Robert Kubica notuje doskonały start sezonu European Le Mans Series. Ekipa Polaka najszybsza w piątek

Robert Kubica, Louis Deletraz i Jonny Edgar byli najszybszą załogą piątkowego treningu European Le Mans Series w Barcelonie. Ekipa AO by TF wspierana przez ORLEN to główni faworyci do mistrzostwa serii w tym sezonie. Zawodnicy klasy LMP2 mieli dzisiaj wyłącznie jeden trening. Wszyscy skupiali się na dobrych ustawieniach prototypów, natomiast taki wynik zawsze jest dobrym zwiastunem.

robert kubica european le mans series elms orlen team
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Kubica z kolegami najszybsi w piątek

European Le Mans Series liczy w tym sezonie sześć rund rywalizacji. Pierwsza z nich odbywa się właśnie w ten weekend na torze Circuit de Barcelona-Catalunya pod Barceloną. Zawodnicy oczywiście doskonale znają ten obiekt. W Europie niewiele jest bardziej klasycznych obiektów, niż ten w Katalonii. Poza tym, kilka dni temu w tym samym miejscu odbyły się przedsezonowe testy. Zatem nawet jeśli ktoś miał jakieś braki w pamięci, do tej pory w wystarczającym stopniu zdążył przypomnieć sobie nitkę toru.

robert kubica european le mans series elms orlen team
fot. TF Sport

Oczy kibiców oraz obserwatorów zwracały się w stronę Barcelony w okolicach 11:50. To właśnie wtedy rozpoczynał się 90-minutowy trening. W gruncie rzeczy był to jedyny miarodajny trening w piątek. Wszystko za sprawą tego, że o godzinie 16:20 samochody znów pojawiły się na torze, natomiast do sesji dopuszczeni byli wyłącznie zawodnicy z brązową licencją FIA. To sprawia, że cała czołówka i najlepsi kierowcy mieli wtedy wolne. Dlatego też tak istotnym był trening numer 1, który rozpoczął się przed południem.

Dobry początek

Z najlepszym wynikiem 90-minutową sesję zakończył prototyp LMP2 z numerem 14. Mowa tutaj oczywiście o trójce Robert Kubica, Louis Deletraz i Jonny Edgar. Są to przedstawiciele zespołu AO by TF wspieranego przez ORLEN. Najlepszym wynikiem spośród tej trójki popisał się Deletraz, który zatrzymał stoper na wyniku 1:28.821. Był to jedyny przypadek w trakcie całego dnia, w którym ktokolwiek zszedł poniżej bariery 1 minuty i 29 sekund. Wydaje się zatem, że ekipa z Polakiem w składzie jest doskonale przygotowana do rywalizacji.

european le mans series elms robert kubica orlen team barcelona
fot. TF Sport

Warto podkreślić, że po zmianach regulaminowych w serii Długodystansowych Mistrzostw Świata, to właśnie European Le Mans Series jest najważniejszym cyklem wyścigowym świata, w którym do startu dopuszczone są prototypy LMP2. Dla wielu zespołów z takimi autami automatycznie ELMS stało się najważniejszym punktem sezonu. Co do samego Kubicy i jego kolegów z zespołu, to przyzwyczailiśmy się do tego, że oni raczej odpuszczają treningi i kwalifikacje, a skupiają się przede wszystkim na tempie wyścigowym. Zatem wygrany trening to tym bardziej dobry zwiastun.

Pora na emocje

Drugą pozycję zajęła dziś trójka zespołu Algarve Pro Racing w składzie Kaiser / Caldwell / Lynn. Trzecia była trójka Doqueine Team – Koolen / Simmenauer / Allen. Odpowiednio na 6. oraz 8. miejscu pierwszy trening zakończyły załogi polskiego zespołu Inter Europol Competition. Za najlepsze wyniki odpowiedzialni byli w tym przypadku Tom Dillmann oraz Luca Ghiotto. Z dziennikarskiego obowiązku dodajmy, że w klasie LMP2 Pro-Am najlepsza była załoga United Autosports, w LMP3 zwyciężył zespół Cool Racing, zaś wśród samochodów GT3 triumfowało Ferrari ekipy JMW Motorsport.

W sobotę na torze w Barcelonie odbędzie się druga sesja treningowa oraz kwalifikacje. Start treningu zaplanowano na godzinę 10:10, zaś kwalifikacji na 14:40. Jednak to, co dla nas najważniejsze, a więc kwalifikacje w klasie LMP2, rozpocznie się o godzinie 15:55. Trzymamy kciuki za Roberta Kubicę i jego zespołowych partnerów!

Przeczytaj również