Już dziś ogólnopolska akcja policji! Na co funkcjonariusze będą zwracali uwagę? Posypią się mandaty

Już dziś ogólnopolska akcja policji! Na co funkcjonariusze będą zwracali uwagę? Posypią się mandaty

Już dziś ogólnopolska akcja policji! Na co funkcjonariusze będą zwracali uwagę? Posypią się mandaty

Podaj dalej

Już dzisiaj, czyli 17 lutego, odbywa się wielka, ogólnopolska akcja policji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jak bardzo łatwo można się w tym przypadku domyślić, chodzi tutaj przede wszystkim o pieszych. Na co funkcjonariusze szczególnie będą dzisiaj zwracali uwagę i za co w szczególności posypią się mandaty? Lepiej na to uważać… w sumie nie tylko dzisiaj.

Od czasu do czasu na polskich drogach organizowana jest jakaś akcja policji. Na drogi rusza wtedy o wiele więcej funkcjonariuszy i w konkretnym okresie czasowym starają się zwracać uwagę głównie na jeden szerszy problem. Są akcje, gdzie głównie badana jest prędkość, są też takie, gdzie głównie bada się trzeźwość. W tym konkretnym przypadku – w przypadku dzisiejszej akcji – chodzi o pieszych. Wskazuje na to sama nazwa akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Co będą dziś sprawdzali?

przejście przejścia dla pieszych mandat akcja policji policja piesi pieszy
fot. pixabay

Należy się spodziewać przede wszystkim wzmożonych kontroli w obrębie przejść dla pieszych. No bo jak piesi, to oczywiście i przejścia dla pieszych. Jest to o tyle istotna informacja, że popełnienie wykroczenia w tym obszarze oznacza dla kierowcy prawie zawsze mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych. Można zaliczyć dwa takie przejścia w przeciągu kilku minut i nie dość, że trzeba będzie zapłacić 4500 zł mandatu (bo drugi mandat już razy dwa – warunki recydywy), to jeszcze stracimy prawo jazdy.

Benzyna za 6,23 zł a diesel za 6,95 zł. I to już dzisiaj! Gdzie można złapać takie promocje? Sprawdź

– „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście” – mówi przepis, który przypominany jest w mediach niemal codziennie. I to przepis, na podstawie którego posypie się w dzisiejszej akcji najwięcej mandatów.

przejście przejścia dla pieszych mandat akcja policji policja piesi pieszy
fot. pixabay

Na co jeszcze uważać?

W obrębie przejść dla pieszych trzeba będzie dzisiaj szczególnie uważać. Art. 26. ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi wprost, że „kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu” a także „jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych”.

Już od 1 marca nowa stawka za przegląd techniczny? Ile zapłacisz za badanie twojego samochodu?

Możemy być pewni, że wszystkie te przepisy będą dzisiaj dokładnie egzekwowane. Przypominamy, że grozi za to 1500 zł i 15 punktów karnych. Te kwoty mandatów w obrębie przejść dla pieszych należą do najwyższych w polskim taryfikatorze. Zwróćmy też uwagę na to, że nawet jeśli policji nie widać, to nie oznacza, że jej w pobliżu rzeczywiście nie ma. Pamiętajcie o tym, że policja korzysta z dronów. Nic nie widzisz, nic nie słyszysz, a dron wszystko nagra i nie będziesz miał żadnej wymówki.

Musisz dojeżdżać do pracy na własną rękę? Przysługuje ci za to 3600 zł rocznie! Jak zyskać pieniądze?

Koniec końców, uważać muszą dzisiaj nie tylko kierowcy, ale także sami piesi. Począwszy od faktu samego przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych, przez zakaz wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, wchodzenia na jezdnię spoza przeszkody, zakaz zwalniania kroku, bądź przebiegania przez jezdnię aż po zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez pasy. Na to wszystko policja również zwróci dzisiaj uwagę. I możemy być pewni, że za to też posypią się mandaty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News