Światła do jazdy dziennej – jakie są przepisy?
Sprawnie działające światła to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie chodzi tutaj wyłącznie o to, abyśmy my dobrze widzieli drogę. Chodzi również – a może nawet przede wszystkim – o to, aby inni dobrze widzieli nas. Tak naprawdę najważniejszymi są trzy rodzaje świateł. Są to światła mijania, czyli tzw. krótkie, światła drogowe, czyli tzw. długie oraz światła do jazdy dziennej. W zależności od pory dnia oraz warunków korzystamy na drodze z jednego z tych trybów.
Oczywiście różnych trybów jest zdecydowanie więcej. Mamy też światłą awaryjne, pozycyjne, postojowe, hamowania, cofania, czy przeciwmgielne. Ich funkcje i wykorzystanie są niezwykle szerokie. Natomiast wydaje się, że właśnie te główne trzy tryby – wraz z światłami hamowania, czyli tzw. światłami stopu, są najważniejsze dla naszego bezpieczeństwa. Nie każdy potrafi rozróżnić, w którym momencie można użyć światłe mijania, drogowych, czy też do jazdy dziennej. Jaka jest różnica?
Jak włączyć światła do jazdy dziennej i kiedy?
Światła do jazdy dziennej nie mają zazwyczaj osobnego włącznika. W większości nowszych samochodów istnieje tryb automatyczny. Jeśli z niego korzystamy, w momencie uruchomienia zapłonu automatycznie załączą się światła do jazdy dziennej. Oczywiście o ile jest dzień, a nie noc i mamy w miarę dobre warunki atmosferyczne. Nasz samochód w trybie automatycznym powinien sam to rozpoznać, natomiast to nie zawsze ma miejsce. Czym tak naprawdę różnią się te światła?
Świateł drogowych, czyli tzw. długich, używamy tak naprawdę niezwykle rzadko – w celu doświetlenia drogi nocą. W zdecydowanej większości przypadków podróżujemy albo na światłach do jazdy dziennej, albo na światłach mijania, czyli tzw. krótkich. Różnica jest taka, że przy korzystaniu ze świateł do jazdy dziennej oświetlenie naszego auta jest „znikome”. Nie świecą się światła z tyłu, a z przodu najczęściej jest to tylko niewielkie światło z listwy LED. W przypadku świateł mijania nasz samochód jest oświetlony zdecydowanie lepiej – zarówno z przodu, jak i z tyłu.
Kiedy można korzystać z takich świateł?
Ze świateł do jazdy dziennej możemy korzystać w dobrych warunkach atmosferycznych. To najlepsza możliwa definicja w tym przypadku. Korzystamy z nich w trakcie dnia, kiedy mamy dobrą widoczność i nie występuje żaden opad, ani mgła. Wówczas korzystanie ze świateł mijania nie ma większego sensu, ponieważ nasz samochód tak czy inaczej jest bardzo dobrze widoczny. Natomiast kiedy widoczność się zmienia i pojawia się opad, konieczne będą już światła mijania. I tutaj trzeba bardzo uważać.
W trybie automatycznym samochód może, ale nie musi rozpoznać zmiany warunków. Nie możemy polegać tutaj w stu procentach na komputerze pokładowym. Kiedy widoczność się zmienia, kiedy robi się ciemno, albo kiedy pojawia się opad – nie ważne, czy to deszczu, czy śniegu, należy zmienić tryb świateł na światła mijania. Po to, aby nasz samochód był lepiej widoczny – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Należy o tym pamiętać, ponieważ za jazdę bez wymaganych świateł w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza grozi mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.