ORLEN 80. Rajd Polski już w ten weekend. Zobacz, co dla najlepszych zawodników świata przygotował organizator

Nadszedł tydzień z największą motorsportową imprezą w naszym kraju. ORLEN 80. Rajd Polski stanowił będzie 7. rundę sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. W mazurskim klasyku udział wezmą najlepsze załogi rajdowe na ziemi. Co tym razem przygotował organizator dla zawodników i kibiców? Jak prezentuje się harmonogram imprezy? Wreszcie – kto powalczy w nadchodzący weekend  o zwycięstwo? Spróbujmy się nad tym zastanowić.

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Pora na ORLEN 80. Rajd Polski

Rajd Polski to impreza, której początki sięgają 1921 roku. Przez to nasz rodzimy klasyk jest drugim najstarszym rajdem świata. O tej wspaniałej historii nieco więcej opowiedzieliśmy sobie wczoraj (czytaj TUTAJ). Dzisiaj jednak skupmy się na tym, co wydarzy się w nadchodzący weekend. Nadeszła pora na ORLEN 80. Rajd Polski. Rywalizacja będzie toczyła się w dniach 27-30 czerwca, natomiast zawodnicy już teraz są w Mikołajkach i zapoznają się z trasą rajdu, tworząc jednocześnie rajdowy opis. Co wydarzy się na Warmii i Mazurach w kolejnych dniach?

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
fot. @World | Red Bull Content Pool

Kogo powinniśmy zaliczyć do grona faworytów? W tym momencie jest to nieco problematyczne pytanie. Wszystko za sprawą tego, co wydarzyło się dzisiaj na zapoznaniu z trasą. Konkretniej chodzi tutaj o incydent z załogą Sebastien Ogier / Vincent Landais. Jeszcze wczoraj to właśnie francuską parę Toyoty nazwalibyśmy głównymi faworytami do zwycięstwa. Natomiast teraz sytuacja nie jest już taka oczywista. W tym momencie nie wiadomo nawet, czy będą oni w stanie przystąpić do rywalizacji. Kwestia ta stoi pod dużym znakiem zapytania.

Pojadą po swoje?

Jeśli Ogier i Landais przystąpią do rajdu, będą oczywiście faworytami. Kto ewentualnie mógłby z nimi powalczyć? Na pewno bardzo szybcy będą Ott Tanak i Martin Jarveoja. Estończycy z Hyundaia mają ostatnio bardzo dobry okres – byli drudzy w Portugalii, a później wygrali na Sardynii. A teraz zaczyna się ich ulubiona część sezonu, czyli bardzo szybkie, szutrowe trasy. To charakterystyka prób, na której Ott i Martin się wychowali i tutaj czują się najlepiej. W ORLEN Rajdzie Polski zawsze czuli się znakomicie.

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
fot. @World | Red Bull Content Pool

Jest jednak jedno „ale”. Estończycy będą ruszali na trasę piątkowego etapu jako druga załoga. A to oznacza, że będą „przecierali drogę”. Jeszcze gorszą sytuację mają liderzy WRC, czyli Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Na szutrze ci pierwsi zawsze mają się gorzej. Muszą odkurzyć trasę z luźnej nawierzchni i dokopać się do twardego podłoża, które jest zdecydowanie bardziej przyczepne. Pytanie brzmi, na ile te straty wynikające z odkurzania będą przeszkadzały w walce o dobry wynik?

Kto wygra ORLEN 80. Rajd Polski?

W tym momencie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Teoretycznie największe szanse ma na to pierwsza czwórka – wliczając w to Ogiera. Jednocześnie pierwsza czwórka na trasie będzie miała najgorsze warunki. Być może ktoś sprawi niespodziankę? Chociażby Andreas Mikkelsen, który w przeszłości wygrywał już przecież mazurskiego klasyka? Albo… Takamoto Katsuta? To też bardzo szybki kierowca, jednak wciąż ma wiele pecha.

