ORLEN Rajd Polski rusza już dziś! To będzie wielkie święto!

Już dziś rusza ORLEN 79. Rajd Polski – druga runda sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także trzecie zawody w kalendarzu europejskiego czempionatu. Start w Mikołajkach zaanonsowały 82 załogi, w tym 34 w ramach RSMP. Pozycji liderów cyklu bronią Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

orlen rajd polski mazury mikołajki rajdy samochodowe
Podaj dalej

Czas na szuter!

ORLEN 79. Rajd Polski to jedna z dwóch rund mistrzostwach Polski rozgrywanych na luźnej nawierzchni. Po rywalizacji na odcinkach zlokalizowanych na Warmii i Mazurach, uczestników krajowego czempionatu czeka jeszcze starcie na szutrowych oesach w okolicach Białegostoku, gdzie zostanie rozegrany 42. Rajd Podlaski (2-3 czerwca).

orlen rajd polski mazury mikołajki rajdy samochodowe

Sezon zainaugurował 51. Rajd Świdnicki (22-23 kwietnia). Na asfaltowych próbach w Górach Sowich i Górach Wałbrzyskich najlepsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Dla Grzyba był to piąty w karierze triumf w tych zawodach. Na podium uplasowali się jeszcze Sylwester Płachytka i Jakub Gerber (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (Skoda Fabia R4).

Szesnaście oesów na Mazurach

ORLEN Rajd Polski to najdłuższa runda w kalendarzu RSMP. W ciągu trzech dni (19-21 maja) zawodnicy pokonają 16 odcinków specjalnych o łącznej długości 182 km.

Piątek (19 maja) rozpocznie się od odcinka testowego dla zawodników zgłoszonych do mistrzostw Europy. Wytyczono go na blisko 3,5-kilometrowym fragmencie próby Baranowo. Następnie, na tej samej trasie, uczestnicy FIA ERC zmierzą się w kwalifikacjach. Najlepsi kierowcy odcinka kwalifikacyjnego będą mieli pierwszeństwo wyboru pozycji startowej w pierwszym etapie rajdu. Kolejność startu jest kluczowa w rajdach szutrowych, ponieważ otwierające trasę załogi „czyszczą” drogę z luźnego szutru, który obniża przyczepność.

Po ceremonii startu, zaplanowanej na 17:00, na Rynku w Mikołajkach, zawodnicy zmierzą się na odcinku specjalnym na torze Mikołajki Arena (2,5 km, od 18:30).

Sobotni etap ORLEN 79. Rajdu Polski składa się z trzech dwukrotnie pokonywanych oesów i kończącego dzień starcia na torze w Mikołajkach. Zmagania otworzy najdłuższy w zawodach OS Świętajno (18,54 km), a następnie zawodnicy przejadą na próby Markowskie (13,53 km) i Wieliczki (17,35 km). Pomiędzy pętlami zaplanowano 30-minutową przerwę na serwis pod Hotelem Gołębiewski w Mikołajkach.

W niedzielę rywalizacja przeniesie się na zachód od bazy rajdu. Organizatorzy przygotowali cztery próby, w tym dwie niewykorzystywane wcześniej w Rajdzie Polski, czyli Barczewo (10,73 km) oraz Biskupiec (12,3 km). Pozostałe dwa oesy to Mikołajki (6,68 km) oraz Gmina Mrągowo (9,4 km), którego drugi przejazd będzie rozegrany jako Power Stage, czyli odcinek, na którym pięć najszybszych załóg zdobywa dodatkowe punkty do klasyfikacji RSMP. Zakończenie zawodów – od 18:15 na Rynku w Mikołajkach.

ORLEN Rajd Polski – walka o punkty

Z 34 duetów, które przystąpią do drugiej rundy krajowego czempionatu, 25 zgłosiło się także do klasyfikacji mistrzostw i powalczy o punkty, a także awans w tabeli cyklu.

