Takiej dominacji w RSMP nie było dawno

Takiej dominacji w RSMP nie było dawno

Takiej dominacji w RSMP nie było dawno

Podaj dalej

Grudzień zawsze stanowi pewien miesiąc podsumowań minionego roku. Dziś zapraszamy więc Was na statystyczne podsumowanie rywalizacji w rajdowych mistrzostwach Polski, które miały jednego bohatera.

Mistrz na czele statystyk

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk nie przypadkiem wywalczyli w tym roku mistrzowskie tytuły. Załoga ORLEN Team była najszybsza na trasach pięciu z siedmiu rund czempionatu. Warto zaznaczyć także, że nie pojawili się na trasach Rajdu Świdnickiego-Krause, który terminem kolidował z występem w mistrzostwach Europy. Jedno zwycięstwo odniósł Eric Cais, który zgarnął komplet punktów na trasach Rajdu Rzeszowskiego. Wspomniana rywalizacja w Górach Sowich i Wałbrzyskich padła łupem Kacpra Wróblewskiego.

Takie rozstrzygnięcia oznaczają, że sześć z siedmiu rund sezonu padło łupem zawodników korzystających ze Skody Fabii Rally2 Evo. Jedno zwycięstwo przypadło załodze Forda Fiesty Rally2. Ostatni raz polscy kibice mogli obejrzeć triumf zawodników w Fordzie podczas Rajdu Nadwiślańskiego 2019, gdy najlepsi byli Tomasz Kasperczyk i Damian Syty.

Promotor WRC docenił Rajd Polski. Umieścił go w swoim kalendarzu!

Marczyk także najczęściej stawał na podium. W czołowej trójce meldował się sześć razy. Drugi w zestawieniu Wojciech chuchała może pochwalić się pięcioma podiami. Trzy razY w czołowej trójce rywalizację kończył Grzegorz Grzyb, a dwa Kacper Wróblewski. Po jednym podium mogą pochwalić się także Adrian Chwietczuk, Tomasz Kasperczyk, Erik Cais, Sylwester Płachytka i Łukasz Kotarba.

fot. Kaja Wróblewska

Pod względem marek sezon zdominowała Skoda, która osiemnaście razy znajdowała się na podium. Po jednym razie kibice mogli podziwiać Volkswagena, Forda i Citroena.

Odcinki potwierdzają klasyfikację

Gdyby o końcowych rozstrzygnięciach decydowały oesowe triumfy, również tu pewnie na czele znajduje się Mikołaj Marczyk. Kierowca korzystający z opon Michelina był najszybszy na 30 próbach. Drugi w tej klasyfikacji Wojciech Chuchała odniósł dziesięć oesowych triumfów. Siedem razy na odcinkach najlepszy był Grzegorz Grzyb, a po pięć prób wygrali Erik Cais i Kacper Wróblewski. Na listach oesowych triumfatorów znajdziemy także Adriana Chwietczuka (4), Tomasza Kasperczyka (3), Sylwestra Płachytkę (1), Jarosława Szeję (1) i Łukasza Kotarbę (1).

Marczyk przez największą liczbę odcinków znajdował się również na czele klasyfikacji generalnej. Zawodnik ORLEN Team przewodził stawce po 42 oesach. Po dziewięciu liderem był Erik Cais, a po ośmiu Kacper Wróblewski. Smak liderowania poznali także Wojciech Chuchała (3), Grzegorz Grzyb (3) i Adrian Chwietczuk (2).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News