Fotelik samochodowy dla dzieci. Jaki wybrać, jakie są rodzaje oraz aktualne przepisy?

Po narodzinach dziecka jednym z pierwszych zakupów musi być fotelik samochodowy. Taki fotelik, czy też w pierwszym etapie nosidełko z funkcją fotelika będzie potrzebny już przy opuszczeniu szpitala. Później dziecko przecież musi przejść szereg badań, pojawiają się też szczepienia itd. Wizyty u dziadków, cioci i wujków, czy wakacje. I w każdej z tych sytuacji fotelik samochodowy będzie absolutnie niezbędny.

fotelik samochodowy jaki wybrać rodzaje przepisy
Podaj dalej

Fotelik samochodowy dla dzieci – jakie są przepisy?

Foteliki samochodowe to niezwykle istotny element w kontekście przewożenia dziecka. Być może nawet najważniejszy. Właściwy, odpowiednio zamontowany fotelik to podstawa w kwestii bezpieczeństwa. A dla rodzica przecież nie ma nic ważniejszego od bezpieczeństwa swojego dziecka. Natomiast wielu kierowców wciąż zastanawia się, jakie dokładnie są w tym zakresie przepisy. Czy chodzi o wiek, wagę, czy wzrost dziecka? Od kiedy i do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku i jakie są ich rodzaje?

fotelik samochodowy jaki wybrać rodzaje przepisy
Fotelik samochodowy dla dzieci – jakie są przepisy? | Obraz Rhonda Jenkins z Pixabay

Ustawa Prawo o ruchu drogowym, Art. 39.
3. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
1) masą i wzrostem dziecka oraz
2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Jaką funkcję spełnia fotelik samochodowy dla dziecka?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym, Art. 39.
3b.  Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.

fotelik samochodowy jaki wybrać rodzaje przepisy
Jaką funkcję spełnia fotelik samochodowy dla dziecka? | Obraz Mabel Amber, who will one day z Pixabay

Przyjęło się, że w foteliku przewozić trzeba dzieci do 12. roku życia. Z punktu widzenia przepisów wiek ma jednak najmniejsze znaczenie. Albo wręcz nie ma żadnego. Najważniejszy jest wzrost. Ustawa przewiduje, że każde dziecko, które ma mniej, niż 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku. I nie jest tutaj istotne, czy to dziecko ma 10, 15, czy 17 lat. Czynnikiem ważniejszym od wieku okazuje się również waga dziecka. Ustawa dopuszcza przewożenie dziecka na tylnej kanapie zapiętego pasami przy wzroście co najmniej 135 cm. Natomiast tutaj wyznacznikiem jest waga dziecka, która uniemożliwiałaby zapewnienie odpowiedniego fotelika.

Foteliki samochodowe dla dzieci – jakie są rodzaje?

Wyróżniamy kilka rodzajów fotelików dla dzieci. Grupa 0 to foteliki dla dzieci o wadze do 10 kg. Dla dzieci do 13 kg przewidziana jest Grupa 0+. Następnie mamy Grupę I dla dzieci o wadze pomiędzy 9 a 18 kg. W przypadku wagi w przedziale 15-25 kg funkcjonuje Grupa II. Wyróżniamy również Grupę III dla dzieci pomiędzy 22 a 36 kg. Według innego sposobu kalkulacji Grupa III nie występuje, a Grupa II skierowana jest do dzieci od 15 do 36 kg. Grupa 0 powinna zapewnić komfort do 9. miesiąca życia a 0+ do 18. miesiąca. Następnie Grupa I powinna wystarczyć do 4. roku życia oraz Grupa II do 12. roku życia.

fotelik samochodowy jaki wybrać rodzaje przepisy
Foteliki samochodowe dla dzieci – jakie są rodzaje? | Obraz Cecep Azhtech z Pixabay

Oczywiście każde dziecko jest inne i każde rozwija się inaczej. Nie ma co sugerować się wiekiem. W tym przypadku najważniejsza będzie waga oraz wzrost. Aby dobrać odpowiedni fotelik, należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta i obserwować dziecko. Jeśli jego głowa wystaje ponad fotelik, oczywiście trzeba będzie go wymienić na większy. Należy też pamiętać o tym, aby młodsze dzieci przewozić tyłem do kierunku jazdy. To zmniejsza przeciążenia występujące chociażby podczas hamowania i zmniejsza ryzyko urazów kręgosłupa, szyi, czy głowy.

Przeczytaj również