Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrywają Rajd Safari w klasie WRC 2 Challenger

Stało się. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali po raz trzeci z rzędu Rajd Safari w klasie WRC 2 Challenger. Polacy pokonywali niedzielne odcinki specjalne bezbłędnie. Jechali mądrze, ale też szybko i nie ryzykowali. W obliczu potężnej, ponad 5-minutowej przewagi nad drugą załogą w klasie było to jedyne słuszne rozwiązanie. Polska załoga w kapitalnym stylu rozpoczyna walkę o obronę tytułu mistrzów świata.

wrc rajd safari kenia kajetanowicz orlen team
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Kajetanowicz i Szczepaniak wygrywają po raz trzeci z rzędu

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak rozpoczęli finałowy etap Rajdu Safari z przewagą ponad 5 minut w klasie WRC 2 Challenger. W trakcie całej imprezy byli zdecydowanie najszybszą załogą i konkurenci nie potrafili nawiązać do ich tempa. Reprezentanci ORLEN Rally Team wygrywali odcinek za odcinkiem i jasnym było, jaka powinna być taktyka na niedzielę. Chociaż to często zadanie bardzo trudne, Polacy musieli skupić się na strategii. Na pewnym, spokojnym i w miarę bezpiecznym pokonywaniu trasy. Celem nadrzędnym była meta i niezwykle wartościowe punkty.

wrc rajd safari kenia kajetanowicz orlen team
fot. Kajto.pl

O poranku załoga wspierana przez ORLEN wygrała jeden oes. Natomiast na zakończenie pierwszej pętli powiększyła przewagę do bez mała 5 i pół minuty. Sam Kajetanowicz podkreślił jednak na mecie jednego z odcinków, że było to doświadczenie trudne, a czasami nawet… nudne. Natomiast dzisiaj najważniejsza była strategia. Cel był taki, aby jechać pewnie i bezbłędnie i dowieźć to niemal pewne zwycięstwo do mety. I to się Polakom udało. Po raz kolejny pokazali, że wśród załóg bez wsparcia fabrycznego są jednym z najlepszych, a być może nawet najlepszym zespołem rajdowym świata. Brawo, jeszcze raz brawo!

Pierwszy krok

Zwycięstwo w Rajdzie Safari jest pierwszym, jednak bardzo ważnym krokiem w kierunku obrony tytułu mistrzów świata w klasie WRC 2 Challenger. Załoga ORLEN Rally Team dołącza do Samiego Pajariego i Pepe Lopeza na 2. miejscu w punktacji całego sezonu. Są to trzy załogi, które wygrywały w tym roku rajdy. Lopez wygrał w Monte Carlo, Pajari w Szwecji, a Kajetanowicz w Kenii. Liderem WRC 2 Challenger jest w tym momencie Nicolas Ciamin. Ma to związek z tym, że Francuz do tej pory wystartował już w dwóch rajdach. Był 3. w Monte Carlo, a teraz zajął 2. miejsce w Kenii.

wrc rajd safari kenia kajetanowicz orlen team
fot. Kajto.pl

Otwierając sezon w taki sposób, Kajetanowicz i Szczepaniak potwierdzili jednak, że są jednymi z głównych faworytów do mistrzostwa. Po raz pierwszy dokonali tego w minionym roku. Wówczas rozpoczęli sezon od zwycięstwa w Rajdzie Meksyku. Następnie wygrali też Rajd Sardynii oraz właśnie Rajd Safari w Kenii. Dla Polaków jest to już trzecie zwycięstwo z rzędu w tej imprezie w swojej klasie. Nie bez powodu nazywani są przez zagranicznych ekspertów prawdziwymi specjalistami od Rajdu Safari. Liczymy na to, że w tym roku ten sukces uda się powtórzyć. Warto dodać, że Kajetanowicz i Szczepaniak zajęli też 3. miejsce w WRC 2 i 10. w klasyfikacji generalnej całego rajdu.

Kajetanowicz: Wygraliśmy po raz kolejny…

Kajetan Kajetanowicz: Wygraliśmy po raz kolejny Rajd Safari w WRC2 Challenger, w WRC2 też stajemy na podium. Bardzo się cieszę. To było dla nas niesamowite rozpoczęcie sezonu, pracowaliśmy całym zespołem ORLEN Rally Team przez kilka miesięcy, żeby tutaj się znaleźć. Dziękuję moim sponsorom, Maćkowi, całemu zespołowi, RaceSeven. Dziękuję mojej rodzinie i żonie, która daje mi wielkie wsparcie. Wchodzimy w sezon z dobrym nastawieniem, rozpoczęliśmy od najtrudniejszej rundy mistrzostw świata. Nie było łatwo, walczyłem przede wszystkim ze swoimi myślami i ambicjami, a dopiero potem z rywalami i z trasą. Natomiast wychodzimy z tej walki zwycięską ręką. Cieszę się, że tutaj przyjechaliśmy i że widzimy się już na kolejnym rajdzie, bo to jest pewne. Nie mogę jeszcze zdradzić na którym, ale przygotowania trwają. W zasadzie zaczęły się od mety ostatniego odcinka specjalnego Rajdu Safari.

wrc rajd safari kenia kajetanowicz orlen team
fot. Kajto.pl

Wyniki 72. Rajdu Safari 🇰🇪 w WRC 2 (TOP10)

Poz. Załoga Samochód Czas
1. Greensmith / Andersson Skoda Fabia RS Rally2 3:54:09.4
2. Solberg / Edmondson Skoda Fabia RS Rally2 +1:23.1 s
3. Kajetanowicz / Szczepaniak Skoda Fabia RS Rally2 +8:29.0 s
4. Ciamin / Roche Hyundai i20 N Rally2 +13:39.9 s
5. Munster / Dumont Hyundai i20 N Rally2 +27:39.6 s
6. Chwist / Heller Skoda Fabia RS Rally2 +32:01.6 s
7. Tundo / Jessop Ford Fiesta R5 +47:00.2 s
8. Vasilakis / Krawszik Ford Fiesta Rally2 evo +51:53.0 s
9. Patel / Khan Skoda Fabia R5 +1:15:23.7 s
10. Virani / Shah Skoda Fabia R5 +1:34:52.5 s
wrc rajd safari kenia kajetanowicz orlen team
fot. Kajto.pl

Punktacja WRC 2 (TOP5)

Poz. Załoga Samochód Punkty
1. Oliver Solberg Skoda Fabia RS Rally2 43
2. Gus Greensmith Skoda Fabia RS Rally2 25
3. Yohan Rossel Citroen C3 Rally2 25
4. Nicolas Ciamin Hyundai i20 N Rally2 24
5. Pepe Lopez Skoda Fabia RS Rally2 18

Punktacja WRC 2 Challenger (TOP5)

Poz. Załoga Samochód Punkty
1. Nicolas Ciamin Hyundai i20 N Rally2 33
2. Kajetan Kajetanowicz Skoda Fabia RS Rally2 25
3. Pepe Lopez Skoda Fabia RS Rally2 25
4. Sami Pajari Toyota GR Yaris Rally2 25
5. Nikołaj Griazin Citroen C3 Rally2 18


Zdjęcie wyróżniające: Kajto.pl

Przeczytaj również