Ostatnia runda sezonu F1. W Abu Zabi poznamy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania

Pora na ostatni weekend F1 w tym sezonie. Wszystko zaczęło się dokładnie 273 dni temu. 23 lutego zawodnicy wyjechali na tor Bahrain International Circuit na pierwszy dzień przedsezonowych testów. Tydzień później na tym samym obiekcie sezon wystartował. Wygrał Max Verstappen, przed Sergio Perezem i Fernando Alonso. Na osi czasu jesteśmy dokładnie 9 miesięcy później. Na część pytań odpowiedzi już znamy – ale nie na wszystkie. Sezon zakończy się w Abu Zabi.

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

F1 kończy sezon 2023

Zaczęło się na Bliskim Wschodzie, w Bahrajnie. Zakończy się też na Bliskim Wschodzie – w Abu Zabi. W linii prostej oba obiekty dzieli niecałe 450 kilometrów. To mniej więcej tyle samo, co odległość między Katowicami i Gdańskiem. Natomiast pomiędzy tymi dwoma imprezami razem z F1 zwiedziliśmy niemal cały świat. Australia, Japonia, Singapur, część Europejska, Brazylia, Meksyk, trzy razy Stany Zjednoczone… Działo się mnóstwo. Teraz jednak zadajmy sobie pytanie – gdzie my w ogóle jesteśmy?

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Clive Mason / Getty Images / Red Bull Content Pool

Jesteśmy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak sama nazwa wskazuje, kraj złożony jest z emiratów – dokładnie siedmiu – z których najbardziej znane to Abu Zabi i Dubaj. Te kraje Zatoki Perskiej kojarzą się nam głównie z nowoczesnością. Z niesamowitymi budowlami, wieżowcami. Z czymś, co powstaje teraz. Natomiast nie można stwierdzić, że są to „nowe” i „młode” miasta. W 2011 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znaleziono narzędzia używane przez ludzi ok. 125 tysięcy lat temu. Sięgało tutaj panowanie Mezopotamii, a następnie kultury perskiej i hellenistycznej.

Abu Zabi wita świat F1

Abu Zabi to oczywiście stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Co prawda w bezpośredniej okolicy miasta znaleziono ślady cywilizacji z okolic 2600 r.p.n.e., natomiast historia osadnictwa nieprzerwanego do dzisiaj w Abu Zabi sięga 1761 roku. Wtedy znaleziono w tym miejscu wodę, co automatycznie oznaczało, że można się tam zatrzymać. Oczywiście w tym momencie Abu Zabi jest dla kraju centrum gospodarczym, finansowym oraz kulturalnym. Na rozwój tego regionu wpływ ma przede wszystkim ropa naftowa – natomiast to są fakty znane raczej wszystkim.

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Clive Mason / Getty Images / Red Bull Content Pool

Sam tor Yas Marina Circuit został zaprojektowany – a jakże by inaczej – przez Hermanna Tilke. Obiekt został otwarty w październiku 2009 roku i… od początku robił duże wrażenie. Piękne trybuny i zaplecze, pełny jachtów i łodzi port, no i ten niesamowity hotel, który obecnie nazywa się „W Hotel Abu Dhabi”. Ta okolica wygląda dobrze zarówno za dnia, jak i nocą. Przyznam szczerze, że grając w różnego rodzaju gry wyścigowe zawsze lubiłem się tam ścigać. Piękne miejsce i stosunkowo ciekawa nitka toru z kilkoma naprawdę fajnymi miejscami.

Na które pytania wciąż nie znamy odpowiedzi?

Wiemy już kto zajął w tym sezonie pierwsze trzy pozycje. Mistrzem został po raz kolejny Max Verstappen, a za nim uplasowali się Sergio Perez i Lewis Hamilton. Tutaj nic się już nie zmieni. Wciąż trwa za to walka o 4. miejsce, w którą zaangażowani są Carlos Sainz, Fernando Alonso, Lando Norris i Charles Leclerc. Dalej też nie wszystko jest rozstrzygnięte. O 9. miejsce powalczą Oscar Piastri i Lance Stroll. O 11. Pierre Gasly i Esteban Ocon. Różnice w drugiej części tabeli są znikome, natomiast tutaj mniejsze są również szanse na jakieś „duże” punkty.

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Lars Baron / Getty Images / Red Bull Content Pool

Od dawna pewnym mistrzostwa w klasyfikacji konstruktorów jest Red Bull. Natomiast wciąż nie wiemy, kto zajmie miejsce 2. Batalię stoczą o to Mercedes oraz Ferrari. „Srebrne strzały” mają w tym momencie przewagę w wysokości zaledwie 4 punktów. O 4. miejsce wciąż walczą McLaren i Aston Martin. Tutaj różnica wynosi z kolei 11 punktów, natomiast sprawa jest jak najbardziej otwarta. Na ziemi niczyjej, pośrodku niczego, znajduje się 6. Alpine. A co dalej?

AlphaTauri walczy o 7. miejsce

Podchodząc do sprawy czysto matematycznie, to szansę na 7. miejsce w klasyfikacji konstruktorów ma każda ekipa z miejsc 7-10, czyli Williams, AlphaTauri, Alfa Romeo oraz Haas. Natomiast Haas w ostatnich 12 weekendach wyścigowych zdobył 1 punkt. Umówmy się – tutaj nic się nie wydarzy. W ostatnich 7 weekendach wyścigowych Alfa Romeo zdołała zgromadzić 6 oczek. Oczywistym jest, że walkę o 7. miejsce stoczą Williams oraz zespół AlphaTauri wspierany przez ORLEN.

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Clive Mason / Getty Images / Red Bull Content Pool

Ostatnie tygodnie były lepsze właśnie dla AlphaTauri. W 4 ostatnich wyścigach ekipa z Faenzy zdobyła 16 punktów, a Williams 5. Różnica w klasyfikacji wciąż wynosi 7 punktów, co oznacza, że Yuki Tsunoda i Daniel Ricciardo potrzebowaliby wybitnego weekendu, aby dogonić ekipę z Grove. Ale jak to mówią, „dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Łatwo nie będzie, ale szanse na dogonienie Williamsa są. Dla zespołów każde miejsce w klasyfikacji jest niezwykle istotne.

Rozkład jazdy na Abu Zabi

Oczywiście zawodnicy po raz pierwszy pojawią się na torach już dzisiaj, czyli w czwartek. Nie ma to jednak niczego wspólnego z rywalizacją bolidami. Jest to taki dzień, w którym zawodnicy wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami – chociażby z inżynierem – robią sobie track walk. Podczas spaceru analizują konkretne miejsca na torze i zastanawiają się, w jaki sposób należy je przejechać. To stała część każdego weekendu wyścigowego.

f1 alphatauri orlen team grand prix abu zabi formuła 1
Clive Mason / Getty Images / Red Bull Content Pool

Pierwszy trening rozpocznie się w piątek o godzinie 10:30 i potrwa godzinę. Drugi trening to już godzina 14:00. W sobotę zawodnicy po raz pierwszy pojawią się na torze o godzinie 11:30 na trzeci trening. Na godzinę 15:00 zaplanowano start kwalifikacji. Wreszcie – wyścig o Grand Prix Abu Zabi na torze Yas Marina Circuit wystartuje w niedzielę o godzinie 14:00. W okolicach godziny 16:00 będziemy znali już odpowiedzi na absolutnie wszystkie pytania.

Przeczytaj również