Marczyk z kolejnymi punktami. Tanak dowiózł zwycięstwo

Ott Tanak i Martin Jarveoja po zaprezentowaniu się z fantastycznej strony głównie na sobotnich odcinkach Rajdu Sardynii, w niedzielę pewnie dowieźli prowadzenie do mety i świętują triumf w piątej rundzie mistrzostw świata. Kolejne punkty do klasyfikacji sezonu wywalczyli również reprezentanci ORLEN Team.

Tanak na przełamanie

Dla Estończyka obecny sezon nie układał się najlepiej, ale na Rajdzie Sardynii pewnie wykorzystał pozycję startową i na mecie był o ponad minutę lepszy od Craiga Breena. Irlandczyk w barwach M-Sportu zostawił za swoimi plecami zespołowego kolegę Tanaka: Daniego Sordo. Szybszy z kierowców Hyundaia cieszy się piętnastego triumfu w mistrzostwach świata, pierwszego od zeszłorocznego Rajdu Arktycznego. Dla Estończyka to ponadto 36 podium. Craig Breen znalazł się w czołowej trójce mistrzostw świata ósmy raz w historii, a Hiszpan 53.

Hyundai świętuje 21 zwycięstwo w mistrzostwach świata. Koreańska marka dzięki temu zrównała się z Fiatem i awansowała do czołowej dziesiątki klasyfikacji wszech czasów. Ford śrubuje rekord wizyt na podium do 370. Hyundai ma ich 90 i czterech brakuje do wyrównania wyniku Volkswagena.

Za czołową trójką znalazł się kolejny reprezentant M-Sportu. Pierre-Louis Loubet świetnie wykorzystał Pumę Rally1 i wywalczył życiowy wynik. Do tej pory mógł chwalić się siódmym miejscem zdobytym na Rajdzie Sardynii w 2020 roku. Czołowa piątkę zamknął lider mistrzostw świata: Kalle Rovanpera.

ORLEN Team z punktami

Kolejny bardzo dobry występ w debiutanckim sezonie w mistrzostwach świata zaliczyli Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga Skody Fabii Rally2 evo kolejny raz wywalczyła punkty i została sklasyfikowana na ósmym miejscu w stawce WRC2. Warto zaznaczyć, że do rywalizacji przystąpiło ponad trzydzieści duetów. Wśród juniorów mistrz Polski znalazł się na szóstej pozycji.

Drugi z reprezentantów ORLEN Team: Martin Prokop został sklasyfikowany tuż za Polakami. Rywalizację wygrał Nikołaj Griazin, który zostawił za sobą Jana Solansa oraz Jariego Huttunena. Fin do ostatniego odcinka specjalnego walczył o podium z Chrisem Ingramem. Ostatecznie obu kierowców dzieliło 5,8 sekundy. Był mistrz Polski był również bardzo blisko drugiego miejsca. Do lepszej pozycji zabrakło 5,1 sekundy.