ORLEN 80. Rajd Polski. Mikkelsen i Eriksen utrzymali prowadzenie. Pięć załóg w walce o zwycięstwo

Tegoroczny ORLEN Rajd Polski dostarcza nam niesamowitych emocji. Po piątkowym etapie rywalizacji na prowadzeniu znajdują się Andreas Mikkelsen i Torstein Eriksen. Norwegowie radzą sobie naprawdę świetnie. W walce o zwycięstwo wciąż mamy jednak aż pięć załóg, które dzieli tylko 7,7 sekundy! Kapitalnie w klasie WRC 2 prezentują się Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak z ORLEN Rally Team.

WRC ORLEN Team Rajd Polski Kajetan Kajetanowicz Mikołaj Miko Marczyk
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

ORLEN 80. Rajd Polski nabiera rozpędu

Po porannej pętli zawodnicy udali się do Olecka. Tam zlokalizowane było bowiem przegrupowanie oraz strefa zmiany opon. W środku dnia nie było serwisu, więc jeśli ktoś miał jakiś problem z samochodem, musiał zmagać się z nim jeszcze przez całą popołudniową pętlę. ORLEN 80. Rajd Polski został wznowiony drugim przejazdem najdłuższego odcinka specjalnego imprezy, czyli próby Stańczyki. Tam wydawało się, że drastycznie maleją szanse Andreasa Mikkelsena i Torsteina Eriksena na zwycięstwo w polskiej rundzie WRC.

WRC ORLEN Team Rajd Polski Kajetan Kajetanowicz Mikołaj Miko Marczyk
fot. M-Sport

Kwestia w tym, że Norwegowie zabrali ze sobą aż dwa koła zapasowe. Należy tutaj zaznaczyć, że reszta zabrała tylko jedno takie koło. Robert Kubica komentujący odcinek stwierdził, że na 30 kilometrach różnica wynikająca z dodatkowego ciężaru tego jednego koła mogła kosztować załogę Hyundaia około 9 sekund. Mikkelsen i Eriksen stracili na tej próbie ponad 14 sekund do zwycięzców i jednocześnie oddali swoje prowadzenie. Stracili też oczywiście przewagę pozycji startowej, bo po południu warunki zdecydowanie bardziej się wyrównały. Czy to oznaczało koniec szans Norwegów na zwycięstwo w mazurskim klasyku?

A miało ich tutaj w ogóle nie być…

Nowymi liderami ORLEN 80. Rajdu Polski zostali wówczas Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. Przypomnijmy, że Finów w Polsce miało w ogóle nie być. Oni zostali ściągnięci na zastępstwo po wypadku Sebastiena Ogiera i Vincenta Landais podczas zapoznania z trasą. Załoga Toyoty wygrała oes Stańczyki i w tamtym momencie wyprzedzała Mikkelsena i Eriksena o 0,2 s. Z jednej strony była to oczywiście strata znikoma, natomiast z drugiej trzeba było mieć na uwadze to, że Norwegowie przez swoją decyzję strategiczną w dalszej części piątkowej rywalizacji mogą nadal sporo tracić.

WRC ORLEN Team Rajd Polski Kajetan Kajetanowicz Mikołaj Miko Marczyk
fot. Romain Thuillier | Hyundai Motorsport GmbH

OS6 Wieliczki 2 w tempie sportowym przejechali wszyscy, oprócz… Mikkelsena i Eriksena. Znów pojawił się problem z kibicami i na trasie wywieszona została czerwona flaga. Wówczas Norwegowie musieli zdecydowanie zwolnić i w „spacerowym” tempie dotoczyć się do mety. Ich dwa koła zapasowe już na samym początku oznaczały teoretycznie większe możliwości strategiczne. A do tego na Wieliczkach Norwegowie jako jedyni nie pogorszyli stanu swojego ogumienia. Próbę wygrali Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe, zaś po nadaniu stosownego czasu przez sędziów na prowadzenie powrócili Andreas Mikkelsen i Torstein Eriksen.

Bez konsekwencji

Niestety, po przejeździe trzech załóg przez OS7 Olecko 2, próba najpierw została przerwana, a następnie odwołana. Problemem znów okazali się kibice. Jeszcze raz apelujemy. Zawsze stójcie w bezpiecznych miejscach. Nigdy nie ustawiajcie się na wypadkowych zakrętów, czy blisko drogi za hopą. Stosujcie się do poleceń sędziów i osób zabezpieczających odcinki. W przeciwnym wypadku odcinki niestety będą odwoływane, a tego przecież nikt nie chce. Uszanujmy zawodników i dajmy im rywalizować.

WRC ORLEN Team Rajd Polski Kajetan Kajetanowicz Mikołaj Miko Marczyk
fot. M-Sport

Aby poznać aktualne wyniki musieliśmy… znów poczekać na decyzję sędziów. Oni musieli nadać jakieś czasy wszystkim tym, którzy nie przejechali próby. Ostatecznie wszyscy dostali czas załogi Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe, co było sprawiedliwym rozwiązaniem. Dzień zakończył się na drugim przejeździe superoesu Mikołajki Arena. Liderami ORLEN 80. Rajdu Polski są Mikkelsen i Eriksen. 1,8 s tracą do nich Rovanpera i Halttunen, a 2,0 s z tyłu są Evans i Martin. A to przecież nie wszystko. Czwarta załoga, czyli Fourmaux i Coria tracą do liderów 7,5 s a piąci Sesks i Francis tylko 7,7 s. Zatem wciąż aż pięć załóg jest w walce o zwycięstwo. W tym Sesks bez hybrydy! Fantastyczna rywalizacja.

ORLEN 80. Rajd Polski. Kajetanowicz walczy o zwycięstwo

Fantastyczny dzień na Mazurach mają za sobą Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Załoga ORLEN Rally Team zajmuje po piątkowym etapie 2. miejsce w klasie WRC 2. Polacy tracą zaledwie 8,9 s do prowadzących Samiego Pajariego i Enni Malkonen. Obserwujemy tutaj piękną rywalizację. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk również prezentują dobre tempo. Oni wygrali finałowy odcinek dnia i zajmują aktualnie 8. miejsce w klasie WRC 2.

WRC ORLEN Team Rajd Polski Kajetan Kajetanowicz Mikołaj Miko Marczyk
fot. Kajto.pl

Zdjęcie wyróżniające: Kajto.pl

Przeczytaj również