Takiej dominacji w RSMP nie było dawno

Takiej dominacji w RSMP nie było dawno

Miko Marczyk Szymon Gospodarczyk Skoda Fabia Rally2 Rajd Polski ORLEN Team fia erc rsmp

Podaj dalej

Grudzień zawsze stanowi pewien miesiąc podsumowań minionego roku. Dziś zapraszamy więc Was na statystyczne podsumowanie rywalizacji w rajdowych mistrzostwach Polski, które miały jednego bohatera.

Mistrz na czele statystyk

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk nie przypadkiem wywalczyli w tym roku mistrzowskie tytuły. Załoga ORLEN Team była najszybsza na trasach pięciu z siedmiu rund czempionatu. Warto zaznaczyć także, że nie pojawili się na trasach Rajdu Świdnickiego-Krause, który terminem kolidował z występem w mistrzostwach Europy. Jedno zwycięstwo odniósł Eric Cais, który zgarnął komplet punktów na trasach Rajdu Rzeszowskiego. Wspomniana rywalizacja w Górach Sowich i Wałbrzyskich padła łupem Kacpra Wróblewskiego.

Takie rozstrzygnięcia oznaczają, że sześć z siedmiu rund sezonu padło łupem zawodników korzystających ze Skody Fabii Rally2 Evo. Jedno zwycięstwo przypadło załodze Forda Fiesty Rally2. Ostatni raz polscy kibice mogli obejrzeć triumf zawodników w Fordzie podczas Rajdu Nadwiślańskiego 2019, gdy najlepsi byli Tomasz Kasperczyk i Damian Syty.

Promotor WRC docenił Rajd Polski. Umieścił go w swoim kalendarzu!

Marczyk także najczęściej stawał na podium. W czołowej trójce meldował się sześć razy. Drugi w zestawieniu Wojciech chuchała może pochwalić się pięcioma podiami. Trzy razY w czołowej trójce rywalizację kończył Grzegorz Grzyb, a dwa Kacper Wróblewski. Po jednym podium mogą pochwalić się także Adrian Chwietczuk, Tomasz Kasperczyk, Erik Cais, Sylwester Płachytka i Łukasz Kotarba.

fot. Kaja Wróblewska

Pod względem marek sezon zdominowała Skoda, która osiemnaście razy znajdowała się na podium. Po jednym razie kibice mogli podziwiać Volkswagena, Forda i Citroena.

Odcinki potwierdzają klasyfikację

Gdyby o końcowych rozstrzygnięciach decydowały oesowe triumfy, również tu pewnie na czele znajduje się Mikołaj Marczyk. Kierowca korzystający z opon Michelina był najszybszy na 30 próbach. Drugi w tej klasyfikacji Wojciech Chuchała odniósł dziesięć oesowych triumfów. Siedem razy na odcinkach najlepszy był Grzegorz Grzyb, a po pięć prób wygrali Erik Cais i Kacper Wróblewski. Na listach oesowych triumfatorów znajdziemy także Adriana Chwietczuka (4), Tomasza Kasperczyka (3), Sylwestra Płachytkę (1), Jarosława Szeję (1) i Łukasza Kotarbę (1).

Marczyk przez największą liczbę odcinków znajdował się również na czele klasyfikacji generalnej. Zawodnik ORLEN Team przewodził stawce po 42 oesach. Po dziewięciu liderem był Erik Cais, a po ośmiu Kacper Wróblewski. Smak liderowania poznali także Wojciech Chuchała (3), Grzegorz Grzyb (3) i Adrian Chwietczuk (2).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News