Tor testowy Audi w Neustadt otrzyma najnowocześniejszą sieć bezprzewodową. Jakie zastosowanie znajdzie nowa technologia?

Niemiecki producent premium Audi oraz jej technologiczny partner Verizon ogłosiły wspólną inwestycję. W ramach współpracy wyposażą testowy tor producenta w Neustadt w nowoczesną sieć bezprzewodową. W rezultacie firma otrzyma możliwość testowania technologii w swoich pojazdach.

siedziba Audi w Ingolstadt
Podaj dalej

Partnerzy biznesowi Audi i Verizon łączą swoje siły na torze testowym

Audi i Verizon współpracują od 2020 roku. Teraz niemiecki producent i amerykańska firma technologiczna budują, jak to nazywają: prywatną sieć bezprzewodową. To środowisko do testowania nowoczesnych technologii na torze testowym w Neustadt w Niemczech.

Tor testowy marki, który znajduje się w Neustadt, na północy zachód od Ingolstadt otrzyma nową technologię. Umożliwi ona demonstrację i rozwój zaawansowanych możliwości komunikacji i mobilności w ramach partnerstwa z Verizon Business.

Jak informuje Verizon, Audi wykorzysta do testów podwójną platformę 5G i LTE firmy Nokia, infrastrukturę wykorzystującą usługi Amazon Web Services oraz technologię transmisji wideo i danych w czasie rzeczywistym.

Nasze potrzeby w zakresie tego toru testowego były złożone i wielowymiarowe, obejmowały wiele technologii, warunki sieci geograficznej i trendy branżowe. Verizon Business był w stanie zapewnić kompletne rozwiązanie, które wyeliminuje czas i koszty cyklu testowego i zapewni nam przewagę konkurencyjną na rynku globalnym” – powiedział Petr Kozak, dyrektor ds. rozwoju systemów informacyjno-rozrywkowych, łączności, zarządzania danymi i sztucznej inteligencji w Audi AG.

Audi tor testowy Neustadt
Audi tor testowy Neustadt

Producent przetestuje m.in. komunikację między pojazdem a chmurą

Sieć bezprzewodową zaprojektowano w taki sposób, aby powielać warunki panujące na rynkach światowych. Będzie się składać z replik amerykańskiej sieci publicznej Verizon, lokalnych sieci europejskich oraz sieci roamingowej wirtualnego partnera Audi w regionie Azji i Pacyfiku.

Konfiguracja ta umożliwi Audi rozwój i testowanie między innymi komunikacji między pojazdem a chmurą. Posłuży także do testowania interakcji producenta z klientem. Aby stworzyć możliwość elastycznego połączenia geograficznego i możliwości technologicznych, firma Verizon Business wykorzystała solidny ekosystem partnerów.

Sieć wykorzystuje podwójną platformę 5G i LTE Modular Private Wireless firmy Nokia, C-V2X oraz prywatną infrastrukturę MEC wykorzystującą AWS Outposts firmy Amazon Web Services. Korzysta  także z technologii transmisji wideo i danych w czasie rzeczywistym firmy Smart Mobile Labs (zarządzanie strumieniem i dystrybucja, przesyłanie strumieniowe w jakości Full HD, funkcja „Naciśnij i mów”, „Naciśnij i odtwarzaj wideo”, nagrywanie strumieniowe itp.).

Firmy nie ujawniły kosztów tego wyjątkowego wspólnego przedsięwzięcia

Audi przewiduje, że być może uda się rozpocząć pierwsze testy już latem. Do końca roku zaś powinna być gotowa cała infrastruktura technologiczna.

Nowe możliwości na torze będą również wymagały czasu i kosztów poza cyklami testowania i rozwoju produktu-  powiedział w oświadczeniu Petr Kozak Audi, dyrektor ds. rozwoju systemów informacyjno-rozrywkowych, łączności, zarządzania danymi i sztucznej inteligencji.

Rzecznik firmy Verizon podkreślił, że partnerstwo z niemieckim producentem to pierwsze tego rodzaju.

„Pojazdy w coraz większym stopniu służą nie tylko do transportu, ale także do komunikacji, rozrywki, edukacji i pracy – w rzeczywistości to toczące się telefony komórkowe i komputery o dużej mocy. Oznacza to, że pojazd przyszłości będzie wyposażony w technologię, która musi działać w wielu różnych warunkach sieciowych, a Audi i Verizon Business zaspokajają te potrzeby dzięki temu najnowocześniejszemu obiektowi”.

Spółki podały, że dostęp do toru i sieci otrzymają także inne marki Grupy Volkswagen. Czytaj także:Audi planuje wielkie zmiany w zakresie produkcji samochodów. Istnienie jednej z fabryk stoi pod znakiem zapytania

źródło: Verizon Business

Przeczytaj również