypadku znaków, które dotyczą przeszkód nie związanych ze skrzyżowaniem. Na przykład ostrych zakrętów, nierównej drogi, zwężenia jezdni, śliskiej drogi, robót drogowych czy ruchomego mostu.

Znaki ostrzegawcze, których nie odwołuje skrzyżowanie, czasami posiadają tabliczkę wskazującą długość odcinka, na którym występuje niebezpieczeństwo. Często wskazuje odległość od niebezpiecznego miejsca.

Kierowcy musze też pamiętać, że skrzyżowanie odwołuje tylko wybrane znaki zakazu: wyprzedzania, używania sygnałów dźwiękowych, postoju, zatrzymywania się czy ograniczenia prędkości. W przypadku gdy droga publiczna łączy się z drogą wewnętrzną skrzyżowanie nie odwołuje wyżej wymienionych znaków. Warto o tym wiedzieć, by uniknąć mandatu.

Przeczytaj również