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
fot. @World | Red Bull Content Pool

Wyjątkowo interesująco zapowiada się walka w klasie WRC 2. Tutaj zaprezentują się nam m.in. Oliver Solberg, Sami Pajari, Nikołaj Griazin, Gus Greensmith, Pierre-Louis Loubet, czy Teemu Suninen. To wszystko bardzo szybcy kierowcy – światowa czołówka w autach Rally2. Są też Estończycy Georg Linnamae i Robert Virves, którzy w Polsce będą czuli się prawie jak w domu, czy też kolejnych dwóch szybkich Finów – Lauri Joona i Roope Korhonen. Powinniśmy się tutaj przygotować na niesamowite emocje w tej walce o zwycięstwo w WRC 2.

Polskie szanse?

Nie możemy zapominać o tym, że w WRC 2 mamy też swoich przedstawicieli. Chociażby załogę ORLEN Rally Team, czyli Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka oraz załogę ORLEN Team, czyli Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Ich również nie możemy skreślić z walki o podium na Mazurach. Wszak to ich domowe trasy. W klasie WRC 2 zaprezentują się jeszcze Michał Sołowow z Maciejem Baranem, Jarosław Kołtun z Ireneuszem Pleskotem oraz Wojciech Musiał z Konradem Dudzińskim.

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
fot. Jaanus Ree | Red Bull Content Pool

Osobiście jestem niezwykle ciekawy rywalizacji w kategorii RC3. Tutaj polska czołówka zmierzy się z gośćmi z zagranicy. Biało-czerwone barwy będą reprezentować przede wszystkim Jakub Matulka z Danielem Dymurskim oraz Hubert Kowalczyk z Jarosławem Hryniukiem. Ale są jeszcze Grzegorz Bonder z Pawłem Pochroniem, Marek Roefler z Markiem Bałą oraz Paweł Ważny z Bartoszem Dzienisem. Wśród zagranicznych gości będą m.in. Diego Dominguez Jr (lider klasy WRC 3 i wicelider Junior WRC), czy bardzo szybcy Bruno Bulacia i Jan Cerny.

Ruszamy w czwartek

Pierwszym epizodem w trakcie ORLEN 80. Rajdu Polski będzie odcinek testowy Lubiewo, który wystartuje w czwartek o godzinie 10:01. Tego samego dnia odbędzie się również ceremonia startu honorowego na rynku w Mikołajkach oraz superoes otwierający rajd, czyli Mikołajki Arena 1. W piątek na zawodników czekają dwie pętle prób Stańczyki, Wieliczki i Olecko. Oes Stańczyki jest najdłuższy w tegorocznej edycji rajdu i oznacza ponad 29 kilometrów wyzwania. Dzień zakończy drugi przejazd Areny Mikołajki. I właśnie wtedy – dopiero po 116 kilometrach rywalizacji – samochody po raz pierwszy wjadą na serwis, gdzie będą mogli zająć się nimi mechanicy.

ORLEN 80. Rajd Polski WRC trasa lista zgłoszeń harmonogram ORLEN Team Miko Marczyk Kajetan Kajetanowicz
fot. @World | Red Bull Content Pool

Sobota to najdłuższy etap ORLEN 80. Rajdu Polski. Wówczas zawodnicy pokonają siedem odcinków specjalnych o długości ponad 124 kilometrów. Oznacza to dwukrotne przejazdy oesów Świętajno, Gołdap i Czarne oraz trzecią i zarazem ostatnią wizytę na Arenie Mikołajki. Wreszcie niedziela, czyli finałowy dzień 7. rundy sezonu WRC. Wtedy to zawodnicy dwukrotnie przejadą próby Gmina Mrągowo i Mikołajki. Ten ostatni przy okazji drugiego przejazdu będzie dodatkowo punktowanym Power Stage’m.

Pełny harmonogram rajdu: LINK

Lista zgłoszeń: LINK

Zdjęcie wyróżniające: @World | Red Bull Content Pool

Przeczytaj również