Audi zabiera głos w sprawie plotek o produkcji następcy Q8 e-tron. Dla belgijskiej fabryki to ważna informacja

W związku z organizowaną przez Automobilwoche konferencją tygodnia czołowi producenci odkrywali podczas wykładów i prezentacji część swoich planów na przyszłość. Audi po raz pierwszy oficjalnie zabrało głos w sprawie produkcji następcy modelu Q8 e-tron oraz sztucznej inteligencji w swoich samochodach.

Audi zabiera głos w sprawie plotek o produkcji następcy Q8 e-tron. Dla belgijskiej fabryki to ważna informacja
Podaj dalej

Następca Audi Q8 e-tron nie zjedzie z taśm brukselskiej fabryki

Na początku lutego informowaliśmy o potencjalnie trudnej sytuacji fabryki Audi w Brukseli. Nowa strategia marki zakłada bowiem duży nacisk na sprzedaż na ważnym dla niej rynku chińskim. Produkowany w Belgi model Q8 e-tron miałby tracić docelowo na taśmy w Meksyku. Były to jednak informacje niepotwierdzone przez producenta.

Konferencja zorganizowana przez Automobilwoche była okazją do potwierdzenia tej informacji. Po swoim wykładzie dla uczestników konferencji w Motorworld Monachium Dyrektor produkcji Gerd Walker zrobił to w wywiadzie dla redaktora naczelnego i wydawcy Automobilwoche Burkharda Rieringa:

„Od 2027 roku będziemy budować następcę Q8 e-tron w Meksyku. Już to postanowiliśmy.”

Według informacji Automobilwoche ​​decyzja ta nie została jeszcze ostatecznie podjęta w ramach grupy VW. Ważne jest żeby takich ustaleń dokonano, bo obłożenia zakładów poszczególnych marek w Grupie Volkswagen nie jest dokonywane wyłącznie przez Audi.

W związku z tym, że zebranie komisji, która zabierze głos m.in. w tej sprawie zaplanowano jesienią, Audi nie opublikuje teraz takiej informacji. Wiemy jedynie, jakie plany ma producent z Ingolstadt.

Audi Q4 etron Sline
Audi Q4 etron Sline fot. Audi AG

Co dalej z fabryką Audi w Belgii?

Model Q8 e-tron jest produkowany w fabryce w Brukseli w Belgii od 2018 roku. Pod koniec 2022 roku model doczekał się kompleksowego liftingu. Według producenta do lata 2023 roku z linii montażowej w Belgii zjechało około 200 000 w pełni elektrycznych egzemplarzy modelu.

W czwartym kwartale ubiegłego roku w Brukseli uruchomiono także produkcję Q4 e-tron. Jednak model nie cieszy się dużym popytem. Teraz kiedy znamy plany Audi na produkcje następcy Q8 e-tron, sytuacja fabryki wydaje się skomplikowana. Dyrektor produkcji Gerd Walker odniósł się do czarnego scenariusza dla tej lokalizacji.

„Q8 e-tron jest obecnie jedynym produktem w tej lokalizacji. Takie dyskusje zawsze pojawiają się, gdy dochodzi do końca cyklu życia produktu. Zastanowimy się nad czymś dla Brukseli” – powiedział Gerd Walker na konferencji Automobilwoche.

To oznacza, że Audi w żadnym wypadku nie chce rezygnować z belgijskiej fabryki.

Linia montażowa Q8 e-tron brukselskiej fabryki

Marka premium ma cztery cele w produkcji

Członek zarządu Audi, Gerd Walker, podczas konferencji przedstawił także prognozy dotyczące przyszłej produkcji. W pierwszym przemówieniu programowym wymienił cztery cele w produkcji: efektywność ekonomiczną, zrównoważony rozwój, elastyczność i atrakcyjność.

Marka chce w nadchodzących latach wprowadzić na rynek ponad 20 nowych modeli i zakończyć w ten sposób długi okres suszy. Konsekwentnie stawia na mniej sprzętu, który szybko się dezaktualizuje i wymaga wymiany, a więcej na chmurze. Edge Cloud pomaga zmniejszyć koszty, złożoność i zużycie zasobów, a także zwiększa elastyczność i szybkość. Jak informowaliśmy tutaj, Audi już modernizuje swój tor testowy i doposaża go w najnowsze technologie.

W przyszłości sztuczna inteligencja, którą Audi wykorzystuje już w 100 aplikacjach, ma odgrywać jeszcze ważniejszą rolę. Gerd Walker określił ją mianem „rewolucyjnej zmiany”. Zrównoważony rozwój nie jest ważny tylko ze względów regulacyjnych, ale jest także kluczowym czynnikiem w poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników.

Fabryka Audi w Brukseli będzie potrzebowała nowych modeli do produkcji dopiero za trzy lata. W zastępstwie z brukselskiej fabryki mogłyby wyjeżdżać modele innych marek Volkswagena.

źródło: WRC media, Automobilwoche

Przeczytaj również