Kajetanowicz już w Grecji! Czeka nas weekend pełen emocji!

Piętnaście odcinków specjalnych dających blisko 308 kilometrów zmagań będzie liczyć dziesiąta runda Rajdowych Mistrzostw Świata, 67. EKO Acropolis Rally Greece 2023. Do zawodów już na miejscu przygotowywali się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, sprawdzając swoją Škodę Fabię RS Rally2 na szutrowej nawierzchni. Na trzykrotnego zwycięzcę tych zawodów czeka trudne wyzwanie i walka z 26 konkurentami w kategorii WRC2.

Kajetanowicz już w Grecji! Czeka nas weekend pełen emocji!
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Kajetanowicz po testach

Rajd Akropolu rozgrywany jest już od 1953 roku, a w kalendarzu WRC widnieje od samego początku, czyli od 1973. W swojej historii zdobył tytuł Rajdu Roku i zawsze stanowi trudne wyzwanie dla zawodników. Rajdowy Wicemistrz Świata znany z tego, że świetnie radzi sobie na najbardziej wymagających zawodach, w świetnym stylu wygrał swój ostatni rajd, którym było afrykańskie Safari.

W Rajdzie Akropolu Kajetanowicz triumfował po raz pierwszy w 2015 roku, wygrywając go jako pierwszy Polak w historii i przypieczętowując pierwszy w karierze tytuł Mistrza Europy. Było to spektakularne zwycięstwo, odniesione po przeprawie przez błotniste odcinki specjalne, które na skutek obfitych deszczy wyjątkowo nie były pokryte kurzem. W 2017 roku, tym razem na suchych greckich trasach, przy ekstremalnie wysokich temperaturach, Kajetanowicz odniósł kolejne zwycięstwo w rajdzie bogów. Dokonał tego w pięknym stylu, przecinając linię mety z dużą przewagą czasową nad kolejnym zawodnikiem i zdobywając swój trzeci tytuł Mistrza Europy.

Pierwszy po powrocie do kalendarza WRC Rajd Akropolu z 2021 roku był dla Kajetanowicza równie udany. Świetne rezultaty na poszczególnych odcinkach i niesłabnąca determinacja pozwoliły polskiej załodze cieszyć się z kolejnego sukcesu w kultowym greckim rajdzie.

– Jesteśmy już w Grecji na testach samochodu. Zastaliśmy tu wysoką temperaturę, charakterystyczną dla tej pory roku. Upał nam nie przeszkadzał, choć w środku samochodu potrafiło być nieprzyjaźnie. Zapoznanie z trasą szykuje się bardzo mokre, śliskie i błotniste. Greckie szutry są bardzo zdradliwe wtedy, kiedy pada deszcz. Jesteśmy gotowi do walki podczas rajdu, który kilka razy miałem okazję wygrywać w przeszłości. Darzę go wielkim sentymentem, ale też mam duży respekt. Wiem, jak trudne to odcinki specjalne, jak dużo pułapek czyha na trasie, więc musimy pozostać skoncentrowani. Uśmiechy zagościły na naszych twarzach i mam nadzieję, że będzie tak przez cały, choć piekielnie trudny tydzień – wypowiada się Kajetan Kajetanowicz, reprezentant ORLEN Rally Team.

Kariera Kajetanowicza na arenie międzynarodowej nabrała tempa. Po czterech z rzędu podiach zdobytych w mistrzostwach świata Polak jest na półmetku tegorocznego sezonu. Po dotychczasowych startach załoga ORLEN Rally Team jest na drugim miejscu w kategorii WRC2 Challenger dla kierowców prywatnych, a w łącznej klasyfikacji WRC2 zajmuje siódmą pozycję, która pozwala nawiązać walkę o czołowe lokaty. Do tej pory Kajetanowicz i Szczepaniak stawali na podium w Rajdzie Sardynii, gdzie rywalizując nowym samochodem z bardzo liczną konkurencją wywalczyli trzeci czas, oraz w Rajdzie Safari, który ponownie jak rok temu wygrali z druzgocącą, ponad 11-minutową przewagą. Kolejną okazją do rywalizacji będzie Rajd Akropolu, który odbywa się w dniach 7-10 września 2023.

Co nas czeka?

Tegoroczny Rajd Grecji obejmuje 305,81 kilometrów odcinków specjalnych w większości rozgrywanych na szutrze, za wyjątkiem pierwszego, asfaltowego przejazdu po ulicach Aten. Pierwszy super specjalny odcinek Rajdu Akropolu ze względu na swój widowiskowy charakter przyciąga dziesiątki tysięcy kibiców i stanowi piękne otwarcie kultowej rundy mistrzostw świata. Rajd bogów to gratka dla miłośników motorsportu na całym świecie, a dla fanów Kajetana Kajetanowicza wielkie emocje i śledzenie zaciętej rywalizacji w pięknym stylu, do którego przyzwyczaił kibiców polski kierowca.

Przeczytaj również