Przełom?! Te autostrady i drogi ekspresowe powstaną już wkrótce! Sprawdź listę – jest coś w twojej okolicy?

Przełom?! Te autostrady i drogi ekspresowe powstaną już wkrótce! Sprawdź listę – jest coś w twojej okolicy?

autostrady drogi ekspresowe

Podaj dalej

Budowa minimum 24 nowych odcinków dróg – na tyle w 2022 roku GDDKiA ma ogłosić przetarg. Co z tego wyjdzie? Na razie nie wiadomo. Jaka część to autostrady i drogi ekspresowe? Jak wygląda wstępna lista odcinków?

Liczba 24 nowych odcinków dróg – według was to brzmi dobrze, czy jednak niezbyt dobrze? Biorąc pod uwagę, że oznacza to, iż przybędzie 252 kilometrów nowych dróg… chyba nie robi to aż tak dużego wrażenia. Oczywiście mowa wyłącznie o przetargach. Średnio każdy z nowych odcinków ma wynosić jakieś 10,5 kilometra. Ale OK – nie będziemy narzekać. Zawsze lepsze to, niż nic. Nowych 252 kilometrów dróg musi w jakimś stopniu oznaczać poprawę komfortu podróżowania.

autostrady drogi ekspresowe
fot. pixabay

„Interia” podaje pierwsze szczegóły. 16 z 24 odcinków ma dotyczyć „Programu Budowy Dróg Krajowych”. Pozostałych 8 to z kolei „Program budowy 100 obwodnic”. W przypadku obu tych planów wiele dróg znajduje się już w budowie. Większość dotyczy tras na wschodzie Polski. Chyba największe prace dotyczą aktualnie trasy z Częstochowy na Piotrków Trybunalski, czy też z Rzeszowa na Lublin.

Interesująco z całą pewnością wygląda też plan budowy obwodnicy Krakowa wraz z trasą w kierunku Kielc, czy też trasy bardziej na północy – z Warszawy w kierunku Olsztyna, czy też trasy Ostrów Mazowiecka – Suwałki, aż po granicę. Jeśli chodzi o zachodnią część kraju, to z odcinków znajdujących się aktualnie w remoncie ciekawie wygląda chyba tylko trasa ze Szczecina na Świnoujście. Ciekawie to znaczy, że tam wkrótce zmienić może się najwięcej.

autostrady drogi ekspresowe
fot. GDDKiA

Co dalej?

Niezwykle interesująco wygląda wykaz dróg „w przygotowaniu spoza limitu finansowego”. To m.in. trasy z Katowic na Poznań, z Poznania na Koszalin, z Bydgoszczy na Szczecin, z Olsztyna na Suwałki, czy też z Piotrkowa Trybunalskiego na Lublin, czy Rzeszów. Umówmy się – kiedy wszystkie te drogi powstaną, przez Polskę będzie jeździło się naprawdę komfortowo. Praktycznie większość dużych miast będzie ze sobą połączona. Praktycznie wszędzie będziemy mogli dojechać w wygodny sposób.

Na które odcinki przetarg rozpocznie się już w 2022 roku? Wśród nich „Interia” wymienia chociażby trasę Rzeszów – Barwinek, czy też obwodnice Białobrzegów, Gąsek, czy Brzegu. Rok 2021 wygląda pod tym względem bardzo dobrze. Ruszyło wiele projektów, a do końca 2021 roku ogłoszone zostaną przetargi m.in. na budowę trasy Piaski – Hrebenne, Domaradz – Iskrzynia, czy też Jałowęsy – Tomaszów.

Ile zajmie ta budowa polskiej infrastruktury? Musimy zdecydowanie uzbroić się w cierpliwość. Z całą pewnością na naprawdę wygodne i komfortowe podróżowanie poczekamy jeszcze… może 10 lat? Natomiast już około roku 2025 gotowych ma być kilka naprawdę ciekawych i zarazem kluczowych odcinków. Czekajmy, efekty mogą być naprawdę zadowalające.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News