Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2019 ma być przestrogą dla kierowców

Mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2019 ma być przestrogą dla kierowców

Podaj dalej

Wakacje ledwo się zaczęły, a na drogach całego kraju zginęło już 36 osób. Tylko w ostatnią niedzielę w wypadkach drogowych zginęło 12 osób. Policja wszystkie wypadki oznacza na specjalnej interaktywnej mapie. Niestety z każdym kolejnym dniem, punktów będzie przybywać.

Jak podaje portal brd24.pl, interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym zapełnia się bardzo szybko. Już teraz trzeba ją uzupełnić o kolejne trzy osoby, które zginęły w miniony weekend.

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych.

Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty.

Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne…? Na razie jest na niej 36 ofiar, ale już wiadomo, że po weekendzie bilans wzrósł do 39. Tylko w niedziele, która dla części podróżujących była dniem powrotu z weekendu zginęło 12 osób.

Jazda po alkoholu i z nadmierną prędkością

Policjanci od środy do niedzieli ujawnili 1853 nietrzeźwych kierowców – to o 400 więcej niż podczas ubiegłorocznego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała. Zatrzymali też 630 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h (to o 135 więcej niż przed rokiem).

Funkcjonariusze tworząc interaktywna mapę na której umieszczają wypadki ze skutkiem śmiertelnym chcą zwrócić uwagę na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. „Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!” – piszą na stronie internetowej.

Kierowcom funkcjonariusze radzą by:

– respektowali przepisy ruchu drogowego

– ograniczali do minimum rozmowy telefoniczne i w razie konieczności korzystali z zestawu głośnomówiącego

– dostosowywali prędkość do warunków

– sygnalizowali manewry

– zwalniali przed przejściami dla pieszych, przystankami, skrzyżowaniami

– nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

– robili przerwy w czasie wielogodzinnych podróży

– sprawdzali stan techniczny pojazdów przed wyruszeniem w drogę

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News