Gwarancja na akumulator samochodowy? Czy coś takiego funkcjonuje?
Oczywistością jest, że istnieje coś takiego, jak gwarancja na akumulator samochodowy. Jest to część fabrycznie nowa, którą my kupujemy oryginalną – na przykład ze sklepu. Nie ma zatem mowy o tym, aby takiego przedmiotu nie obejmowała gwarancja. Jest to dokładnie taka sama sprawa, jak z wszystkim innym. Jeśli kupujesz kurtkę i okaże się, że ona ma wadę fabryczną, to możesz ją oddać. Jeśli kupujesz do kuchni sprzęt elektroniczny i on się zepsuje bez twojej winy, obejmuje to gwarancja. To jasne.
Dokładnie tak samo jest z akumulatorem samochodowym. Jeśli on nagle się zepsuje, to oczywistością jest, że obejmuje to gwarancja. Natomiast niezwykle ważne jest określenie, którego użyłem przed momentem przy wymienianiu przykładów. Jeśli ma wadę fabryczną. Jeśli zepsuje się bez twojej winy. Bo przecież właśnie coś takiego obejmuje gwarancja. Coś, co fabrycznie miało jakąś usterkę, albo właściwie używane nagle się zepsuło. Znów – słowo klucz – jeśli było w ogóle właściwie używane.
Czy akumulator w samochodzie podlega gwarancji?
Trzeba sobie powiedzieć wprost, że wadliwy akumulator samochodowy to niezwykle rzadki przypadek. To praktycznie się nie zdarza. Co za tym idzie, możliwość jego wymiany na gwarancji też jest raczej znikoma. Jeśli ktoś sobie myśli, że taka gwarancja to sposób na darmową wymianę akumulatora w swoim samochodzie, to jest w błędzie. Trzeba coś tutaj rozróżnić. Dlaczego akumulator przestał pracować? Dlatego, że miał wadę, czy dlatego, że był niewłaściwie użytkowany?
Właściwie użytkowany i zadbany akumulator samochodowy powinien wytrzymać okres między 4 a 6 lat. Oczywiście – może odmówić posłuszeństwa wcześniej. Pytanie, w jakich okolicznościach? Czy dlatego, że miał wadę fabryczną? Coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. A może dlatego, że był niewłaściwie użytkowany? Chociażby dlatego, że samochód stał dłuższy czas na zewnątrz, doszło do głębokiego rozładowania, po czym – dla przykładu – źle podłączyliśmy go do prostownika w celu ładowania?
Gwarancja na akumulatory – jak długi to okres?
Oczywiście okres gwarancyjny jest różny w zależności od producenta. Jeśli chodzi o akumulatory do samochodów osobowych, to zazwyczaj jest to okres 24 miesięcy. W trakcie tych dwóch lat akumulator z wadą fabryczną oczywiście odmówi posłuszeństwa. Każdy zdąży zauważyć, że coś jest nie w porządku. Niektórzy producenci poszli jeszcze o krok dalej i dają gwarancję na okres 36 miesięcy. Jeśli w tych ciągu tych trzech lat coś się wydarzy, możesz to zgłosić.
Inny okres gwarancyjny dotyczy oczywiście samochodów ciężarowych. W tym przypadku akumulatory mają gwarancję na okres od 12 do 24 miesięcy. Jest to zatem okres krótszy. Podobnie jest w przypadku samochodów użytkowych, jak chociażby karetki, radiowozy policyjne, czy taksówki. Tutaj gwarancja na akumulator wynosi 12, lub 18 miesięcy. A więc jest to maksymalnie półtora roku. Liczone oczywiście od momentu zakupu akumulatora, a nie od daty jego wyprodukowania.
Kiedy działa gwarancja na akumulator samochodowy? Kiedy nie podlega on gwarancji?
Jak już podkreśliłem, akumulatory samochodowe mają pewien okres, w którym objęte są gwarancją. Natomiast jak to wygląda w praktyce? A no w praktyce zwrot kosztów, czy też wymiana sprzętu na gwarancji, jest niemalże niemożliwa. Wynika to m.in. z tego, o czym już wspomniałem, czyli z tego, że wadliwe akumulatory praktycznie nie występują. A nawet jeśli występują, to bardzo trudno jest udowodnić, że nie jest to kwestia wadliwej eksploatacji.
Można zatem w teorii stwierdzić, że gwarancja istnieje, ale w praktyce bardzo trudno jest z niej skorzystać. Akumulator możemy uszkodzić sami. Chociażby poprzez niewłaściwe ładowanie, niesprawną instalację elektryczną, głębokim rozładowaniem, uszkodzeniem mechanicznym, albo termicznym, czy samodzielnymi naprawami i przeróbkami. Właściwie gwarancja sprowadza się tutaj do jednego. Do sytuacji, w której w odpowiednio użytkowanym akumulatorze doszło do zwarcia, bądź oberwała się w nim cela. Jak już wspomniałem – coś takiego występuje niezwykle rzadko.