Audi dołączy do Formuły 1! To już oficjalne!

Audi dołączy do Formuły 1! To już oficjalne!

Audi dołączy do Formuły 1! To już oficjalne!

Podaj dalej

Audi, które od kilku miesięcy bacznie przyglądało się Formule 1 i czekało na zatwierdzenie nowych przepisów, oficjalnie poinformowało, że dołączy do stawki od sezonu 2026.

Audi stawia na silniki

Niemiecka marka dołączy do stawki jako dostawca jednostek napędowych. Zgodnie z nowymi przepisami motory używane od 2026 roku będą zbliżone do obecnych jednostek V6, ale będą cechować się większą mocą elektryczną. Ponadto w stu procentach będą zasilane zrównoważonymi paliwami. Te dwa czynniki był kluczowe w podjęciu decyzji przez Audi.

– Cieszę się, że mogę powitać Audi w Formule 1. To kultowa marka motoryzacyjna, pionierzy i innowatorzy technologiczni. To ważny moment dla naszego sportu. Podkreśla ogromną siłę, jaką mamy jako globalna platforma, która wciąż się rozwija – komentował dyrektor generalny F1: Stefano Domenicali.

Czytaj też: Kubica ma szansę w McLarenie? Transferowy zawrót głowy trwa!

– To również uznanie, że na silniki hybrydowe zasilane zrównoważonym paliwem w 2026 roku jest przyszłościowym rozwiązaniem dla sektora motoryzacyjnego. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć logo Audi w stawce. W odpowiednim czasie poznamy dalsze szczegóły dotyczące ich planów – dodał.

Z kim będzie współpracować Audi?

Na razie nie wiadomo z jakim zespołem zwiąże się niemiecka marka. Producent zapowiedział, że ogłosi swoje plany do końca roku. W zakładzie Audi Sport w Neuburgu jest opracowywany już pierwszy zespół napędowy, co oznacza, że pierwszy od ponad dekady układ napędowy F1 będzie produkowany w Niemczech.

Sporty motorowe są integralną częścią DNA Audi. Formułą jest zarówno jest globalną sceną dla naszej marki, jak i bardzo wymagającym laboratorium rozwojowym. Połączenie wysokiej wydajności i konkurencji zawsze jest siłą napędową innowacji i transferu technologii. Dzięki nowym zasadom nadszedł właściwy czas, byśmy się zaangażowali. W końcu Formułą 1 i Audi dążą do jasnych celów zrównoważonego rozwoju – komentował prezes zarządu Audi: Markus Duesmann.

Podczas konferencji prasowej poinformowano, że w bazie w Neuburgu znajdują się już stanowiska testowe dla jednostek napędowych Formuły 1. W fabryce są również niezbędne narzędzia do sprawdzenia silników elektrycznych i akumulatorów. Obecne prace koncentrują się na uzupełnieniu kadr i infrastruktury technicznej. Przed wejściem do formuły 1 Audi będzie miało trzy lata na stworzenie jednostki napędowej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News