System rozpoznawania znaków TSR – co to jest i jak działa?

Wprowadzany regularnie od kilku lat system rozpoznawania znaków TSR to świetne rozwiązanie. Jego zastosowanie często może uratować kierowcę, który akurat  się zagapił i nie zwracał uwagi na znaki, które mija. Wtedy wystarczy szybki rzut oka na deskę rozdzielczą i już wszystko wiemy. Przede wszystkim wiemy, jakie na danym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości i jak się zachować.

system rozpoznawania znaków TSR co to jest jak działa
Podaj dalej

Co to jest system TSR?

Producenci samochodów z każdym rokiem coraz bardziej starają się ułatwić życie kierowcom. Wprowadzane systemy bezpieczeństwa nie wynikają jednak wyłącznie z ich dobrej woli, a z kolejnych przepisów unijnych. Samochód coraz częściej musi myśleć za kierownicę. Nawet jeśli nie poprzez systemy realnie wpływające na jazdę, to poprzez takie, które są pewnym drogowskazem i podpowiedzią. Można tutaj wymienić chociażby system, który podpowiada, kiedy zmienić bieg. Ale również mowa o systemie, który wyświetla nam konkretne znaki.

system rozpoznawania znaków TSR co to jest jak działa
Co to jest system TSR? | Obraz 652234 z Pixabay

TSR to “Traffic Sign Recognition”, czyli nic innego, jak system rozpoznawania znaków drogowych. Jeśli założyć, że kierowcy podczas jazdy nie patrzą na znaki, to coś takiego jest całkiem pożyteczne. Problem często może polegać na tym, że tych znaków jest za dużo i niektórzy nie potrafią wyłapać najważniejszych informacji. TSR w pewnym sensie ułatwia tutaj zadanie, pokazując chociażby to, jakie na danym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości. Nawet jeśli się zagapiłeś, wystarczy szybki rzut oka na deskę rozdzielczą. W takim przypadku nie ma mowy o tym, że ktoś nie wie, z jaką prędkością powinien jechać.

Jak działa system rozpoznawania znaków?

Kluczową kwestią jest to, jak ten system rozpoznawania znaków działa – o ile działa w ogóle. Normą jest wyświetlanie aktualnego ograniczenia prędkości. Taki znak z deski rozdzielczej nie powinien znikać nigdy. Często informacja jest uzupełniana – co jakiś czas. Na przykład o wjeździe na autostradę, czy drogę ekspresową oraz o zjeździe takich dróg. O zakaz wyprzedzania, zakaz skrętu w danym kierunku, albo o znak stop, czy ustąp pierwszeństwa. Stopień rozbudowania systemu zależy tak naprawdę od producenta i od konkretnego modelu samochodu.

system rozpoznawania znaków TSR co to jest jak działa
Jak działa system rozpoznawania znaków? | Obraz Walter Knerr z Pixabay

Na podstawie procesu binaryzacji oraz segmentacji kamera zamontowana w samochodzie jest w stanie odróżnić, co jest znakiem drogowym, a co innym elementem infrastruktury. Oczywiście jest to dosyć zaawansowany proces i technologia. Posiadanie systemu rozpoznawania znaków TSR nie zwalnia nas jednak z obserwacji drogi i znaków. Natomiast jest na pewno czymś przydatnym i pomocnym. Kierowca w każdej chwili i na każdym odcinku drogi jest w stanie uzyskać informację, z jaką prędkością powinien jechać. Oczywiście o ile system działa poprawnie.

System rozpoznawania znaków TSR – po co to jest?

System TSR ma ułatwiać nam życie. Nie możemy natomiast polegać wyłącznie na nim. Działają tutaj pewne automatyzmy. Wystarczy, że znak jest brudny, uszkodzony, zdeformowany, czy lekko przysłonięty – na przykład przez gałęzie i liście i już system nie będzie w stanie go odczytać. To samo wydarzy się podczas śnieżycy albo ulewy. System nie rozpozna, że to na co patrzy, to znak drogowy. A co, jeśli nasza kamera będzie uszkodzona? Dlatego zawsze musimy patrzeć na znaki i nie polegać wyłącznie na tym, co pokaże nam komputer pokładowy.

system rozpoznawania znaków TSR co to jest jak działa
System rozpoznawania znaków TSR – po co to jest? | Obraz Alexa z Pixabay

Co ciekawe, odpowiednie działanie systemu TSR ma wpływ również na inne systemy. Na przykład jeśli chodzi o system ISA, czyli inteligentnego asystenta prędkości. Samochód nie będzie mógł poinformować cię o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, jeśli nie będzie wiedział, jakie obowiązuje ograniczenie. Z całą pewnością system rozpoznawania znaków drogowych to funkcjonalność, która ułatwia kierowcom życie. Nie można jednak polegać na niej w stu procentach.

Przeczytaj również