Ott Tanak wykorzystuje pozycję startową

Ott Tanak wykorzystuje pozycję startową

Podaj dalej

Ott Tanak perfekcyjnie wykorzystał swoją pozycję startową i rozpoczął Arktyczny Rajd Finlandii od objęcia fotela lidera po pierwszym odcinku.

Zawodnicy mierzyli się z ponad 31-kiloemtrowym oesem Sarriojärvi. Najdłuższa próba rajdu łączy szybkie odcinki z technicznymi partiami. Załogi musiały zmierzyć się z mnóstwem zakrętów przebiegających przez szczyty. Odcinek przypomina próby znane z właściwego Rajdu Finlandii. Kilka skrzyżowań mogło wybić z rytmu kierowców.

Tanak startujący jako siódmy wykorzystał odśnieżoną drogę i na mecie był o 3,6 sekundy lepszy od startującego jeszcze później Craiga Breena. Oesowe podium ze stratą 10,6 sekundy skompletował Kalle Rovanpera.

Za czołową trójką znaleźli się Thierry Neuville (+12,4), Elfyn Evans (+16,7) oraz Pierre-Louis Loubet (+17,4). Siódmy był najszybszy z obozu M-Sportu: Teemu Suninen (+18,8). Otwierający trasę Sebastien Ogier (+22,7) znalazł się na dziewiątym miejscu. Przed Francuzem sklasyfikowano także Takamoto Katsutę (+19,9).

W WRC2 liderem został Esapekka Lappi. Z rajdem po awarii silnika pożegnał się mistrz Polski: Jari Huttunen. W WRC3 przewodzi Emil Lindholm. Michał Sołowow jest jedenasty, a Adrian Chwietczuk dziewiętnasty. Drugi z Polaków informował, że na trasie utknął za jedną z załóg i jego czas może zostać skorygowany.

Mówili po odcinku

Ott Tanak:Trudno powiedzieć, że jest idealnie. Wciąż jest sporo podsterowności. To bardzo wymagający odcinek, a warunki były dobre. Na pewno było przyjemnie, ale to dopiero pierwszy oes. Przed nami długa droga.

Craig Breen:W tej grze dla dużych chłopców musimy atakować od pierwszego odcinka. Byłem jednak zbyt wolny.

Kalle Rovanpera:Straciłem chwilę w śnieżnej zaspie. Na skrzyżowaniu pojechałem za szeroko i uderzyłem tyłem. Czas nie jest zły, ale nie możemy popełniać takich błędów.

Thierry Neuville: Jest sporo do czyszczenia i dużo świeżego śniegu. Korzystałem z linii. Szukaliśmy dobrego rytmu, ale to nie działało cały czas. To może być za mało na tych z tyłu.

Elfyn Evans:Pod koniec przyczepność była gorsza. Czujesz, że w niektórych miejscach można jechać szybciej, ale w innych są ograniczenia. W takich warunkach trudno znaleźć równowagę.

Pierre-Louis Loubet: – Nie jest źle! W niektórych miejscach byłem ostrożny. To lepsze niż lód na Monte!

Teemu Suninen:Warunki są dość dobre. Nie mogłem liczyć na lepszą drogę.

Takamoto Katsuta: – Przyczepność blisko mety była gorsza. W niektórych zakrętach było bardzo dobrze. Bardzo trudno ją ocenić.

Sebastien Ogier: – Śnieg jest dość miękki. Nie sądzę, bym uzyskał świetny czas. Jestem zadowolony z jazdy. Prowadziłem dużo lepiej niż na odcinku testowym.

Arktyczny Rajd Finlandii – Wyniki OS1

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News