Najwyżej rozstawioną załogą z RSMP są Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy skorzystają ze Skody Fabii RS Rally2 – najnowszej rajdówki z Mlada Boleslav. Dwukrotni mistrzowie Polski i triumfatorzy ubiegłorocznej edycji Rajdu Polski otrzymali szósty numer startowy. Z 11-tką pojadą Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo), aktualni liderzy punktacji RSMP (32 pkt). Za nimi ustawiono Sylwestra Płachytkę i Jakuba Gerbera (nr 17, Skoda Fabia Rally2 evo), którzy na koncie mają tylko trzy punkty mniej od Grzyba i Biniędy. Łącznie samochodami najwyższej kategorii (R5/Rally2) będzie dysponować 10 duetów. Nie będzie wśród nich Skody Fabii Rally2 Maćka Lubiaka, który wycofał się z rajdu z powodów zdrowotnych.

W klasie 3 (samochody Rally3) zmierzy się sześć duetów, w tym liderzy tej kategorii – Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3). Z kolei w gronie zawodników w samochodach z napędem na jedną oś (klasa 2WD) prowadzenia bronić będą Gracjan Predko i Michał Jurgała (Peugeot 208 Rally4). Oprócz nich w „ośce” wystartuje jeszcze osiem załóg.

Mistrzowie wracają na oesy Rajdu Polski

Po raz 29. w Rajdzie Polski wystartuje Maciej Wisławski. Tym samym dwukrotny mistrz Polski i mistrz Europy z 1997 roku stanie się absolutnym rekordzistą pod względem liczby startów w tej imprezie. Legendarny pilot ze Skierniewic zadebiutował w Rajdzie Polski blisko 50 lat temu – w 1974 roku ruszył na trasę wraz Henrykiem Podsiedlikiem w Wartburgu 353. Pilotował w tych zawodach także ojca i syna. W latach 70. dyktował notatki Andrzejowi Lubiakowi, a na początku XXI w. tworzył załogę z jego synem – Maciejem. Ostatni raz o punkty w Rajdzie Polski „Wiślak” walczył w 2018 roku w duecie z Łukaszem Byśkiniewiczem. W ORLEN 79. Rajdzie Polski, 79-letni Wisławski będzie pilotował Andrzeja Kalitowicza w Toyocie Celica GT-4.

Kolejnym mistrzem, który wraca na oesy polskiej rundy FIA ERC jest jej trzykrotny zwycięzca – Kajetan Kajetanowicz. Czterokrotny triumfator mistrzostw Polski i trzykrotny mistrz Europy ostatni raz startował w tych zawodach w 2016 roku i zajął czwarte miejsce w stawce WRC2. Tym razem Kajto pojedzie jako tzw. zerówka, czyli samochód organizatora, otwierający trasę przed przejazdem załóg rywalizujących w zawodach. Trzykrotny mistrz Europy skorzysta z najnowszej rajdówki z Mlada Boleslav, a więc Skody Fabii RS Rally2, którą następnie wystartuje w Rajdzie Sardynii (2-4 czerwca). Na prawym fotelu usiądzie Maciek Szczepaniak – etatowy pilot Kajetanowicza, który także ma na swoim koncie zwycięstwo w Rajdzie Polski odniesione w 2006 roku.

Załogi z WRC i triumfatorzy FIA ERC

W ORLEN 79. Rajdzie Polski uczestnicy RSMP będą mogli porównać swoje tempo z czołowymi załogami mistrzostw Europy. W tym gronie są także byli kierowcy zespołów fabrycznych mający na swoim koncie triumfy w rundach mistrzostw świata. Takimi osiągnięciami mogą się pochwalić aktualni liderzy punktacji FIA ERC – Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 N Rally) czy też Mads Ostberg (Citroen C3 Rally2), którego pilotować będzie Patrik Barth. Oprócz tego na liście zgłoszonych do polskiej rundy FIA ERC są aktualni mistrzowie Europy – hiszpański duet Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia RS Rally2 evo). Starty w europejskim czempionacie wybrali również ubiegłoroczni mistrzowie Polski – Tom Kristensson i Andreas Johansson (Citroen C3 Rally2), którzy rok temu w Mikołajkach zajęli drugie miejsce.

Przeczytaj również