Marczyk i Gospodarczyk wystartują w Rajdzie Świdnickim. Poznaliśmy faworytów do zwycięstwa?

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wystartują w Rajdzie Świdnickim. Impreza ta stanowiła będzie pierwszą rundę sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Co ciekawe, załoga ORLEN Team pierwotnie nie uwzględniała startu w Świdnicy w swoich planach na sezon 2024. Zespół postanowił jednak, że będzie to dobra okazja do spotkania z kibicami i do treningu przed Rajdem Wysp Kanaryjskich.

mikołaj miko marczyk szymon gospodarczyk orlen team rajd świdnicki rsmp
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Marczyk i Gospodarczyk wystartują w Świdnicy

To jest informacja, której nie spodziewał się chyba nikt. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk poinformowali, że wystartują w Rajdzie Świdnickim. Podczas prezentacji swoich planów załoga ORLEN Team zaznaczyła, że wystartuje w pełnym sezonie ERC oraz w wybranych rundach WRC 2. Start na inaugurację sezonu RSMP jest zatem niespodzianką. Myślę, że automatycznie poznaliśmy głównych faworytów do zwycięstwa na Dolnym Śląsku. Chociaż – z tym stwierdzeniem być może powinniśmy poczekać do publikacji listy zgłoszeń. Być może będą tam inne niespodzianki?

mikołaj miko marczyk szymon gospodarczyk orlen team rajd świdnicki rsmp
Materiały Prasowe Miko Marczyk

Dla Marczyka będzie to czwarty start w Rajdzie Świdnickim, w tym trzeci z Szymonem Gospodarczykiem na prawym fotelu Skody. Załoga ORLEN Team podczas ostatniej wizyty w Górach Sowich w 2019 roku wygrała rajd, a na podium znaleźli się jeszcze Marcin Słobodzian z Kamilem Kozdroniem i Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym. Powtórki takiego składu na podium oczywiście nie będzie, ale zwycięzcy mogą być ci sami. Tym bardziej, że Miko i Szymon bardzo lubią ten rajd.

Spotkanie z kibicami

Marczyk wspomina przede wszystkim o dwóch głównych aspektach związanych z tym występem. Po pierwsze będzie to doskonała sposobność do spotkania z polskimi kibicami. Załoga ORLEN Team w ostatnich latach startowała w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata. Nie było zbyt wielu okazji do tego, aby prezentować się w Polsce. Pewną tradycją w ich wykonaniu stały się starty w Memoriale Kuliga i Bublewicza, natomiast w tym roku nie było to możliwe. Wszystko przez to, że w tym samym terminie odbywał się Rajd Węgier – pierwsza runda sezonu ERC.

mikołaj miko marczyk szymon gospodarczyk orlen team rajd świdnicki rsmp
Materiały Prasowe Miko Marczyk

Niezwykle istotny jest również aspekt treningowy. Już tydzień po Rajdzie Świdnickim odbędzie się przecież Rajd Wysp Kanaryjskich. To asfaltowa runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Występ w Świdnicy będzie dla duetu ORLEN Team dobrą okazją do tego, aby przestawić się na asfalt. Miko wielokrotnie podkreślał, że start w rajdzie zawsze jest lepszym i bardziej wartościowym treningiem od zwykłych przedrajdowych testów. Tutaj nadarzyła się idealna okazja na taki właśnie trening.

„Będziemy tam dla was”

Miko Marczyk: „Po czterech latach przerwy wystartujemy w Rajdzie Świdnickim. Ten rajd będzie dla nas połączeniem dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze – będziemy mogli spotkać się z naszymi kibicami. To nie zdarza się często, bo nie startujemy na co dzień w Polsce. To dla mnie ważne, że będziemy mogli spotkać się z naszymi fanami podczas inauguracji sezonu RSMP. Oczywiście równie ważny jest dla nas aspekt treningowy, przygotowawczy. Już tydzień później wystartujemy w asfaltowym Rajdzie Wysp Kanaryjskich w mistrzostwach Europy. Musimy być tam w możliwie jak najlepszej formie. Nasze tempo i samopoczucie musi być tam na najwyższym poziomie a 170 kilometrów odcinków specjalnych Rajdu Świdnickiego da nam taką możliwość. Zapraszam was wszystkich serdecznie na ten rajd, przygotujemy wiele atrakcji – będziemy tam dla was.”

mikołaj miko marczyk szymon gospodarczyk orlen team rajd świdnicki rsmp
Materiały Prasowe Miko Marczyk

Szymon Gospodarczyk: „Trasy w Górach Sowich są naprawdę piękne i kultowe, dlatego bardzo się ucieszyłem, kiedy zespół zdecydował, że wystartujemy w Rajdzie Świdnickim. Na pewno cieszy nas to, że będziemy mogli spotkać się z naszymi kibicami. Pamiętam ogromne wsparcie od fanów, kiedy startowaliśmy w RSMP w 2021 roku. To na pewno doda nam wiatru w żagle przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie. Już nie mogę się doczekać tego rajdu.”

Zdjęcie wyróżniające: Materiały Prasowe Miko Marczyk

Przeczytaj również