Do jakich samochodów można założyć instalację LPG?
Żyjemy w czasach, w których coraz większą uwagę zwraca się na ekologię. Wystarczy popatrzeć, jak zmieniają się przepisy w Unii Europejskiej. W którą stronę skręca motoryzacja i na co kładzie się największy nacisk. Coraz częściej słyszymy o samochodach hybrydowych oraz elektrycznych jako o jedynej alternatywie dla samochodów spalinowych. Często zapominamy w tym wszystkim o LPG. O autogazie, czyli paliwie bezołowiowym o niewielkiej zawartości węgla. Nie od dzisiaj wiadomo, że jazda na gazie jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż jazda na benzynie, czy też na dieslu.
M.in. z tego względu są producenci, którzy sprzedają nowe samochody z fabryczną instalacją LPG. Mowa tutaj m.in. o poszczególnych modelach z oferty Dacii, czy też Skody. Zazwyczaj wygląda to jednak tak, że jeśli chcemy jeździć na autogaz, to instalację musimy założyć sobie sami. Sami oczywiście w cudzysłowie – sami musimy podjąć tę decyzję i oddać samochód do specjalistów, którzy zajmą się montażem. Nasuwa się więc pytanie. Do jakich samochodów można założyć taką instalację autogazu?
Instalacja LPG – czy tylko w silnikach benzynowych ma to sens?
Specjaliści twierdzą, że instalację LPG można założyć niemalże do każdego samochodu. Oczywiście jeśli mowa o autogazie, to zazwyczaj mamy na myśli samochody z silnikami benzynowymi. Czy każdy samochód z silnikiem benzynowym nadaje się pod instalację? Niezupełnie. Wiele zależy od wytrzymałości głowicy, czy gniazd zaworowych. Instalacja gazu sprawia, że elementy te są narażone na dłuższe i bardziej intensywne działanie wyższych temperatur. Problemem może być zatem słaba jakość właśnie głowicy, czy też gniazd zaworowych. Natomiast dotyczy to w większości starszych aut.
Jeśli ktoś zapytałby, jakie samochody najbardziej lubią gaz, to najprostsza odpowiedź brzmiałaby – takie z silnikami o pojemności do 2 litrów. Specjaliści z „autokorbas.pl” wskazują tutaj chociażby na silnik Hondy 2.0, Mitsubishi 1.6, Opla i Chevroleta 1.8, Audi, Seata, Skody oraz Volkswagena 1.6, czy też Citroena 2.0. Montowanie gazu do samochód benzynowych to jednak oczywistość. Pytanie brzmi, czy można zainstalować ją również do innego rodzaju pojazdów? Na myśl nasuwa nam się odpowiedź „nie”, natomiast to możliwe!
Gaz do silnika diesla? A co z hybrydami?
Nie każdy wie, ale możliwa jest instalacja autogazu w samochodu napędzanym silnikiem diesla. Oczywiście zasada działania takiej instalacji jest nieco inna. W przypadku jednostki dieslowskiej mowa o tym, że gaz jest dotryskiwany do powietrza i następnie tworzy mieszankę z olejem napędowym. LPG w pewnym sensie uzupełnia lukę powstałą w wyniku dostarczenia mniejszej dawki oleju napędowego. Koszt instalacji autogazu w samochodzie z silnikiem diesla jest jednak dosyć duży. Takie rozwiązanie zaleca się wyłącznie w przypadku pokonywania dużych dystansów – np. w busach, autobusach, albo ciężarówkach. W samochodach osobowych takie rozwiązanie stosuje się rzadziej.
Czy ekonomiczny samochód może być nawet bardziej ekonomiczny? Coraz częściej spotykana jest instalacja LPG w… samochodach hybrydowych! Przez to „tanie jeżdżenie” może być nawet tańsze. Ba – według ekspertów samochody hybrydowe są wręcz idealnymi do zakładania w nich instalacji gazowych. Bardzo często na LPG przerabiana jest chociażby hybrydowa Toyota Auris. Trafia to głównie do taksówkarzy, którzy twierdzą, że na przestrzeni roku oszczędności mogą sięgnąć nawet 10 tysięcy złotych. W takich sytuacjach, kiedy z auta korzysta się często, mowa nie tylko o zwróceniu się kosztów instalacji… ale i całego auta.