Awantura o samochód premiera. Ministrowie są wściekli, że Jaguary znikną, a pojawi się Audi

Awantura o samochód premiera. Ministrowie są wściekli, że Jaguary znikną, a pojawi się Audi

samochód premiera uk

Podaj dalej

Jeszcze nie wybrano następcy Borisa Johnsona,a w już jest awantura o samochód, którym ma jeździć nowy brytyjski premier. Jak donosi DailyMail, najwyżsi ministrowie nie chcą w swojej flocie flagowej limuzyny z Niemiec- Audi A8.

Straci brytyjski samochód na rzecz niemieckiego

Samochód, z jakiego obecnie korzysta Boris Johnson , ma brytyjski rodowód podobnie jak auta najwyższych ministrów w jego gabinecie. Ta sytuacja jednak wkrótce się zmieni.

Metropolitan Police planuje bowiem wycofać pancerne Jaguary XJ z rządowej floty na rzecz kuloodpornego Audi A8. To wywołało gniew ministrów gabinetu, bo samochód jeszcze nie wybranego premiera straci brytyjski rodowód.

Dziś zarówno Boris Johnson , jak i najwyżsi ministrowie korzystają z floty Jaguarów XJ i Range Roverów jako środków transportu w sprawach rządowych. Jaguar XJ Sentinel LWB trafił do rządowej floty, zakupiony przez administrację Davida Camerona w 2010 roku.

Samochód premiera Wielkiej Brytanii, podobnie jak inne prezydenckie samochody, posiada szereg zabezpieczeń. Należą do nich specjalne pancerze kuloodporne i bomboszczelne, opony typu run-flat, szkło kuloodporne, a nawet samowystarczalny system dostarczania tlenu.

samochód premiera uk
Twitter/ GB News

Premier będzie wspierał brytyjską motoryzację zza szyb kuloodpornego Audi

Kiedy ujawniono, że przyszły premier Wielkiej Brytanii i niektórzy ministrowie stracą Jaguara XJ Sentinel, w gabinecie premiera rozpętała się burza. Tymczasem fakt, zastąpienia wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii samochodów na rzecz niemieckiej motoryzacji jest podyktowany tym, że Jaguar wstrzymał produkcję modelu XJ.

W tej sytuacji Metropolitan Police zdecydowała o zakupie limuzyny, którą jeździ wielu ważnych polityków ale jest produkowana w Niemczech. To dlatego według The Sun , Metropolitan Police – odpowiedzialna za ochronę ministrów rządu – od przyszłego roku przestawi się z opancerzonych Jaguarów XJ na kuloodporne Audi A8.

The Sun poinformował, że ​​ministrowie są wściekli z powodu tego ruchu i wiadomości, jaką wysyła brytyjskim producentom. Jeden z członków gabinetu miał nawet obwiniać o tę decyzję „biurokratów sprzeciwiających się Brexitowi”.

Rzeczniczka Downing Street wypowiedziała się w kwestii tego, jakim samochodem będą jeździć Liz Truss lub Rishi Sunak:
„Jeśli chodzi o niektóre samochody ministerialne, jest to sprawa policji Met, która oczywiście bierze również pod uwagę szersze względy bezpieczeństwa”. Dodając, że premier „zawsze będzie promował i bronił brytyjskich firm”.

Metropolitan Police odmówiło komentarza, a na Twitterze John Spellar z Partii Pracy dał ujście swojemu niezadowoleniu pisząc:
„Samochody patrolowe od BMW, vany od Mercedesa, teraz premier w Audi, Met nabrało formy we wspieraniu NIEMIECKIEGO przemysłu motoryzacyjnego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News