Znamy listę zgłoszeń na ORLEN 80. Rajd Polski. Światowa czołówka i liczne polskie grono w 7. rundzie WRC

Poznaliśmy listę zgłoszeń na ORLEN 80. Rajd Polski. Już pod koniec czerwca najlepsze załogi świata zmierzą się ze sobą w 7. rundzie sezonu WRC. Bazą rajdu będą oczywiście Mikołajki. Mazurskie szutry znów staną się nie tylko polską, ale i światową stolicą rajdów samochodowych. Dla polskich kibiców najważniejsze jest to, że w rajdzie pojawi się nasza liczna reprezentacja. Kto powalczy o punkty na Mazurach?

ORLEN 80 Rajd Polski Mikołajki Mazury WRC Kajetan Kajetanowicz Miko Marczyk
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

ORLEN 80. Rajd Polski – znamy listę zgłoszeń

Listę zgłoszeń otwierają oczywiście liderzy WRC, czyli Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Hyundai Motorsport na ORLEN 80. Rajd Polski przywiezie trzy samochody. Oprócz Belgów pojadą nimi Ott Tanak z Martinem Jarveoją oraz Andreas Mikkelsen z Torsteinem Eriksenem. Ten ostatni wybór może trochę dziwić. Z jednej strony Mikkelsen zawsze radził sobie w Polsce dobrze. Ale ja jednak osobiście bardziej widziałbym na jego miejscu Esapekkę Lappiego i Janne Ferma. Oni – w przeciwieństwie do Mikkelsena – potwierdzili już w tym sezonie, że mają świetne tempo. No i bardzo dobrze czują się na tego typu szybkich szutrowych trasach. Zaskakujący wybór, ale… zobaczymy.

ORLEN 80 Rajd Polski Mikołajki Mazury WRC Kajetan Kajetanowicz Miko Marczyk
fot. Jaanus Ree | Red Bull Content Pool

Również trzy załogi zobaczymy w Toyotach GR Yaris Rally1. Będą to oczywiście Elfyn Evans ze Scottem Martinem i Takamoto Katsuta z Aaronem Johnstonem – którzy startują w całym sezonie – oraz Sebastien Ogier z Vincentem Landais. Wydaje mi się, że Ogier ma w głowie to, aby jednak powalczyć w tym sezonie o mistrzostwo świata. Francuz bada grunt i próbuje sprawdzić, czy będzie to możliwe. Z jednej strony Ogier mówił, że potrzebuje odpoczynku, więc nie ma pełnego programu w mistrzostwach. Z drugiej jednak to będzie dla niego czwarty rajd z rzędu i oznacza to, że spośród 7 pierwszych rund mistrzostw świata opuścił tylko 2.

Nowość w M-Sporcie

Również trzy samochody Rally1 do Mikołajek przywiezie M-Sport. Mamy tu oczywiście stałych bywalców WRC, czyli Adriena Fourmaux z Alexandre Corią oraz Gregoire’a Munstera z Louisem Louką. Nowością natomiast jest start w barwach M-Sportu Martinsa Sesksa z Renarsem Francisem. Łotysze na Mazurach pojadą Pumą Rally1 bez systemu hybrydowego. Będzie to dla nich trening przed domowym Rajdem Łotwy, w którym Sesks zasiądzie już za kierownicą Pumy w pełnym pakiecie.

ORLEN 80 Rajd Polski Mikołajki Mazury WRC Kajetan Kajetanowicz Miko Marczyk
fot. @World | Red Bull Content Pool

Do rywalizacji w WRC 2 zgłosiły się 23 załogi. Tutaj listę otwierają Oliver Solberg z Elliottem Edmondsonem. Toksport przywozi do Polski najmocniejszy skład, bo w Mikołajkach pojawią się też Gus Greensmith z Jonasem Anderssonem. Obie te załogi zaliczamy do grona faworytów. Zresztą, w barwach Toksportu kolejną Skodą Fabią RS Rally2 pojadą też Pierre Louis-Loubet i Loris Pascaud, więc mamy tutaj trzech byłych kierowców fabrycznych z WRC. I na Francuzach ta lista się nie kończy, bo Hyundaiem i20 N Rally2 pojadą jeszcze Teemu Suninen i Mikko Markkula. Kolejni, których uwzględnimy w gronie faworytów w Mikołajkach.

Kto jeszcze powalczy o zwycięstwo?

Jest jeszcze kilku kierowców, którzy na pewno pod koniec czerwca będą na Mazurach bardzo szybcy. Widzę tutaj chociażby Nikołaja Griazina z Konstantinem Aleksandrowem z półfabrycznej ekipy Citroena. Szybcy będą także Finowie – Sami Pajari, Lauri Joona i Roope Korhonen. W zasadzie, to mógłbym tak jeszcze trochę wymieniać. Prawda jest taka, że mamy tutaj kilkunastu kierowców z absolutnie najwyższej półki, jeśli chodzi o auta Rally2. Walka o zwycięstwo może być pasjonująca.

ORLEN 80 Rajd Polski Mikołajki Mazury WRC Kajetan Kajetanowicz Miko Marczyk
fot. Jaanus Ree | Red Bull Content Pool

W tej walce o zwycięstwo pojawić mogą się również dwie polskie załogi wspierane przez ORLEN. Mowa tutaj o duetach Kajetan Kajetanowicz / Maciej Szczepaniak oraz Miko Marczyk / Szymon Gospodarczyk. Zarówno Kajetan, jak i Mikołaj, wygrywali już w przeszłości Rajd Polski. Dla Kajta jest to jedna z rund typowanych do punktowania w WRC 2 i WRC 2 Challenger, natomiast Miko wystartuje w Mikołajkach treningowo, bo on w tym sezonie regularnie startuje w cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy. Tutaj również czekamy na piękny wewnątrzpolski pojedynek.

Rajd Polski… to i Polaków nieco więcej

Bardzo cieszy nas fakt, że na ORLEN 80. Rajd Polski zgłosiło się więcej polskich załóg. Oprócz dwóch wspomnianych przed momentem, w WRC 2 powalczą jeszcze Michał Sołowow z Maciejem Baranem, Adrian Chwietczuk z Damianem Sytym, Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem oraz Wojciech Musiał z Konradem Dudzińskim. To jednak nie wszystko. Aż 6 polskich załóg pojedzie samochodami kategorii Rally3. W kim będziemy tutaj upatrywali swoich nadziei?

ORLEN 80 Rajd Polski Mikołajki Mazury WRC Kajetan Kajetanowicz Miko Marczyk
fot. @World | Red Bull Content Pool

Cztery z tych załóg postawiły na Forda Fiestę Rally3. Będą to Jakub Matulka z Danielem Dymurskim, Grzegorz Bonder z Pawłem Pochroniem, Marek Roefler z Markiem Bałą oraz Paweł Ważny z Bartoszem Dzienisem. Natomiast dwie załogi skorzystają z Renault Clio Rally3. Będą to Gracjan Predko z Michałem Jurgałą oraz Hubert Kowalczyk z Jarosławem Hryniukiem. ORLEN 80. Rajd Polski odbędzie się w dniach 27-30 czerwca.

Lista zgłoszeń: LINK / LINK

Zdjęcie wyróżniające: @World | Red Bull Content Pool

Przeczytaj również